Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci pielęgniarstwa w KPSW w Wejherowie otrzymali fartuchy i rozpoczynają zajęcia praktyczne w szpitalach

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Blisko 120 studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na KPSW w Wejherowie otrzymało symboliczne fartuchy, w których rozpoczną zajęcia praktyczne w szpitalach. - Ten zawód staje się coraz bardziej atrakcyjny. Cieszę się, że powstał taki kierunek, bo cały czas są niedobory i braki w grupie pielęgniarek i położnych - mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes zarządu Szpitali Pomorskich Sp. z o.o.

Na koniec 2021 roku, według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (NIPiP), w Polsce zatrudnionych było 234 117 pielęgniarek i 28 899 położnych. Taki zawód wybrało sobie też blisko 120 studentów pierwszego roku na kierunku pielęgniarstwa w KPSW w Wejherowie. W piątek, 13 maja, miało miejsce uroczyste wręczenie fartuchów słuchaczom Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej.

- Fartuchowanie, to nasza wejherowska uroczystość, która stanowi cenzurę między kształceniem teoretycznym i wykładami, a praktycznym. Możemy poszczycić się 120 osobami, które rozpoczną lada dzień zajęcia praktyczne w pomorskich szpitalach, w Wejherowie i w dwóch gdyńskich - mówi Rafał Gierszewski, kanclerz w KPSW. - To dla naszej uczelni duży sukces, bo nasza aktywność przekłada się na potrzeby społeczne. Pandemia szczególnie pokazała, jak bardzo potrzebny jest personel medyczny. A KPSW te potrzeby uzupełnia.

Do pracy w tym zawodzie mają m.in. zachęcić zarobki. Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt nowelizacji ustawy o zmianie Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który trafił do konsultacji społecznych 1 kwietnia 2022 roku. Nie wszyscy wyrażają akceptację co do tych zmian. Swoje stanowisko wyraziło NIPiP wspólnie z z Ogólnopolskim Związkami Zawodowymi Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP).

- Cały czas są niedobry i braki w całym kraju szczególnie w personelu średnim, w grupie położnych i pielęgniarek. Zawsze byłem zwolennikiem kształcenia w Wejherowie w tym zawodzie. Może w przyszłości będzie też położnictwo. Cieszymy się, że w jakimś stopniu szkoła przyczyni się, że tego personelu będzie więcej - mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes zarządu Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. -Ten zawód staje się coraz bardziej atrakcyjny pod względem płacy. Czarny PR, który był wytwarzany kilka lat temu, że to zawód z biedą i nędzą, to się już skończyło. Cieszę się, że powstał taki kierunek - dodaje Zieleniewski.

Słuchacze pierwszego roku praktyki rozpoczną od przeszkolenia i stopniowo w szpitalach studentom będą wyznaczane zadania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto