W Łebczu ma powstać pierwsze w Polsce Muzeum Sportu Wiejskiego: wójt gminy Puck użyczył na ten cel budynek po szkole | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Pomorskie Zrzeszenie LZS
Udostępnij:
Pomorskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe planuje otwarcie pierwszego w Polsce Muzeum Sportu Wiejskiego, które ma mieć swoją siedzibę w budynku po dawnej szkole w Łebczu - wszystko dzięki umowie pomiędzy Urzędem Gminy Puck i Pomorskim Zrzeszeniem LZS, którą w piątek, 26 listopada 2021 r. podpisali prezesi Piotr Klecha i Jan Trofimowicz oraz wójt Tadeusz Puszkarczuk.

- Podpisaliśmy umowę, na mocy której Urząd Gminy Puck użycza na rzecz Pomorskiego Zrzeszenia LZS pomieszczenia w budynku po byłej Szkole Podstawowej w Łebczu, w celu stworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Sport Wiejskiego pod auspicjami Pomorskiego LZS - mówi Jan Trofimowicz. - Jako przedstawiciele Pomorskiego Zrzeszenia LZS dziękujemy włodarzom gminy Puck, radnym Rady Gminy Puck za zaufanie i liczymy, że przy wsparciu oddanych działaczy LZS z gminy Puck, m.in.: Waldemara Płomienia, Teresy Jaskułka, Wiesława Oberzig, Jerzego Tkaczyka, Ireny Renusz, Brunona Ceszke, Józefa Białka, i wielu innych uda się pomysł wcielić w życie.

Pierwsze, milowe kroki w kierunku powstania pierwszego w Polsce Muzeum Sportu Wiejskiego zostały poczynione.

- Zapraszamy wszystkich sportowców, działaczy, trenerów, kibiców, sponsorów, samorządowców, a także innych, możnych tego świata oraz ludzi dobrej woli do wspólnego ocalenia pięknej historii LZS - zachęcaja przewodniczący Pomorskiego Zrzeszenia LZS. - Przywracajmy, i w ciekawy sposób przedstawmy sylwetki i osiągnięcia kolejnych pokoleń, pokażmy, że to właśnie LZSy miały i mają nadal wielki wpływ i kulturotwórczą rolę na życie mieszkańców z terenów wiejskich i małych miast.

Pomorskie Zrzeszenie LZS zainicjowało pomysł stworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Sportu Wiejskiego w 2020 roku.

- Pomysł zrodził się w ramach przygotowań do uroczystych obchodów 75-lecia LZS, które uroczyście świętowane jest przez cały 2021 rok - mówi wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Jan Trofimowicz. - Od pomysłu do realizacji droga wydawać by się mogła długa i trudna, jednak działacze LZS są stworzeni do podejmowania trudnych wyzwań.

Pomysłodawca przedsięwzięcia, Jan Trofimowicz, wykorzystał czas pandemii i wszelkich ograniczeń związanych z obostrzeniami w organizacji imprez w terenie i zaczął szperać w archiwum Pomorskiego Zrzeszenia LZS.

- Tysiące przeczytanych stron wszelkich sprawozdań z imprez sportowych, licznych protokołów, regulaminów, zaproszeń; kilkadziesiąt publikacji książkowych o działalności klubów zrzeszonych w LZS na Pomorzu, dodatkowo liczne spotkania z byłymi sportowcami rodem z LZS, trenerami i działaczami terenowymi pozwoliły zebrać ogromną ilość różnych pamiątek sportowych i turystycznych - opowiada pomysłodawca projektu. - Ponad 150 spotkań u wyjątkowo ciekawych osób: od Gardei, Postolina, Gościszewa i Brachlewa na Powiślu poczynając, poprzez Smętowo Graniczne, Godziszewo, Skórcz na Kociewiu, Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Strzelno, Puck, Szemud na Kaszubach, aż po Człuchów, Przechlewo, Bytów, Słupsk na ziemi słupskiej kończąc...

Wymienione miejscowości to jedynie namiastka tych, które udało się odwiedzić prezesom Pomorskiego Zrzeszenia LZS.

- Spotkania z olimpijczykami i trenerami kadry narodowej, kadry Polski, kadry Polski LZS, wiele opowieści, historycznych zdjęć, dokumentów budowało z każdym dniem coraz większy zbiór bezcennych okazów; odwiedzane osoby ze swych domowych archiwów przekazywały wręcz białe kruki, w ten sposób udało się nam stworzyć wystawę z okazji 75-lecia LZS na Pomorzu, którą uroczyście otwarto 18 czerwca 2021 r. w Hali Widowiskowo Sportowej im. Macieja Płażyńskiego w Luzinie, w powiecie wejherowskim - tłumaczy Jan Trofimowicz. - Udało się przygotować specjalne gabloty i tablice ekspozycyjne, a w nich zaprezentować m.in. historyczne dyplomy, medale, dokumenty, proporczyki, odzież sportową, liczne trofea.

Pomysł Jana Trofimowicza zyskał wsparcie wielu samorządów z Pomorza, m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Dzięki środkom pozyskanym środkom udało się przygotować i wykonać blisko 50 tablic, na których zaprezentowano bogaty dorobek LZS na Pomorzu.

- Na tablicach przedstawiono m.in. bogatą historię z lat 40. i 50. ubiegłego wieku, początki i organizację struktur LZS na Pomorzu, historię wojewódzkich klubów sportowych LZS Morze Gdańsk i WLKS Neptun Gdańsk. Przedstawiono także historię m.in. LZS na ziemi słupskiej i dorobek szkół rolniczych, które przez lata były naturalnym "zapleczem" LZS wśród młodzieży - wyjaśnia Jan Trofimowicz. - Swój wkład w budowanie zaplecza dla Muzeum Sportu Wiejskiego mają także działacze pomorskiego Zrzeszenia LZS, którzy dotarli do wyjątkowo ciekawych osiągnięć LZS z lat 70. i 80. z województwa gdańskiego, a także współczesnych sukcesów Pomorzan.

Na tablicach prezentowane są także m.in.: zjazdy działaczy LZS, kolarstwo LZS, piłka nożna, Piłkarska Kadra Czeka, olimpijczycy pomorscy rodem z LZS, igrzyska i spartakiady LZS.

W uroczystych obchodach jubileuszu 75-lecia LZS w Luzinie i otwarciu wystawy wzięło udział ponad 400 osób, a wśród nich olimpijczycy m.in. Andrzej Wroński, Leszek Kosedowski, Wiesław Hartman, Józef Zagor, Jerzy Opara. Byli także nestorzy: 95-letni Edmund Podjaski z Kościerzyny, 93-letni Bohdan Czarnecki z Gościszewa k. Sztumu, wielki trener lekkiej atletyki 87-letni Hieronim Głogowski, a także "wiekowi", a przy tym wciąż aktywni i oddani działacze: Franciszek Kaszubowski ze Smętowa Granicznego, Wiesław Szczodrowski z Godziszewa, Wiesław Kempa z Trąbek Wielkich, Waldemar Płomień z Pucka, Józef Białk ze Strzelna, Zenon Bogucki z Przechlewa, Zygfryd Anhaldt ze Skórcza.

- To właśnie ludzie są szczególnym bogactwem Pomorskiego Zrzeszenia LZS - mówi Jan Trofimowicz. - Z każdym dniem przybywa pamiątek i zaczyna brakować miejsca na ekspozycję. O pomyśle Pomorskiego Zrzeszenia LZS zrobiło się głośno i zaczęły do nas napływać bezcenne pamiątki z różnych stron kraju, np. sztandary byłych wojewódzkich zrzeszeń z Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Olsztyna, czy Szczecina. Swoje pamiątki podczas zwiedzania naszej wystawy przekazywali także sportowcy i działacze m.in. z województw: łódzkiego, śląskiego, zachodniopomorskiego.

Wystawę z okazji 75-lecia LZS w Luzinie odwiedzili m.in. Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Pomysł na Muzeum Sportu Wiejskiego.

- Przez kilka miesięcy trwały poszukiwania miejsca do stałej ekspozycji. Z ofertą nie do odrzucenia wyszli samorządowcy z gminy Puck. Dzięki zaangażowaniu wójta Tadeusza Puszkarczuka i jego zastępcy Jerzego Tkaczyka (jednocześnie prezesa Rady Gminnej LZS w Gminie Puck i sekretarza Rady Wojewódzkiej Pomorskiego LZS), a także radnych gminy Puck, udało się znaleźć odpowiedni obiekt w urokliwym Łebczu - mówi Jan Trofimowicz. - Jest zatem obiekt, jest sporo eksponatów i zapał wielu ludzi. Coś, co wydawało się jeszcze niedawno tylko odległą przyszłością, marzeniem, staje się faktem.

Działacze Pomorskiego Zrzeszenia LZS mają nadzieję, że uda im się pozyskać środki na adaptację i przystosowanie starego budynku szkolnego w Łebczu, by niebawem mieszkańcy i liczni turyści mogli podziwiać historyczne, sportowe zbiory, w których znajdują się medale, które przekazali m.in. złoty medalista olimpijski Andrzej Wroński z Żukowa, mistrzyni Polski Agnieszka Borowska ze Sztumu i kajakarze z LKS Piast Człuchów.

- Są także historyczne trofea, jak puchary z lat 40. odnalezione w Skarszewach, pięknie zachowane kroniki z powiatu sztumskiego z lat 50. ubiegłego wieku - wylicza Jan Trofimowicz. - Pomysł chwycił wśród ludzi sportu w całym kraju i kolejni kolekcjonerzy, a także sportowcy z pierwszych stron gazet obiecali przekazywać swe pamiątki. Liczymy, że Muzeum Sportu Wiejskiego nie tylko ocali pamięć o wieloletnich sukcesach, ale będzie także łączyć kolejne pokolenia miłośników sportu i kibiców.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie