Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości rocznicy porozumień sierpniowych w Gdańsku. Dwie, tak, żeby się nie spotkać

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
31.08.2023
31.08.2023 Jakub Steinborn
Stypendia dla utalentowanej młodzieży i odznaczenia dla przypominanych ludzi Sierpnia ’80 to główne akcenty obchodów w Gdańsku organizowanych przez Solidarność. Składanie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, organizowane przez miasto, przerodziło się w więc wyborczy opozycji. Program obu uroczystości był skonstruowany tak, by ich uczestnicy się nie spotkali.

W historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej odznaczone zostały 22 osoby, w tym 3 pośmiertnie. Krzyże Wolności i Solidarności zostały nadane postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jak mówił do odznaczonych dr Karol Nawrocki, prezes IPN, odznaczenie nadawane jest „by zwrócić miesiące i lata spędzone w ośrodkach internowania w zakładach i w więzieniu. W końcu aby zwrócić ten czas, kiedy wybieraliście państwo Solidarność i wolną Polskę kosztem najbliższych”.

- Nie walczyliśmy przecież o odznaczenia, o kasę. Chodziło o sprawę, o wolną, suwerenną Polskę. Żyliśmy w systemie totalitarnym. Chcieliśmy suwerenności państwowej i wolności obywatela a to nie szło po linii partii. Ta walka zaczęła się jeszcze przed nami, od zakończenia II wojny światowej – mówi Bogusław Gołąb, organizator sierpniowego strajku w dawnej Stoczni Północnej (obecnie Remontowa Shipbuilding), jeden z odznaczonych.

Uhonorowani zostali: Konrad Hugo Ałunowski, Waldemar Banasik, Jan Budziszewski, Walenty Mieczysław Cedrych, Robert Tomasz Cwięk, Roman Witold Dambek, Jan Tadeusz Gawin, Bogusław Kazimierz Gołąb, Stanisław Marian Grzonkowski, Karol Roman Guzikiewicz, Henryk Eugeniusz Kalinowski, Dagmara Marcelina Kamińska, Jan Krzysztof Kamiński, Leszek Romuald Kamiński, Wojciech Stanisław Mattik, Władysław Bernard Pałubicki, Jan Wojewski, Bronisław Wysoczański, Krystyna Zbyszewska. Pośmiertnie odznaczeniem wyróżniono ksiedza Hilarego Jastaka, Janusza Zagórnego oraz Alicję Teresę Zagromską-Liszewską.

Po dekoracji, podczas uroczystego spotkania Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, w sali BHP wręczone zostały utalentowanym uczniom stypendia ufundowane przez związek.

- Jestem wdzięczny związkowi zawodowemu „Solidarność” za to, że funduje stypendia dla młodych ludzi, które wręczane są właśnie tutaj, 31 sierpnia, w rocznicę. Dzięki temu ci młodzi ludzie będą zdawać sobie sprawę z tego, co tu się wydarzyło; co zawdzięczają Polakom, zwłaszcza robotnikom takich zakładów pracy, jak ówczesna Stocznia Gdańska. Im zawdzięczają wolność i niepodległość. To, że mogą swobodnie żyć i podróżować po całej Europie i dziś nie wyobrażają sobie nawet sytuacji, że mogłoby być inaczej – mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Andrzej Dera, minister w kancelarii prezydenta RP odczytał list od Andrzeja Dudy. Przewodniczący NSZZ Solidarność przypomniał skalę protestów, ktore doprowadziły do powstania związku.

- Masowe protesty z 1980 roku rozpoczęły się 8 lipca, a w szczytowym momencie brało w nich udział ponad 700 tys. pracowników z 700 zakładów pracy. Oni byli bardzo zdeterminowani. To była prawdziwa „Solidarność”. Stoczniowcy wówczas nie patrzyli na czubek swojego nosa, ale na drugiego człowieka – podkreślił Piotr Duda, szef Solidarności.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa filatelistyczna przedstawiająca znaczenie osoby i pontyfikatu papieża Jana Pawła II dla związku.

W międzyczasie nastąpiła kulminacja uroczystości miejskich. Te, pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, zdominowane zostały przez przemówienia przeciwników rządu. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem uroczystość przerodziła się w więc agitacji wyborczej.

- Co dziś należałoby powiedzieć moim zdaniem? Jak najkrócej: Ojczyzna w potrzebie! Nasze największe zwycięstwo w historii Polski jest niszczone – już od pierwszych zdań przekonywał Lech Wałęsa. - W związku z tym proszę i apeluję: To jest ostatnia chwila abyśmy zatrzymali niszczenie naszych pięknych zdobyczy. Róbcie wszystko, aby na wyborach powiedzieć: Dość!

Henryka Krzywonos-Strycharska, Bogdan Lis, Mieczysław Struk czy Aleksandra Dulkiewicz, wszyscy nawoływali do „właściwej” decyzji podczas nadchodzących wyborów. Kilkusetosobowy happening z udziałem władz miasta, samorządowców, którzy przybyli z całego kraju w związku z prezentacją pod budynkiem ECS kandydatów ruchu „Tak dla Polski” w wyborach i licznie zgromadzonych lokalnych działaczy PO zakończył się symbolicznym otwarciem bramy nr 2 stoczni.

Po zakończeniu uroczystości związkowych w nieodległej sali BHP również jej uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem. Uroczystości towarzyszył hymn państwowy i modlitwa. Pochodem związkowcy skierowali się do bazyliki św. Brygidy, gdzie została odprawiona uroczysta msza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczystości rocznicy porozumień sierpniowych w Gdańsku. Dwie, tak, żeby się nie spotkać - Dziennik Bałtycki

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto