Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skażona woda w Wejherowie. PEWIK Gdynia: "Podejmowane działania są skuteczne. Ilość bakterii uległa dalszemu zmniejszeniu" | ZDJĘCIA

Artur Baran
Artur Baran
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Beczkowozy dostępne są dla mieszkańców Wejherowa w następujących lokalizacjach:
ul. Przemysłowa 5
ul. Narutowicza róg ul. Derdowskiego
ul. Ofiar Piaśnicy 5 za Lidlem
ul. Przemysłowa róg ul. Tartacznej
Beczkowozy dostępne są dla mieszkańców Wejherowa w następujących lokalizacjach: ul. Przemysłowa 5 ul. Narutowicza róg ul. Derdowskiego ul. Ofiar Piaśnicy 5 za Lidlem ul. Przemysłowa róg ul. Tartacznej Tomasz Smuga
Ponad 5 tysięcy mieszkańców Wejherowa wciąż pozostaje bez wody zdatnej do spożycia, a na obszarze miasta cały czas trwa intensywne płukanie i dezynfekcja sieci wodociągowej. Jak zapewnia jednak PEWIK Gdynia, sprawy idą ku lepszemu. W swoim ostatnim komunikacie gdyńska spółka poinformowała, że "obszar występowania bakterii i ich ilość w pobranych próbkach uległy dalszemu zmniejszeniu".

Spis treści

Skażona woda w Wejherowie, AKTUALIZACJA (niedziela) 05.03.2023 r.

Trwa intensywne płukanie i dezynfekcja sieci wodociągowej na obszarze Wejherowa w kwartale ulic: Nanicka, Przemysłowa, I Brygady Pancernej Wojska Polskiego oraz Tartaczna. Bez wody pitnej, od środy (1 marca 2023 r.) wciąż jest ok. 5 tysięcy osób.

W swoim najnowszym komunikacie PEWIK poinformował, że sprawy idą ku lepszemu, a podejmowane działania są skuteczne.

W części miasta objętej decyzją Sanepidu o nieprzydatności wody do spożycia obszar występowania bakterii i ich ilość w pobranych próbkach uległy dalszemu zmniejszeniu. W pozostałej części miasta Wejherowa i innych miejscowościach zaopatrywanych przez PEWIK GDYNIA woda spełnia wszystkie wymagania sanitarne - informuje PEWIK.

Wyniki kolejnych badań mają być znane w niedzielę (05.03.2023 r.) w godzinach popołudniowych, o których ma powiadomić gdyńska spółka w kolejnym komunikacie.

30 ulic w Wejherowie bez wody zdatnej do picia

W czwartek, 2 marca 2023 r. PEWIK podał aktualny i szczegółowy wykaz ulic z kwartału o pogorszonej jakości wody objętych komunikatem PPIS w Wejherowie (szczegółowa MAPA w galerii zdjęć):

  • Podmiejska,
  • Techników,
  • Geodetów,
  • Architektów,
  • Tartaczna,
  • Budowlanych,
  • Przemysłowa,
  • Karnowskiego,
  • Rogali,
  • Gulgowskiego,
  • Graniczna,
  • Jana z Kolna,
  • Kolejowa,
  • Ofiar Piaśnicy,
  • Lelewela,
  • Jasna,
  • Żeromskiego,
  • Traugutta,
  • Kołłątaja,
  • Krasińskiego,
  • Majkowskiego,
  • Okrężna,
  • Derdowskiego,
  • Słoneczna,
  • Słowackiego,
  • Nanicka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Skażenie bakteriologiczne w Wejherowie. 5 tysięcy osób bez wody zdatnej do picia. PEWIK: "Działamy pełną parą"

Jaka jest przyczyna skażenia wody w Wejherowie?

Jak poinformował PEWIK Gdynia w czwartek, 2 marca 2023 r., wstępnie ustalona została przyczyna skażenia wody w tej części systemu zaopatrującego Wejherowo.

- Jest to wynikiem tzw. wtórnego zanieczyszczenia. Cofnięcie się wody z długiego, praktycznie nieużywanego przyłącza spowodowało pogorszenie jakości mikrobiologicznej wody w sieci. Szacujemy, że ograniczeniem w korzystaniu z wody do celów spożywczych objętych jest około 5 tys. mieszkańców w tym rejonie. Źródło wody dla Wejherowa, czyli ujęcie i stacja uzdatniania wody „Cedron”, są bezpieczne pod względem jakości mikrobiologicznej. Służby spółki na bieżąco pobierają i badają próbki wody z punktów kontrolnych na terenie miasta - zapewnia Anna Szpajer, rzecznik prasowy PEWIK-u Gdynia

Jak długo mogą potrwać prace?

Przywrócenie jakości wody ma szacunkowo potrwać do kilku dni.

Z oceny sanepidu wynika, że woda nadaje się tylko do użytków sanitarnych i jest całkowity zakaz jej używania w celu spożycia. Mamy świadomość, że to jest bardzo niewygodne i stanowi ogromny problem dla mieszkańców. W okolicach południa (02.03.2023 r.) będziemy wiedzieli, jak będę się dalej kształtowały wyniki badań próbek wody. Mieliśmy już kiedyś podobne zdarzenia, trwały one maksymalnie do 4 dni - zapewnia rzeczniczka PEWIK-u.

Co powoduje bakterie z grupy coli? Co może nam grozić po spożyciu wody z ich zawartością?

Na szczęście woda w tej części Wejherowa nie jest na tyle skażona, żeby jej spożycie mogło np. zagrażać naszemu życiu, czy trzeba byłoby udać się natychmiast do szpitala. Jednak nie należy jej spożywać, nawet po przegotowaniu!

W tym rejonie Wejherowa zostały wykryte bakterie chorobotwórcze, dlatego zakazuje się spożywania tam wody. Niemniej jednak, jeśli doszłoby już do takiej sytuacji, że ktoś by się jej napił, to wszystko zależy od tego, jak dany organizm zareaguje. Mogą, ale nie muszą, pojawić się np. problemy żołądkowo-jelitowe. W badanych próbkach pojawiły się pojedyncze ilości bakterii. Nie jest to zatem jakieś skażenie maksymalne, ale reagujemy tak, żeby mieszkańcy czuli się bezpiecznie, dlatego wydaliśmy taki komunikat - podkreśla Barbara Kluk, kierownik Sekcji Higieny Środowiska PPIS w Wejherowie.

Mieszkańcy Wejherowa narzekają na komunikację ze strony instytucji

Dla mieszkańców tego rejonu miasta PEWIK przy ulicach Przemysłowej 5, Narutowicza (róg ul. Derdowskiego), Ofiar Piaśnicy 3 (za Lidlem) i Przemysłowej (róg ul. Tartacznej) postawił beczkowozy. Mieszkańcy wodę napełniają do plastikowych butelek, albo, jeśli ktoś ma blisko do domu, to zdarza się nawet, że do garnków.

Wejherowianie - z którymi udało nam się porozmawiać - największe pretensje mają do instytucji za sposób powiadomienia mieszkańców o zakażeniu wodą.

CZYTAJ WIĘCEJ: Skażona woda w Wejherowie. Mieszkańcy korzystają z beczkowozów i narzekają na komunikację ze strony instytucji | ZDJĘCIA

Restauracje nieczynne, zajęcia w jednej ze szkół odwołane

W Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Wejherowie, w budynku przy ul. Budowlanych, zdecydowano się odwołać zajęcia z powodu zanieczyszczenie mikrobiologicznego i wprowadzić dla uczniów lekcje zdalne.

Z powodu skażenia wody, tymczasowo nieczynne są także niektóre restauracje, w tym m.in. McDonald's mieszczący się przy ul. Tartacznej 1.

CZYTAJ WIĘCEJ: Skażona woda w Wejherowie. Niektóre restauracje zamknięte, a w jednej ze szkół odwołano zajęcia. PEWIK Gdynia ustalił wstępną przyczynę

Prezydent uważa, że wejherowianie nie zostali skutecznie powiadomieni

Głos w tej sprawie zabrał też prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, które skierował pismo do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie i starosty wejherowskiego.

- [...] Zamieszczenie jedynie komunikatu na stronie internetowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej spowodowało, że mieszkańcy nie zostali odpowiednio skutecznie powiadomieni i nie wykorzystano wszystkich kanałów informacyjnych, które posiadają powiatowe i miejskie zespoły zarządzania kryzysowego. Jest to działanie skandaliczne, nieprofesjonalne, niemożliwe do przyjęcia i powodujące panikę wśród mieszkańców. Niedopuszczalnym jest także brak bezpośredniego powiadomienia Straży Miejskiej w Wejherowie, chociażby za pośrednictwem komunikatu sms, co wydaje się w XXI wieku za rzecz oczywistą nawet dla urzędników[...] - czytamy w piśmie prezydenta.

- Słów pana prezydenta nie będę komentować. PSSE zastosowało się do procedur. Opublikowaliśmy komunikat na naszej stronie i orzeczenie o jakości wody – zostały przesłane prezydentowi miasta oraz administratorowi wodociągów, czyli PEWIK - mówi Barbara Kluk, kierownik Sekcji Higieny Środowiska PPIS w Wejherowie.

Z kolei nieoficjalnie w rozmowie z naszą redakcją pracownik PEWIK przyznał, że "zawiodła komunikacja między instytucjami i muszą nad tym popracować".

Woda niezdatna do picia w Wejherowie - SANEPID wydał komunikat

Przypomnijmy, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie we środę, 1 marca 2023 roku, poinformował, że woda w wodociągu publicznym dla strefy zaopatrzenia ograniczonej ulicami: Nanicka, Przemysłowa i I Brygady Pancernej WP oraz ul. Tartaczna:

  • nie nadaje się do spożycia oraz celów gospodarczych,
  • nadaje się tylko i wyłącznie do spłukiwania sanitariatów

W związku z otrzymaniem w dniu 01.03.2023r. wyników badań wody pobranej w dniach 23.02.2023 r. - 27.02.2023 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie stwierdza brak przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Wejherowo ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne tj. obecność bakterii gr. coli, Escherichia coli, Enterokoków - czytamy w komunikacie.

Ponadto, jak poinformował sanepid czasowo dodaje się do wody wodociągowej w mieście Wejherowo środek dezynfekcyjny tj. podchloryn sodu – w ilości gwarantującej utrzymanie w kurkach konsumentów chloru wolnego na poziomie nie wyższym niż 0,3 mg/l

Administrator wodociągu tj. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. ul. Witomińska 29, 81-311 Gdynia prowadzi działania celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań w tym dezynfekcję sieci wodociągowej - czytamy w komunikacie wejherowskiego PPIS.

Informacja dotycząca jakości wody obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto