Spotkanie w sprawie budowy S-6. Wójt gminy Łęczyce przedstawił uwagi co do projektu drogi na odcinku Bożepole Wlk. - Leśnice

Tomasz Smuga, Robert Gębuś
Odtworzenie wszystkich dróg, którymi będzie odbywał się transport związany z budową oraz uwzględnienie na etapie prac projektowych rozwiązania skomunikowania obecnej drogi krajowej nr 6 z drogą powiatową i drogami gminnymi - to główne uwagi władz gminy Łęczyce do planów budowy drogi S-6 na odcinku Bożepole Wielkie - Leśnice. W sierpniu lęborskim starostwie samorządowcy spotkali się z przedstawicielami GDDKiA i wykonawcą odcinka.

Spotkanie było okazją do wniesienia uwag przez samorządy, zanim jeszcze projekt budowy 22-kilometrowego odcinka S-6 z Leśnic do Bożegopola zostanie ostatecznie zatwierdzony i wejdzie w etap realizacji. Wykonawca, który za ok. 719 mln zł zrealizuje inwestycję w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, ma 17 miesięcy na wykonanie projektu, uzgodnienia formalne potrzebne do uzyskania Zgody na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) i 38 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych, na wybudowanie „lęborskiego” odcinka S-6.

W lęborskim starostwie przedstawiciele Budimex-u zaprezentowali wstępną koncepcję projektową i już na tym etapie pojawiło się wiele pytań ze strony zainteresowanych samorządowców Lęborka, gmin Nowej Wsi Lęborskiej i Łęczyc. Dotyczyły przede wszystkim budowy S-6 w kontekście planów powstania obwodnicy wschodniej Lęborka w ciągu drogi DW-214 i połączeń drogowych z terenami inwestycyjnymi w gminach, przez które będzie przebiegał planowany odcinek „ekspresówki”.

Samorządowcy z gminy Łęczyce chcą m.in. odtworzenia dróg

Na 22-kilometrowym odcinku S-6 zostaną zlokalizowane węzły Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz zaplanowano rozbudowę węzła Bożepole Wielkie. Swoje uwagi co do planowanej drogi złożyli m.in. przedstawiciele gminy Łęczyce. Chodzi m.in. o uwzględnienie na etapie prac projektowych rozwiązania skomunikowania obecnej drogi krajowej nr 6 z drogą powiatową i drogami gminnymi. Zdaniem wójta gminy "brak rozwiązania spowoduje na pewnym etapie budowy "obciążenie" obszaru Łęczyc znajdującego się pomiędzy torami kolejowymi (linia kolejowa nr 202 relacji Gdańsk Główny - Stargard), a rzeką Łeba."

- Jest to obszar bardzo ważny gospodarczo, ponieważ znajdują się zakłady i instytucje do których na co dzień odbywa się dowóz surowca, wywóz wyrobów oraz obsługa mieszkańców. Nieciągłość drogi od południa poprzez przecięcie przez nowoprojektowaną drogę S-6, zamknięcie przejazdu kolejowego na linii kolejowej nr 202 oraz pozostawienie mostu na rzece Łeba o nośności 15 ton ograniczy w sposób znaczny dowóz dzieci do szkoły znajdującej się w Łęczycach przy ul. Topolowej z rejonu Godętowa, Wielistowa oraz Węgorna - uważa Piotr Wittbrodt, wójt Łęczyc.

Zdaniem samorządowca inwestor powinien także zadbać o budowę chodnika.

- Obserwując od 2 lat budowę trasy S-6 na odcinku węzeł Luzino - węzeł Bożepole Wielkie mamy prawo zakładać iż dal budowy wiaduktu WD-20, WD-21 wszystko w obrębie węzła Łęczyce, czyli ruch budowlany będzie odbywał się przed wszystkim w oparciu o drogę powiatową 1318G Rekowo Lęborskie-Godętowo od skrzyżowania z DK-6 tej w Godętowie do przecięcia z pasem budowy drogi S-6. Jeżeli nasze założenia się potwierdzą to oczekujemy wykonania przy tej drodze chodnika wyraźnie oddzielonego od strefy ruchu kołowego, zaś w przyszłości skomunikowania tej drogi dla ruchu pieszo-rowerowego - podkreśla wójt.

Przedstawiciele Budimex-u zaznaczyli, że od podpisania umowy upłynęło kilka tygodni i omawiana jest robocza koncepcja, która zasadniczo niewiele się różni od wcześniejszych planów. Odnieśli się do najważniejszych uwag uczestników spotkania. Natomiast dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapewniła, że rozważy uwagi samorządowców. Dodaje jednak, że przyjęte rozwiązania już były konsultowane i nie możne obiecać, ze wszystkie sugestie zostaną uwzględnione..

- Przyjęte rozwiązania są zgodne z koncepcją. Przygotowane, przeanalizowane, także z samorządami - odniosła się do uwag Anita Oleksiak, dyrektor GDDKiA w Gdańsku. - Oczywiście wszystkie uwagi przeanalizujemy, natomiast to to obecnie projektujemy jest oparte o te rozwiązania, które już mamy przeanalizowane i przeliczone.

Planowane są kolejne spotkania

Samorządy planują kolejne spotkania w miarę postępów prac nad projektem budowy S-6. Inicjatorem spotkania w lęborskim starostwie był samorząd powiatu lęborskiego, przy współpracy z Piotrem Müllerem, posłem na sejm RP, którego na spotkaniu reprezentował kierownik biura poselskiego, Marcin Brodalski. Powiat reprezentowali: Zdzisław Chojnacki, przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego, Alicja Zajączkowska, starosta lęborski i wicestarosta Edmund Głombiewski, prowadzący spotkanie, w porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, reprezentowaną przez Anitę Oleksiak, dyrektor oddziału GDDKiA w Gdańsku wraz z kierownikiem projektu i rzecznikiem GDDKiA Piotrem Michalskim.

W imieniu wykonawcy, firmy Budimex S.A. o przygotowaniach do realizacji i już podjętych działaniach mówił Wojciech Kołacki, inżynier kontraktu, wraz ze współpracownikami. Robocze rozmowy odbywały się z udziałem trzech samorządów gminnych, przez których tereny będzie przebiegała realizowana inwestycja. Lębork reprezentował burmistrz Witold Namyślak wspólnie z Jarosławem Litwinem, przewodniczącym Rady Miasta Lęborka, gmine Nową Wieś Lęborską, p.o. wójta Mikołaj Bazyli Ochman, gminę Łęczyce, wójt Piotr Wittbrodt. W rozmowach uczestniczył także senator Kazimierz Kleina.

Trasa ekspresowa S-6 łącząca Trójmiasto ze Szczecinem ma powstać do 2025 roku. 22 km odcinek będzie kosztował 718,6 mln zł. Na realizację przedsięwzięcia zabezpieczone zostało 9 mld zł w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg. Budowę drogi umożliwiła zmiana finansowania z partnerstwa publiczno-prywatnego finansowanie przez na skarb państwa.

Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie