Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo w Wejherowie nosi imię dr Mirona Łukowicza |ZDJĘCIA

ts
Dr Miron Łukowicz, pierwszy przewodniczący Rady Miasta został patronem jednego z rond w Wejherowie. 4 czerwca odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym Św. Leona w intencji śp. dr Łukowicza, którą w koncelebrze prowadzili ks dziekan Daniel Nowak, ks. Tadeusz Reszka (proboszcz wejherowskiej Kolegiaty) i ks. Marian Dettlaff (gospodarz uroczystości, proboszcz parafii Św. Leona Wielkiego).

Po nabożeństwie obył się krótki recital gitarowy, który przypomniał ballady z czasów „Solidarności”. Następnie pomimo niesprzyjającej aury, spory tłum (uczestniczyło około 100 osób) zaproszonych gości i mieszkańców Wejherowa przemaszerował pod przewodnictwem sztandarów ZHR, ZKP i „Solidarności” pod rondo u zbiegu ulic Sienkiewicza/10-lutego/Św. Jana.

Aktu odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać śp. Mirona Łukowicza, dokonali, jego żona – Mirosława Łukowicz, ks. Dziekan Daniel Nowak oraz Jerzy Budnik – pierwszy prezydent miasta Wejherowa.

Zobacz także:
Rondo "Gryfa Pomorskiego" w Wejherowie |ZDJĘCIA

Miron Łukowicz - lekarz medycyny, działacz regionalny i społeczny, uczestnik ruchu Solidarność i opozycji niepodległościowej, samorządowiec. Urodził się 18 kwietnia 1928 roku w Toruniu. Pochodził z rodziny lekarskiej, o silnych tradycjach patriotycznych i społecznikowskich. Długoletni ordynator Oddziału Dermatologicznego w szpitalu w Wejherowie. Aktywny działacz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, współinicjator powołania do życia Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Wejherowie, członek Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Internowany i prześladowany w stanie wojennym. Współzałożyciel i przewodniczący Wejherowskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Pierwszy przewodniczący Rady Miasta Wejherowa po restytucji samorządów. Całe swoje życie służył wiernie i z oddaniem Bogu i Ojczyźnie. Zmarł 7 września 1991 roku. Pochowany jest na Cmentarzu w Śmiechowie. Uhonorowany między innymi Statuetką Jakuba Wejhera oraz pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności.

Zobacz także:
Dzień Jakuba w Wejherowie 2017

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto