Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości upamiętniające poległych w Lasach Piaśnickich w 80 rocznicę zbrodni [ZDJĘCIA]

Alicja Choinka
Alicja Choinka
W Lasach Piaśnickich po raz kolejny oddali cześć poległym. W niedzielę, 6 października odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę tragicznych wydarzeń z roku 1939.

Uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia flagi oraz odśpiewania hymnu narodowego. Następnie wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło wygłosił przemówienie,w którym przywitał zebranych, a także wygłosił kilka słów na temat wydarzeń, które przed laty miały miejsce w lesie nieopodal Piaśnicy.

Tu zamordowano elitę społeczeństwa: księży, nauczycieli, przedsiębiorców, członków administracji państwowej i samorządowej, rzemieślników, działaczy społeczno politycznych, mieszkańców Pomorza. Piaśnica wymaga naszej szczególnej pamięci i troski. Szanowni Państwo, w tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej i dokonanej w Piaśnicy zbrodni ludobójstwa. 1 września 1939 r. rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii świata. Wojna pochłonęła miliony istnień ludzkich. Niech nasza obecność i postawa będzie wyrazem troski i pamięci o tych, którzy oddali życie za wiarę i ojczyznę

- zawarł w swoim przemówieniu wójt gminy Wejherowo.

Henryk Skwarło podziękował także tym, którzy dbają o pogłębianie wiedzy oraz pamięć o tych wydarzeniach, a także dbają o miejsce pamięci.

W dalszej kolejności wypuszczone zostały gołębie, będące symbolem pokoju. Odczytano także apel poległych oraz wystrzelono salwę honorową. Mszy świętej, która odbyła się po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek – Głódź. W homilii ksiądz arcybiskup przywołał postać błogosławionej siostry Alicji Kotowskiej. Starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius odczytała treść aktu ślubowania ułożonego przez siostrę Kotowską.

Po zakończeniu liturgii pod ołtarzem sanktuarium zostały złożone kwiaty.

Rocznica 80 lecia zbrodni w Lasach Piaśnickich zbiegła się z okrągłą rocznicą powstania gminy Wejherowo.

To właśnie w 1939 roku najwięcej osób zostało tutaj zamordowanych. Również z punktu widzenia gminy Wejherowo jest to ważny rok, jubileuszowy 85 – lecia jej utworzenia. W Piaśnicy został zamordowany jej pierwszy wójt major Edward Łakomy

– mówi Henryk Skwarło

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto