Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skażona woda w Wejherowie. Mieszkańcy korzystają z beczkowozów i narzekają na komunikację ze strony instytucji | ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
PEWIK w rejonie skażonej wody w Wejherowie postawiło cztery beczkowozy.
PEWIK w rejonie skażonej wody w Wejherowie postawiło cztery beczkowozy. Tomasz Smuga
Nadal szacunkowo 5 tys. mieszkańców Wejherowa z ponad 20 ulic nie może korzystać z wody. W części miasta nie nadaje się ona do spożycia ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne. PEWIK prowadzi dezynfekcję wody i płukanie sieci. Natomiast mieszkańcy napełniają wodę do butelek z postawionych przez PEWIK beczkowozów i wystawiają minusa instytucjom za złą - ich zdaniem - komunikację o zakażeniu.

Skażona woda w Wejherowie

W piątek, 3 marca 2023 roku, o godz. 13 PEWIK w swoim komunikacie poinformował, że obszar, w którym jest zakażona woda nie powiększył się.

- Przez cały czas prowadzona jest dezynfekcja wody i płukanie sieci - poinformowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gdyni.

Nadal woda nie nadaje się do spożycia na ponad 20 ulicach w Wejherowie. Są to: Podmiejska, Techników, Geodetów, Architektów, Tartaczna, Budowlanych, Przemysłowa, Karnowskiego, Rogali, Gulgowskiego, Graniczna, Jana z Kolna, Kolejowa, Ofiar Piaśnicy, Lelewela, Jasna, Żeromskiego, Traugutta, Kołłątaja, Krasińskiego, Majkowskiego, Okrężna, Derdowskiego, Słoneczna, Słowackiego oraz Nanicka.

Skażona woda w Wejherowie. Mieszkańcy korzystają z beczkowozów i narzekają na komunikację ze strony instytucji | ZDJĘCIA

Dla mieszkańców tego rejonu miasta PEWIK przy ulicach Przemysłowej 5, Narutowicza (róg ul. Derdowskiego), Ofiar Piaśnicy 3 (za Lidlem) i Przemysłowej (róg ul. Tartacznej) postawił beczkowozy. Mieszkańcy wodę napełniają do plastikowych butelek, albo, jeśli ktoś ma blisko do domu, to zdarza się nawet, że do garnków.

ZOBACZ TEŻ. Skażona woda w Wejherowie. Niektóre restauracje zamknięte, a w jednej ze szkół odwołano zajęcia

- Z myciem się jakoś sobie radzimy. Są chusteczki, szampony i inne płyny. Gorzej z płukaniem naczyń - mówi nam pani Ewa z ulicy Ofiar Piaśnicy.

Skażona woda w Wejherowie. Mieszkańcy narzekają na komunikację

Wejherowianie - z którymi udało nam się porozmawiać - największe pretensje mają do instytucji za sposób powiadomienia mieszkańców o zakażeniu wodą.

- Dowiedziałem się o problemie z wodą od sąsiada. Zobaczyłem, że biega z butelkami, to zapytałem się dlaczego. Przekazałem dalej informację sąsiadom. Nie otrzymałem żadnej wiadomości od PEWIK czy sanepidu - mówi pan Leszek.

- Ja przeczytałam o tym w mediach społecznościowych na grupie szkolnej. Moim zdaniem, jeżeli chodzi o komunikację, to instytucje w tej sytuacji nie zdały egzaminu - mówi inna z mieszkanek.

Głos w tej sprawie zabrał też prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, który skierował pismo do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie i starosty wejherowskiego.

- [...] Zamieszczenie jedynie komunikatu na stronie internetowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej spowodowało, że mieszkańcy nie zostali odpowiednio skutecznie powiadomieni i nie wykorzystano wszystkich kanałów informacyjnych, które posiadają powiatowe i miejskie zespoły zarządzania kryzysowego. Jest to działanie skandaliczne, nieprofesjonalne, niemożliwe do przyjęcia i powodujące panikę wśród mieszkańców. Niedopuszczalnym jest także brak bezpośredniego powiadomienia Straży Miejskiej w Wejherowie, chociażby za pośrednictwem komunikatu sms, co wydaje się w XXI wieku za rzecz oczywistą nawet dla urzędników[...] - czytamy w piśmie prezydenta.

- Słów pana prezydenta nie będę komentować. PSSE zastosowało się do procedur. Opublikowaliśmy komunikat na naszej stronie i orzeczenie o jakości wody – zostały przesłane prezydentowi miasta oraz administratorowi wodociągów, czyli PEWIK - mówi Barbara Kluk, kierownik Sekcji Higieny Środowiska PPIS w Wejherowie.

Z kolei nieoficjalnie w rozmowie z naszą redakcją pracownik PEWIK przyznał, że "zawiodła komunikacja między instytucjami i muszą nad tym popracować".

Wejherowo - skażenie wody. Problem trwa już kilka dni

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie we środę, 1 marca 2023 roku, na swojej stronie internetowej poinformował, że woda w wodociągu publicznym dla strefy zaopatrzenia ograniczonej ulicami: Nanicka, Przemysłowa i I Brygady Pancernej WP oraz ul. Tartaczna nie nadaje się do spożycia, a wyłącznie do spłukiwania sanitariatów. A to ze względu na wykrycie zanieczyszczenia mikrobiologicznego tj. obecności bakterii gr. coli, Escherichia coli i Enterokoków.

- W tym rejonie Wejherowa zostały wykryte bakterie chorobotwórcze, dlatego zakazuje się spożywania tam wody. Niemniej jednak, jeśli doszłoby już do takiej sytuacji, że ktoś by się jej napił, to wszystko zależy od tego, jak dany organizm zareaguje. Mogą, ale nie muszą, pojawić się np. problemy żołądkowo-jelitowe. W badanych próbkach pojawiły się pojedyncze ilości bakterii. Nie jest to zatem jakieś skażenie maksymalne, ale reagujemy tak, żeby mieszkańcy czuli się bezpiecznie, dlatego wydaliśmy taki komunikat - tłumaczy kierownik Sekcji Higieny Środowiska PPIS w Wejherowie.

PEWIK zapowiada, że w weekend 4-5 marca 2023 roku wydadzą kolejne komunikaty dotyczące skażonej wody w Wejherowie.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skażona woda w Wejherowie. Mieszkańcy korzystają z beczkowozów i narzekają na komunikację ze strony instytucji | ZDJĘCIA - Dziennik Bałtycki

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto