Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukcesy na niwie regionalnej w Szkole Podstawowej nr 2 w Luzinie [ZDJĘCIA]

ts
archiwum SP nr 2 w Luzinie
Sukcesy w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu, XIV edycji Pomorskiego Konkursu Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej, czy XVII Pomorskim Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë” - 2019 roku udanie rozpoczął się dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Luzinie.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. prof. Gerarda Labudy w Luzinie na mapie szkół podstawowych gminy Luzino pojawiła się w wyniku przeprowadzanej w Polsce reformy oświaty. Luzińska „Dwójka” powstała na bazie funkcjonującego od 1999 roku Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko- Pomorskich.

- Praca z młodzieżą w tej placówce zawsze silnie związana była z dbałością o treści dotyczące Kaszub i w sposób naturalny jest kontynuowana w istniejącej aktualnie szkole podstawowej. Rok szkolny 2018/2019 wprawdzie jeszcze się nie zakończył i uczniowie są zaangażowani w wiele działań regionalnych, to można zauważyć istotne osiągnięcia młodzieży, które już zostały zamknięte i zakończone - informuje luzińska SP nr 2.

25 stycznia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szemudzie miała miejsce XIV edycja Pomorskiego Konkursu Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej, który w bieżącym roku odbywał się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doskonale spisali się w tym konkursie uczniowie SP nr 2 w Luzinie. Natalia Teclaf zajęła III miejsce, zaś szkolny zespół wokalny wyśpiewał II miejsce. Zespół wystąpił w składzie: Agata Schulz, Weronika Bonk, Ewelina Socha, Martyna Pallach, Dagmara Langa, Agata Labudda, Faustyna Konkol, Karolina Richert, Honorata Kankowska, Alicja Szmuda, Karolina Białk oraz Julia Plecke. Grupa wokalna wykonała dwie kolędy w układzie trzygłosowym, czym urzekła jury.

15 marca . w SP nr 1 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie odbył się XVII Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë”. W tym roku rewelacyjnie zaprezentowała się Ewelina Socha ze SP nr 2 im. prof. Gerarda Labudy, w kategorii solistów zajęła I miejsce. Szkolny zespół wokalny również uplasował się na I miejscu. Tym razem dziewczęta wystąpiły w składzie: Agata Schulz, Weronika Bonk, Martyna Palach, Dagmara Langa, Natalia Teclaf, Julia Plecke oraz Alicja Szmuda. Uczennice przygotowała nauczycielka muzyki Zofia Meyer, która w tym roku na konkursowe zmagania wybrała utwory E. Pryczkowskiego, T. Dargacza, J. Piepki oraz R. Gleinert.

13 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego zorganizowano VI Powiatowy Konkurs Literacko-Plastyczno-Fotograficzny „Miejsca – Ludzie – Wydarzenia” w ramach Dnia Kaszubskiego. Uczniowie SP nr 2 z Luzina ujęli Komisję konkursową piękną kaszubszczyzną. W przesłuchaniach I miejsce zajęła Weronika Bonk, która zaprezentowała felieton Aleksandra Labudy „Ù Pawłùszków”, na II miejscu uplasowała się Anna Nowicka z tekstem Jana Drzeżdżona „Spòwiédz Smãtka”, III lokatę zajął Jakub Hinz, który również sięgnął po tekst Aleksandra Labudy pt. „Gniotã z Wãsór”, wyróżnienie przyznano Otylii Dampc za interpretację fragmentu epopei Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa”. Za przygotowanie fotoreportażu o tematyce kaszubskiej II miejsce otrzymała Maja Skiba. Uczniów do konkursowych zmagań przygotował nauczyciel języka kaszubskiego Mieczysław Bistroń.

23 marca w SP nr 2 już po raz szesnasty zorganizowano Szkolny Konkurs Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu w ramach Sejmiku Kaszubskiego. Dyrektor szkoły Kazimierz Bistroń serdecznie powitał trzyosobowe drużyny przybyłe z 16 szkół województwa pomorskiego. Konkurs od kilku lat odbywa się pod patronatem pomorskiego kuratora oświaty. Jak corocznie uczniowie musieli rozwiązać test sprawdzający wiedzę z zakresu literatury, historii, geografii, wiedzy o języku i kulturze Kaszub i Pomorza. Po pierwszej części wyłoniono najlepiej przygotowanych uczniów, którzy przystąpili do finałowego etapu konkursu. Drugi etap zmagań polegał na odpowiadaniu przed Komisją konkursową oraz zgromadzoną publicznością. W tym roku I miejsce zajął Konrad Łagoda z Miszewa, II miejsce przypadło Monice Wenta z Gowidlina, III lokatę zajął Dawid Machalewski z Miszewa, IV miejsce dla Julii Krause z Kamienicy Królewskiej, V miejsce zajęła Agata Klawikowska z Luzina oraz Patrycja Dawidowska z Gowidlina, natomiast VI lokata powędrowała do Nikoli Guze z Kościerzyny.

Sejmik w Luzinie wzbudza szerokie zainteresowanie lokalnej społeczności. Obecna była Gabriela Lisius – starosta powiatu wejherowskiego, powiatowych radnych reprezentowała wiceprzewodnicząca Rady Genowefa Słowi, samorząd Luzina radna Aleksandra Meyer. Nie zabrakło lokalnych działaczy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które reprezentowali prezes Oddziału w Luzinie Mieczysław Bistroń oraz byli prezesi Roman Klinkosz, Marek Mudlaw oraz Sławomir Klas. Komisja konkursowa pracowała w składzie: Alfons Miłosz – autor większości pytań konkursowych, zasłużony pomysłodawca luzińskiego sejmikowania, Zdzisław Zmuda-Trzebiatowski, Alicja Klinkosz oraz Mieczysław Bistroń.

- Zgromadzeni na sejmiku goście byli pod wrażeniem posiadanej przez uczestników wiedzy na temat Kaszub i szerzej Pomorza. Laureaci konkursu w znakomitej większości stają się ambasadorami kultury kaszubskiej w swoich środowiskach, zarażają innych pasją zdobywania wiedzy o naszej małej ojczyźnie. W ten sposób Szkoła Podstawowa nr 2 im prof. Gerarda Labudy realizuje testament Patrona szkoły, który przez zdobywanie wiedzy i szerzenie jej w świecie był wyjątkowo solidnym ambasadorem Kaszubów i Kaszub w świecie nauki - pisze w wysłanym mailu do naszej redakcji SP nr 2 w Luzinie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto