Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rumi oficjalnie otwarto trzy nowe budynki Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” |FOTO

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Nowe budynki Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” przy ulicy Ślusarskiej w Rumi oficjalnie otwarte. Uroczystość odbyła się podczas Festynu Integracyjno–Sportowego.

Dawna siedziba Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” w lutym 2020 roku przeszła do historii. Obiekt został wyburzony w związku z przygotowaniem terenu pod realizowaną budowę węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie. Ale to wydarzenie miało tak naprawdę jedynie wymiar symboliczny. Bo już w 2017 roku starosta wejherowski i burmistrz Rumi podpisali list intencyjny dotyczący budowy nowej siedziby Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Rumi.

Budowa węzła integracyjnego w Rumi. Rozpoczyna się budowa tu...

- W 2017 roku powiat podjął decyzję o budowie nowej siedziby placówki. Zbiegło to się w czasie z podjętą decyzją przez miasto Rumia o budowie węzła integracyjnego. Tamtą działkę z poprzednią siedzibą oddaliśmy miastu pod inwestycję, a miasto przekazało nam teren przy ul. Ślusarskiej - mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

- Ognisko Wychowawcze im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” było bardzo blisko mojemu sercu. Współpracowałem z nim przez 8 lat, jako trener w Arce Rumia [rugby - dop. red.]. Ognisko daje wiele możliwości. Z tego co zauważyłem przyglądając się nowej siedzibie, to dzieci mają teraz jeszcze lepsze warunki do mieszkania. Wiem, że wychowankowie ośrodka dostają się na studia i w dorosłym życiu odnoszą sukcesy - powiedział podczas uroczystego otwarcia budynków Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Wprawdzie z dwóch budynków dzieci mogą korzystać od listopada 2019 roku, a z trzeciego od lutego 2020 roku, to ze względu na "wybuch" pandemii oficjalne otwarcie miało miejsce we wrześniu. Było połączone z festynem integracyjno-sportowym.

- Jest to bardzo ważna dla nas chwila. Istotne jest to, aby społeczeństwo, nasi sąsiedzi wiedzieli o tym, że dzieją się tutaj same dobre rzeczy. Trafiają do nas dzieci, które zostały pozbawione opieki rodzicielskiej z różnych powodów. I to jest dla nich teraz dom - mówi Iwona Romanowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie. - W Rumi mamy trzy nowe budynki o charakterze domowym. W każdym z budynków może mieszkać do 14 dzieci. Są tutaj dwuosobowe pokoje, kuchnia z jadalnią, miejsce do wspólnego oglądania telewizji i spędzania czasu razem, a na zewnątrz mamy boisko i siłownię - dodaje.

Koszt inwestycji z wyposażeniem wyniósł 5 745 000 zł. Całość została pokryta ze środków budżetu powiatu wejherowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto