Studenci pielęgniarstwa w KPSW w Wejherowie otrzymali fartuchy i rozpoczynają zajęcia praktyczne w szpitalach

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Udostępnij:
Blisko 120 studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na KPSW w Wejherowie otrzymało symboliczne fartuchy, w których rozpoczną zajęcia praktyczne w szpitalach. - Ten zawód staje się coraz bardziej atrakcyjny. Cieszę się, że powstał taki kierunek, bo cały czas są niedobory i braki w grupie pielęgniarek i położnych - mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes zarządu Szpitali Pomorskich Sp. z o.o.

Na koniec 2021 roku, według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (NIPiP), w Polsce zatrudnionych było 234 117 pielęgniarek i 28 899 położnych. Taki zawód wybrało sobie też blisko 120 studentów pierwszego roku na kierunku pielęgniarstwa w KPSW w Wejherowie. W piątek, 13 maja, miało miejsce uroczyste wręczenie fartuchów słuchaczom Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej.

- Fartuchowanie, to nasza wejherowska uroczystość, która stanowi cenzurę między kształceniem teoretycznym i wykładami, a praktycznym. Możemy poszczycić się 120 osobami, które rozpoczną lada dzień zajęcia praktyczne w pomorskich szpitalach, w Wejherowie i w dwóch gdyńskich - mówi Rafał Gierszewski, kanclerz w KPSW. - To dla naszej uczelni duży sukces, bo nasza aktywność przekłada się na potrzeby społeczne. Pandemia szczególnie pokazała, jak bardzo potrzebny jest personel medyczny. A KPSW te potrzeby uzupełnia.

Do pracy w tym zawodzie mają m.in. zachęcić zarobki. Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt nowelizacji ustawy o zmianie Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który trafił do konsultacji społecznych 1 kwietnia 2022 roku. Nie wszyscy wyrażają akceptację co do tych zmian. Swoje stanowisko wyraziło NIPiP wspólnie z z Ogólnopolskim Związkami Zawodowymi Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP).

- Cały czas są niedobry i braki w całym kraju szczególnie w personelu średnim, w grupie położnych i pielęgniarek. Zawsze byłem zwolennikiem kształcenia w Wejherowie w tym zawodzie. Może w przyszłości będzie też położnictwo. Cieszymy się, że w jakimś stopniu szkoła przyczyni się, że tego personelu będzie więcej - mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes zarządu Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. -Ten zawód staje się coraz bardziej atrakcyjny pod względem płacy. Czarny PR, który był wytwarzany kilka lat temu, że to zawód z biedą i nędzą, to się już skończyło. Cieszę się, że powstał taki kierunek - dodaje Zieleniewski.

Słuchacze pierwszego roku praktyki rozpoczną od przeszkolenia i stopniowo w szpitalach studentom będą wyznaczane zadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie