Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stawiasz na wygodę, ekologię i bezpieczeństwo? Ogrzewanie gazowe to dobre rozwiązanie

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, musi odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: na jakie ogrzewanie się zdecydować. Podobny dylemat mają ci, którzy co prawda przed laty zakończyli już budowę, ale chcą zmienić system ogrzewania. Bardzo dobrym wyborem, przyjaznym środowisku, jest gaz. Wybierając tę opcję, można również starać się o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”.

Jak się okazuje, blisko 60 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do gazu ziemnego. Niestety, z tej możliwości korzysta zaledwie kilkanaście procent. Na ten temat narosło wiele mitów, które niepotrzebnie odstraszają potencjalnie zainteresowanych.

Przyjazne środowisku

Jak podkreślają specjaliści, gaz ziemny spala się prawie idealnie czysto w porównaniu z węglem, drewnem, koksem, a nawet olejem. Dlatego wybór tego sposobu ogrzewania jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie jest obojętny los naszego środowiska.

- W świadomości wielu ludzi zbiornik na LPG kojarzy się z dużym ryzykiem - mówi Kamil Brzeski, koordynator ds. Programu „Czyste Powietrze” w firmie BAT. - Jednak wbrew opiniom zewnętrzny zbiornik z gazem LPG nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla domu i jego mieszkańców. Warto wiedzieć, że nowoczesne instalacje gazowe są wyposażone w wielopoziomowe zabezpieczenia. Standardowo przy zbiorniku znajdują się oddzielne zawory do tankowania i odtankowania oraz wydzielony zawór bezpieczeństwa. Natomiast w skrzyn-ce na ścianie domu zawór główny i reduktor II stopnia. Wszystko to sprawia, że ryzyko eksplozji prawidłowo zainstalowanego i odpowiednio konserwowanego zbiornika jest praktycznie zerowe.

Nowoczesna technologia
Jeśli chodzi o zaawansowanie techniczne, piece LPG są niemal bezkonkurencyjne.

- Podobny zestaw możliwości oferują jedynie piece elektryczne, jednak w ich przypadku koszty użytkowania są zdecydowanie większe - mówi Kamil Brzeski.

Postaw na wygodę
Każdy, kto zdecyduje się na ogrzewanie gazowe, może liczyć na to, że nie napracuje się przy obsłudze tego urządzenia.

Plusem tego rodzaju ogrzewania jest wygoda. W typowym piecu przeznaczonym do obsługi instalacji LPG mamy możliwość dokładnie określić średnią temperaturę w ciągu doby. Co więcej, inne parametry możemy ustawić w ciągu dnia, a inne w nocy.

- Nowoczesne piece potrafią dostosować spalanie do aury panującej na zewnątrz, dzięki czemu koszty ogrzewania gazowego będą optymalne - podkreśla Kamil Brzeski. - To bardzo wygodne rozwiązanie, np. podczas cieplejszych zim, bo zużycie LPG w takim przypadku będzie minimalne.

Walka ze smogiem
Kolejnym atutem instalacji gazowej jest ochrona środowiska. Pod tym względem LPG nie ma sobie równych. W czasach, gdy wiele miast na Pomorzu walczy o czyste powietrze, to kolejny argument za tym, by zdecydować się na wymianę starego „kopciucha”.

- Podczas spalania LPG wytwarzane są dużo mniejsze ilości dwutlenku węgla niż w przypadku oleju opałowego - mówi Kamil Brzeski. - Co więcej, przy tym rozwiązaniu nie ma mowy o emisji innych szkodliwych substancji. Gaz ich po prostu nie generuje.

Niektóre osoby uważają, że ogrzewanie gazowe jest kosztowne ze względu na ceny zbiorników. Tym samym, według ich obliczeń, opłacalność inwestycji w przypadku domu jednorodzinnego, nie do końca może się zwrócić. Jest jednak rozwiązanie, które może zminimalizować koszty związane z zakupem zbiornika. Wielu dostawców gazu LPG oferuje dzierżawę. Dostajemy zatem atestowany zbiornik, podpisujemy umowę na dostawę gazu, zwykle także mamy zapewniony również serwis i przeglądy.

- Ogrzewanie gazowe to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na mniejszych kosztach ogrzewania, ekologii, bezpieczeństwie i wygodzie - dodaje Kamil Brzeski. - Nowoczesne piece LPG są praktycznie bezobsługowe, co pozwala oszczędzić czas. Przy wykorzystaniu jednego źródła ciepła klient uzyskuje centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową. Jest to idealne połączenie, kiedy musimy doprowadzić ciepłą wodę do kilku punktów czerpalnych, nie tracąc komfortu zmiany temperatury wody. Rozwiązanie wygodne dla osób pracujących oraz dla domów bez piwnic czy kotłowni. Kotły gazowe bardzo dobrze sprawują się w budynkach z ogrzewaniem podłogowym. Nie występuje także zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. Program „Czyste Powietrze” daje możliwość wykonania docieplenia przegród ścian, jak i dachu, co znacznie zmniejsza koszty ogrzewania gazowego nawet o 10 proc. Przy szczelnie wykonanej izolacji budynku, gdzie ogrzewanie jest gazowe, należy pamiętać o prawidłowo wykonanej wentylacji.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” obowiązują od lipca
Wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z Programu „Czyste Powietrze”, muszą wiedzieć, że w lipcu nastąpiły zmiany. Warto sprawdzić, czego one dotyczą.

Przede wszystkim, przy montażu kotła na biomasę nie trzeba wykonywać analizy możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej czy też gazowej, natomiast jeżeli chcemy zakupić kocioł na ekogroszek, to taka analiza nadal jest wymagana.

Co ważne, dla wniosków złożonych od 1 lipca 2019 r. koszty poniesione przed złożeniem wniosku o dofinansowanie nie będą kwalifikowane w ramach programu.

Zgodnie z dokumentacją programu wykonanie audytu energetycznego nie jest obowiązkowe.

Warto zwrócić uwagę, że dla wniosków składanych od 1 maja danego roku, należy przedłożyć deklarację podatkową (z uwzględnieniem jej korekt) lub zaświadczenie o uzyskanym dochodzie wystawione przez Urząd Skarbowy, za ostatni rok podatkowy, licząc od daty złożenia wniosku.

Protokół odbioru prac wykonawcy stanowiący niezbędny załącznik do wniosku o płatność należy złożyć na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w zakładce „Podstawowe informacje”. Wniosek o płatność wraz z załącznikami powinien zostać złożony po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Gdy prowadzisz działalność gospodarczą...

W ramach Programu „Czyste Powietrze” istnieje zapis o braku udzielania pomocy publicznej. W przypadku jednorodzinnych budynków mieszkalnych zapewnia się spełnienie tego warunku poprzez wyłączenie z zakresu dofinansowania powierzchni zajmowanej na prowadzenie działalności gospodarczej. Działalność tę należy rozpatrywać w kontekście jej definicji w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, ponieważ jedynie takie rozumienie „działalności gospodarczej” i wyłączenie jej z kosztów kwalifikowanych pozwala na wykluczenie pomocy publicznej. Według unijnego prawa konkurencji „działalność gospodarcza” jest rozumiana bardzo szeroko, jako oferowanie usług lub towarów na rynku. Wynajmowanie pokoju należy więc uznać za działalność gospodarczą, także wówczas gdy działalność taka nie jest zarejestrowana.

Gdy w jednorodzinnym budynku mieszkalnym prowadzona jest działalność gospodarcza, wysokość kosztów kwalifikowanych jest pomniejszana proporcjonalnie do powierzchni wykorzystywanej do prowadzenia działalności. Przy określaniu powierzchni należy uwzględniać również czas.

Przykładowo, jeśli pokój o pow. 20 m kw. służy działalności przez 3 miesiące w roku, wówczas powierzchnia wykorzystywana do działalności gospodarczej wynosi: 20 m kw. x (3/12) = 5 m kw. Określając powierzchnię wykorzystywaną do prowadzenia działalności i czas jej wykorzystania do tego celu należy przyjąć wartości maksymalne, tj. takie, które nie zostaną w przyszłości przekroczone. Jeżeli w budynku przewidzianym do dofinansowania była już prowadzona w poprzednich latach działalność i będzie kontynuowana w podobnym rozmiarze, to określając zarówno powierzchnię, jak i czas można przyjąć średnią z ostatnich 2 lat. W przypadku, jeśli tak określona pow. wynajmu przekracza 30 proc. powierzchni całkowitej budynku, wniosek podlega odrzuceniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto