Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Tak dla Atomu w Gminie Choczewo" w Sejmie zachęcali do budowy elektrowni jądrowej [ZDJĘCIA]

ts
Archiwum "Tak dla Atomu w Gminie Choczewo"
Członkowie Komitetu Obywatelskiego „Tak dla Atomu w Gminie Choczewo” wraz z Obywatelskim Ruchem na Rzecz Energetyki Jądrowej przekonywali parlamentarzystów do budowy elektrowni jądrowej.

Członkowie Komitetu Obywatelskiego „Tak dla Atomu w Gminie Choczewo” wraz z Obywatelskim Ruchem na Rzecz Energetyki Jądrowej przekonywali parlamentarzystów do budowy elektrowni jądrowej. W gmachu Sejmu RP zorganizowali konferencję „Elektrownia Jądrowa - jej znaczenie dla Polski i Pomorza”.

W spotkaniu udział wzięli m.in. prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz przedstawiciele spółki PGE EJ1.

- Podczas konferencji prof. Andrzej Strupczewski przedstawił ekonomiczne aspekty budowy i eksploatacji elektrowni. Porównał miedzy innymi koszty energii elektrycznej wytwarzanej z różnych źródeł, w tym z wiatru, węgla i uranu. Ocenił również ponoszone koszty zewnętrzne, takie jak zdrowie i wpływ na środowisko naturalne - relacjonuje Sebastian Milewski z Komitetu Obywatelskiego "Tak dla Atomu w Gminie Choczewo". - Głównym przesłaniem konferencji było przekazanie zebranym, że energia jądrowa to stabilne i bezpieczne źródło energii elektrycznej. Ponadto technologiczna innowacyjność energetyki jądrowej znacznie wyprzedza spalanie paliw kopalnych, czy źródła niekonwencjonalne, a energetyczna wydajność rozszczepienia jąder uranu jest setki tysięcy razy większa niż na przykład wydajność spalania węgla - relacjonuje.

Podczas konferencji możliwość wystąpienia mieli również członkowie proatomowej grupy z gminy Choczewo.

- Nasze wystąpienie miało na celu zwrócenie uwagi na problemy z jakimi musimy zmierzyć się w gminie Choczewo w świetle zamiaru budowy elektrowni jądrowej na jej terenie. Chcieliśmy również pokazać, że w naszej gminie są osoby popierające tę budowę, które aktywnie „walczą” o jej powstanie - opowiada Milewski. - Zaapelowaliśmy do wszystkich parlamentarzystów i przedstawicieli rządu o podjęcie jednoznacznej i nieodwracalnej decyzji o szybkiej realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Komitet Obywatelski "Tak dla Atomu w Gminie Choczewo" w lutym obchodziło czwartą rocznicę swojego istnienia.

- Czteroletnia działalność edukacyjna i uświadamiająca, że energia jądrowa jest ekologiczna, czysta, bezpieczna i potrzebna dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, a budowa EJ w naszej gminie będzie przyczyną rozwoju gminy i całego regionu, przyniosła efekty, szczególnie wśród mieszkańców gminy i powiatu - podkreśla Sebastian Milewski. - Przez te cztery lata nawiązaliśmy współpracę ze środowiskiem naukowym, wybitnymi ekspertami, specjalistami – praktykami i autorytetami z zakresu energetyki jądrowej, z Ministerstwem Gospodarki, z przedstawicielami rządu, z Narodowym Centrum Badań Jądrowych, Fundacją „Forum Atomowe”, EDF, Arevą i spółką PGE EJ1. W tym czasie organizowaliśmy dla mieszkańców naszej gminy spotkania z ekspertami. Mieliśmy również możliwość uczestniczenia w kilku wyjazdach studyjnych, organizowanych przez PGE EJ 1. Aby pogłębiać swoją wiedzę, systematycznie braliśmy udział w licznych seminariach i spotkaniach z zakresu energetyki jądrowej.
Na konferencjach prasowych organizowanych przez spółkę PGE EJ 1, w których systematycznie braliśmy udział, a relacje z nich zamieszczaliśmy w Gminnym Biuletynie Informacyjnym, specjaliści z TNS Polska przedstawiali wyniki badań opinii publicznej między innymi na temat poparcia dla budowy EJ w sąsiedztwie. Badania wykazywały, że poparcie dla budowy elektrowni jądrowej, szczególnie w gminie Choczewo, na przestrzeni czterech lat wzrastało i wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Duże znaczenie dla osiągnięcia tego wyniku, miała i wciąż ma, działalność członków Komitetu „TAK dla Atomu w Gminie Choczewo”.

Najbliższe plany na przyszłość komitetu, w związku z tym, że nadal brak konkretnych informacji, czy atomówka powstanie, to rozmowy członków komitetu z parlamentarzystami oraz z ministrami odpowiedzialnymi za resort Energii, Rozwoju oraz Skarbu Państwa.

- Wiadomo, że razem można zrobić więcej dobrego i dotrzeć dalej, dlatego rozpoczęliśmy współpracę z Obywatelskim Ruchem na Rzecz Energetyki Jądrowej z siedzibą w Warszawie, z którym w najbliższym czasie planujemy organizację spotkań z mieszkańcami Krakowa, gdzie negatywne skutki nadmiernego spalania węgla są wyjątkowo uciążliwe i niebezpieczne dla społeczności południowej Polski. Zamierzamy uświadomić mieszkańców Krakowa i okolic, że energetyka jądrowa powinna być jednym z głównych filarów polskiej energetyki, co przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i CO2 do atmosfery- opowiada o planach komitetu Sebastian Milewski. -
Jednocześnie chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które przez te cztery lata służyły nam swoją wiedzą i wsparciem merytorycznym, byłym prezesom spółki PGE EJ 1, obecnemu prezesowi panu Jackowi Cichoszowi. Dziękujemy także byłym członkom i sympatykom naszego komitetu za życzliwość i wspólne działania. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszego profilu i strony Facebook: „Tak dla Atomu w Gminie Choczewo”, gdzie zamieszczamy rzetelne informacje o energetyce jądrowej i prezentujemy nasze przedsięwzięcia oraz plany na przyszłość. Zapraszamy również do współpracy osoby z konkretnymi pomysłami, którym rozwój gminy Choczewo nie jest obojętny, aby kontynuować, to co zaczęliśmy w lutym 2012 roku.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto