Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stan wojenny. Jeden z obozów dla internowanych znajdował się w Strzebielinku

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
archiwum PolskaPress
W tym roku obchodziliśmy 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Jeden z obozów dla internowanych utworzony został w Strzebielinku. Tutaj przebywali m.in. Lech Kaczyński, Andrzej Gwiazda, czy Jacek Kuroń.

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Jeden z obozów dla internowanych utworzony został w Strzebielinku, w gminie Gniewino w pawilonach OZ, czyli Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Wejherowie. Wśród uwięzionych tam działaczy opozycji - których Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego uznała za niebezpiecznych - znalazło się 31 członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", w tym 6 członków prezydium oraz wielu działaczy związkowych, m.in.: Andrzej Gwiazda, Lech Kaczyński, Andrzej Drzycimski, Maciej Jankowski, Adam Kinaszewski, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Merkel, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz, Jan Rulewski, Henryk Wujec, Jerzy Kiszkis.

- Spośród mieszkańców Wejherowa w obozie strzebielińskim byli osadzeni: Edward Białk, elektromechanik, pracownik Kombinatu Budowlanego w Gdyni, Henryk Mierzejewski, pracownik Stoczni Komuny Paryskiej w Gdyni, Adam Rosiński, mechanik samochodowy, pracownik PKS w Wejherowie i Henryk Rządkowski, obuwnik montażowy, pracownik fabryki obuwia "Neptun" w Wejherowie. Z Redy - Tadeusz Kisielewski i Maciej Pelowski, a z Rumi - Krzysztof Łęgowski i Zbigniew Poźniak - czytamy w "Bedekerze Wejherowskim" autorstwa Reginy Osowickiej.

Obóz w Strzebielinku został rozwiązany 23 grudnia 1982 roku.

Odsłonięto tablicę upamiętniającą internowanych

W 2014 roku w Strzebielinku odsłonięto tablicę upamiętniająco internowanych. Płyta pamiątkowa (według projektu Bogdana Pietruszki, twórcy gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1970 roku) wykonana została z czarnego granitu z metalową dużą literą V i wieńczącym ją napisem "Solidarność". Na tablicy jest również wyryte przesłanie: "Chcieli zabić pamięć. Chcieli zabić nadzieję. Za tym murem od 13 XII 1981 do 23 XII 1982 znajdował się obóz internowanych przez władze komunistyczne PRL. Pozbawiono wolności ponad 490 członków i sympatyków NSZZ Solidarność". Obok tablicy zostały umieszczone plansze informacyjne z planem i zdjęciami z obozu oraz listą internowanych tam osób.

Tablicę upamiętniającą, tych którzy byli internowani, odsłon...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto