Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalny dodatek dla mam. Mogą otrzymać 1500 zł. Takie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie

SJ
Oto specjalny dodatek dla wszystkich mam. Co trzeba zrobić, aby otrzymać 1500 zł? To wyjątkowe proste. ZOBACZ SZCZEGÓŁY  ▶  ▶ ▶
Oto specjalny dodatek dla wszystkich mam. Co trzeba zrobić, aby otrzymać 1500 zł? To wyjątkowe proste. ZOBACZ SZCZEGÓŁY ▶ ▶ ▶ pixabay
Ponad 1500 złotych dla matek. Program "Mama 4+" to świadczenie przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które gwarantuje rodzicom dodatkowe pieniądze. Co zrobić, aby skorzystać z tego świadczenia? Tłumaczymy krok po kroku.

Program "Mama 4+". Czym jest i dla kogo jest przeznaczony?

Program "Mama 4+", to rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Skierowane jest do seniorów, którzy ze względu na opiekę nad co najmniej czwórką dzieci nie mogli podjąć pracy lub musieli z niej zrezygnować. W pierwszym roku istnienia projektu z dodatkowych środków skorzystało niemal 54 tysiące osób.

Jak podkreślała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, sporą część wypłacanych środków stanowią świadczenia dopełniające.

- Oznacza to, że większość uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w przeszłości pracowało, ale z pewnych powodów nie udało im się wypracować minimalnej emerytury – tłumaczy minister Marlena Maląg.

– Wprowadzenie programu „Mama 4+” to forma docenienia trudu rodzicielstwa i element solidarnościowej polityki rządu i kierowanego przeze mnie resortu – dodała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Dla kogo świadczenie "Mama 4+"?

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą składać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet to 60 lat, w dla mężczyzn – 65 lat) i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4+" będzie mogło być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci.

Jak informuje ministerstwo rodziny i polityki społecznej, świadczenie będzie przysługiwać wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat.

Kto jeszcze będzie mógł się starać o dodatkowe pieniądze w ramach programu "Mama 4+"? O rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogli składać również posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Polski.

Uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Ile wynosi świadczenie "Mama 4+" w 2023 roku?

Kwota maksymalna, jaka przysługuje z tytułu programu "Mama 4+" wynosi 1588,44 zł. Ubiegać się mogą o nią osoby, które nie pobierają renty lub emerytury, wówczas przysługuje im pełna wysokość świadczenia.

Zobacz krok po kroku, jak otrzymać dodatkowe świadczenie "Mama 4+"!

Więcej o programie "Mama 4+" można przeczytać m.in. na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto