Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skażona woda w Szpitalu w Wejherowie. W instalacji wodnej wykryto bakterie typu coli

Redakcja
Joanna Kielas
W Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie w instalacji wodnej zostały wykryte pojedyncze bakterie coli. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie wydała decyzję o warunkowej przydatności wody do spożycia. Na oddziałach wprowadzono zakaz picia wody z kranu i używania jej do mycia naczyń.

- Instalacja została poddana kilkukrotnemu płukaniu oraz dodatkowo podjęto przygotowania instalacji do przeprowadzenia dezynfekcji metodą chemiczną. Badaniu zostały poddane próbki wody z różnych punktów instalacji wodnej z sieci wewnętrznej szpitala. Wynik z większości próbek nie wskazywał na obecność bakterii, jednakże w kilku badanych próbkach wykryto obecność pojedynczych bakterii coli – poinformował Stanisław Cirocki, Z-ca Dyrektora ds. Administracyjno-Technicznych Szpitali Pomorskich Sp. z o.o.

Po wykryciu skażenia wody w placówce, natychmiast podjęto działania naprawcze zmierzające do wyeliminowania bakterii, a Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych działający w szpitalu w Wejherowie rozpoczął kampanię informacyjną wśród personelu.

- Personel poszczególnych oddziałów przekazuje te informacje pacjentom i ich opiekunom. Obecna sytuacja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia chorych, jak i personelu szpitala. Bakterie typu coli są bardzo rozpowszechnione w środowisku człowieka, stanowią jego niezbędną florę fizjologiczną głównie przewodu pokarmowego, ale także skóry czy układu oddechowego. Tylko niektóre szczepy są chorobotwórcze i mogą powodować zakażenia u ludzi głównie przewodu pokarmowego. Zakażenie może zwykle wystąpić przy dużym skażeniu wody, co w tej sytuacji nie ma miejsca – wytłumaczył dr n. med. Adam Hermann, ordynator Oddziału Pediatrii, jednocześnie Przewodniczący Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych

Obecnie pacjentom przebywającym w szpitalu wolno pić jedynie przegotowaną lub butelkowaną wodę. Mogą się myć, nie powinni jednak płukać wodą jamy ustnej ani używać jej do mycia naczyń. Po myciu rąk mogą dodatkowo zdezynfekować ręce dostępnym płynem do dezynfekcji rąk.

Na oddziałach noworodkowym i dziecięcym nie stwierdzono obecności bakterii coli.

Najpóźniej do jutra, tj. 21.sierpnia, bakterie zostaną wyeliminowane z instalacji wodnej.

Zobacz także:
Bakterie coli w Kosakowie. Akcja rozdawania wody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto