Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielnie odbędzie się XIV Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej

Alicja Choinka
Alicja Choinka
fot. Paweł Dampc
Już niebawem, 2 kwietnia odbędzie się tegoroczna odsłona Pomorskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej. W ramach niego w kościele pw. św. Wojciecha w Kielnie wystąpi ok. około 300 chórzystów z całej Polski. - Dodatkowo w niedzielę, chóry biorące udział w festiwalu zaprezentują się w różnych parafiach Dekanatu Kielno poprzez oprawę muzyczną mszy świętych i krótkie koncerty, dzięki czemu festiwalowa muzyka dotrze do szerszej publiczności - podkreśla koordynator wydarzenia.

Chórzyści ponownie spotkają się w ramach Pomorskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w Kielnie wystąpi ok. 300 artystów z terenu całej Polski.

Głównym założeniem festiwalu jest propagowanie i upowszechnianie sakralnej muzyki chóralnej, konsolidacja środowiska chóralnego, dzielenie się doświadczeniami muzycznymi, podnoszenie poziomu kultury muzycznej oraz promocja twórczości kompozytorów pomorskich i kaszubskich

- mówi Leszek Walkowiak, koordynator festiwalu.

Dodatkowo w niedzielę, chóry biorące udział w festiwalu zaprezentują się w różnych parafiach Dekanatu Kielno poprzez oprawę muzyczną mszy świętych i krótkie koncerty, dzięki czemu festiwalowa muzyka dotrze do szerszej publiczności.

Wydarzenie odbywa się w formie konkursowej. Najwyżej oceniony we wszystkich kategoriach chór otrzyma statuetkę „Via Domini”, laureat drugiego miejsca - szklaną replikę „Via Domini” pozłacaną złotymi płatkami róży, z bursztynowymi nutkami, które nawiązują do położenia Kaszub nad morzem.

Jest to nagroda Metropolity Gdańskiego za najlepiej wykonany utwór przewodni Festiwalu

- objaśnia koordynator festiwalu.

Przewidziana jest także Nagroda Specjalna za najlepiej wykonany utwór pomorskiego kompozytora Stanisława Kwiatkowskiego. Po raz pierwszy zostanie rozszerzony repertuar festiwalu właśnie o jego twórczość. Przewidziane są także nagrody za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach oraz inne wartościowe nagrody.

W skład jury Festiwalu wejdą: przewodnicząca - prof. Anna Fiebig (Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku), prof. Marek Rocławski (Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku), ks. dr hab. Robert Kaczorowski (Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku), prof. Grażyna Wolter-Kaźmierczak (Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy), dr Paweł Łuczak (Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu) oraz dr Tomasz Fopke (prezes Rady Chórów Kaszubskich).

Mam nadzieję, że udział w koncertach festiwalowych dostarczy słuchaczom głębokich przeżyć oraz wzruszeń artystycznych, pozwoli na chwilę zatrzymać się w czasie, wyciszyć i zamyślić przede wszystkim nad sobą i swoimi relacjami z drugim człowiekiem, w kontekście wojny w Ukrainie

- podkreśla Leszek Walkowiak.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:30. Wstęp wolny. Aktualności na temat Festiwalu dostępne TUTAJ

 

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto