Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Parku Kaszubskiego w Wejherowie. Prace wstrzymane? Pyta czytelnik. Miasto: "Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem"

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
W Wejherowie powstaje kolejne miejsce relaksu i odpoczynku dla mieszkańców. Trwa rewitalizacja Parku Kaszubskiego. Czy prace przebiegają zgodnie z harmonogramem? Zastanawia się nasz czytelnik, który twierdzi, że roboty zostały wstrzymane z powodu odnalezienia grobów.

- Czy wiecie coś może na temat wstrzymania prac w Parku Kaszubskim? Podobno znaleźli kilkadziesiąt trumien w środkowej części parku - napisał do nas jeden z internautów.

Władze miasta uspokajają, że prace nie zostały wstrzymane.

- To, że mogły tam znajdować się szczątki osób, to wiemy z danych historycznych. Było to uwzględnione w harmonogramie prac. Działamy zgodnie z nim i na chwilę obecną nie mamy opóźnień - tłumaczy Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Cmentarz żołnierzy niemieckich

Dzisiejszy rewitalizowany Park Kaszubski przez niektórych mieszkańców Wejherowa potocznie nazywany jest "parkiem sztywnych". A to dlatego, że mieścił się tutaj niemiecki cmentarz wojenny oraz cmentarz ewangelicki. Jak czytamy w "Bedekerze Wejherowskim" autorstwa Reginy Osowickiej "szacując według liczby krzyży, pochowano tu co najmniej 320 poległych na frontach żołnierzy Wermachtu". Po wojnie decyzją władz wojewódzkich cmentarz został zrównany z ziemią, a potem zamieniony w park śródmiejski.

Park Cedron w Wejherowie oficjalnie otwarty. To kolejne miej...

Prace rewitalizacyjne w Parku Kaszubskim rozpoczęły się jesienią 2020 roku. Do tej pory wykonano w parku prace rozbiórkowe oraz roboty ziemne, w ramach których wytyczono i przygotowano teren pod ścieżki, alejki i chodniki. Wykonano także nowe ogrodzenie w części parku oraz prace przyłącze kanalizacji sanitarnej. W marcu 2021 roku przeprowadzono w parku prace ekshumacyjne, podczas których odkryto m.in. szczątki 90. żołnierzy i osób cywilnych. Szczątki zostały ponownie pochowane na niemieckim cmentarzu wojennym w Glinnej, woj. Zachodniopomorskie oraz przy kamieniu w parku upamiętniającym dawną nekropolię.

Mieszkańcy będą mogli skorzystać z parku w 2022 roku?

Prace budowlane powinny zakończyć się jesienią tego roku. Ale to nie oznacza, że jeszcze w 2021 roku z parku będą mogli skorzystać mieszkańcy.

- Dokładny termin oddania tego parku do użytkowania mieszkańcom będzie uzależniony od tego, czy cała zieleń należycie się zakorzeni i nie będzie z nią problemów. Jeżeli będzie taka potrzeba, to oddamy ten park do użytkowania na wiosnę 2022 roku - tłumaczy Rutkiewicz.

W Parku Kaszubskim wyodrębniono pięć stref:

  • wejściową – od strony ul. Sobieskiego z placem i strefę pamięci;
  • relaksu – z leżankami i siedziskami;
  • spotkań – z ławkami, siedziskami i drewnianym tarasem;
  • zabaw – z placem zabaw

- Główną ideą powstania takiego miejsca w śródmieściu Wejherowa jest utworzenie zielonej enklawy do odpoczynku dla mieszkańców – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. –Park Kaszubski zmieni się, ale jego funkcja pozostanie taka sama, gdyż nadal będą tam drzewa i zieleń parkowa. Park Kaszubski ma być miejscem bardzo spokojnego relaksu dla naszych mieszkańców wśród zieleni.

Koszt inwestycji to prawie 3 mln zł. Rewitalizacja parku zostanie przeprowadzona w ramach projektu "Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa", na który miasto zdobyło dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto