Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia pielęgniarskie w Wejherowie. Słowikowska: "Zawód pielęgniarki jest bardzo perspektywiczny" |ROZMOWA

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Mat. ŁS
Od nowego roku akademickiego 2020/2021 w KPSW w Wejherowie ruszają studia pielęgniarskie. - Uważam, że prowadzenie tego kierunku jest bardzo istotne, ponieważ brakuje nam kadry pielęgniarskiej. Można więc powiedzieć, że zawód ten jest bardzo perspektywiczny - mówi Łucja Słowikowska, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Prorodzinnej Rady Powiatu Wejherowskiego.

Rozmowa z Łucją Słowikowską, przewodniczącą Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Prorodzinnej Rady Powiatu Wejherowskiego

W Wejherowie znowu będą kształcić się pielęgniarki. W jaki sposób udało się przywrócić taki kierunek studiów w naszym powiecie?
Jest to możliwe dzięki temu, że Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie uzyskała akredytację ministra nauki i szkolnictwa wyższego właśnie na prowadzenie studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku pielęgniarstwo. Nowe studia to również efekt porozumienia zawartego w zeszłym roku pomiędzy szkołą oraz m.in. spółką Szpitale Pomorskie i powiatem wejherowskim. Uważam, że prowadzenie tego kierunku jest bardzo istotne, ponieważ brakuje nam kadry pielęgniarskiej. Można więc powiedzieć, że zawód ten jest bardzo perspektywiczny. Zresztą jako powiat wejherowski staraliśmy się od dłuższego czasu o stworzenie takich studiów, więc bardzo cieszy fakt, że szkoła w naszym powiecie zdecydowała się uruchomić te studia.

Uruchomienie tego kierunku to, jak pani wspomniała, efekt szerszej współpracy...
Tak, jest wielu partnerów przedsięwzięcia, a wśród nich - oprócz oczywiście spółki Szpitale Pomorskie, w skład, której wchodzą Szpital Specjalistyczny w Wejherowie, szpitale morski oraz św. Wincentego a Paulo w Gdyni i Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku - także np. przychodnie w Rumi oraz Redzie i Wejherowie. W poszczególnych szpitalach, przychodniach, jak również i domach pomocy społecznej będą odbywać się zajęcia praktycznie dla studentów. W Wejherowie działa również Powiatowy Zespół Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa i opiekunowie medyczni z tej placówki będą mogli kontynuować naukę na Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej, a tym samym zwiększać dzięki studiom swoje kwalifikacje.

Wiadomo, że już dla kandydatów przygotowanych zostało 70 miejsc.
Tak, a studia będą trwać trzy lata i kończyć się otrzymaniem dyplomu licencjata. Kanclerz Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej Rafał Gierszewski zwrócił niedawno uwagę, że placówka jest jedyną uczelnią niepubliczną znajdując się na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Sopot - Gdynia, która oferuje takie studia. Aby otrzymać potrzebną do prowadzenia kierunku akredytację trzeba było spełnić określone standardy, które są oceniane przez komisję. Efektem tej weryfikacji jest przyznanie certyfikatu.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto