Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W starostwie w Wejherowie rozmawiali o elektrowni jądrowej. Wójt Wiesław Gębka: "Staniemy się gminą turystyczno-przemysłową" | ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Sześć reaktorów jądrowych o mocy od 6 do 9 gigawatów, które mają powstać w Polsce m.in trzy na terenie gminy Choczewo będą produkować około 25 proc. energii elektrycznej w Polsce. M.in. o tym poinformowali przedstawiciele spółki Polskie Elektrownie Jądrowe podczas tzw. Konwentu Samorządowców, który odbył się w czwartek, 3 listopada 2022 roku, w Starostwie Powiatowym w Wejherowie. W spotkaniu nie tylko uczestniczyły władze gmin z terenu powiatu wejherowskiego, ale i lokalni przedsiębiorcy.

Spotkanie informacyjne w wejherowskim starostwie organizowane przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe było kolejnym z cyklu, które odbywają się w rejonie preferowanej atomówkowej lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino" w nadmorskiej gminie Choczewo.

- Zależy nam na tym, żeby rozmawiać o tej inwestycji, bo wiemy, że ma niebagatelny wpływ nie tylko na kraj, ale i ten region Pomorza. Dlatego od kilku miesięcy organizujemy spotkania informacyjne w różnych miejscowościach. Rozmawiamy o tym, w jakim miejscu jest ta inwestycja, jak będzie przebiegała i co będzie się działo - wyjaśnia Marcin Skolimowski, kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej Pion Komunikacji i Relacji z Interesariuszami Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.

Warto przypomnieć, że w środę, 2 listopada 2022 roku, wykonano kolejny krok ku realizacji tej inwestycji. Tego dnia Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą realizacji projektu jądrowego we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse.

- To zobowiązanie państwa polskiego na kolejne lata, które ustabilizuje nasz system energii elektrycznej i stanie się źródłem taniej i bezpiecznej energii oraz utworzy nowe miejsca pracy. Wchodzimy odważnie w ten nowy etap polskiej energetyki. Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili tysiące godzin pracy, aby doprowadzić ten projekt do realizacji. Nie chcemy opierać swojej polityki energetycznej o węglowodory z Rosji, ale nie chcemy jej też opierać o drogie węglowodory z całego świata. Chcemy oprzeć ją o źródła odnawialne, o energię jądrową. Poważne państwo musi inwestować w nowe technologie – powiedział podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, premier rządu.

Marcin Skolimowski z PEJ podczas spotkania w Wejherowie podkreślił, że "ostatnia uchwała rządu pokazuje duży progres i postęp" w projekcie budowy elektrowni jądrowej.

- To kolejny dowód na to, że materializują się działania, które zakładaliśmy na ten rok i są realizowane zgodnie z programem. To co przed nami to m.in. przechodzenie do prac inżynieryjno-projektowych, a także kontynuacja odbywającej się cały czas procedury środowiskowej. Ma ona swój etap krajowy, ale i transgraniczny. Ponieważ dokumentacja transgraniczna mówiąca o potencjalnym wpływie na otoczenie została rozesłana do krajów w Europie, po to, żeby państwa mogły się z nimi zapoznać - dodaje Skolimowski.

Budowa elektrowni jądrowej w "Lubiatowo-Kopalino" ma rozpocząć się w 2026 roku. Natomiast pierwszy blok ma zostać uruchomiony w roku 2033. Na konferencji prasowej szef rządu podał przybliżoną wartość inwestycji realizowanej w technologii Westinghouse AP1000. To jest około 20 miliardów dolarów, czyli kwota sięgająca 90-100 miliardów złotych.

- W gminie Choczewo mamy jakieś doświadczenie z amerykańskimi firmami, bo szukali u nas gazu. Komunikacja była dobra, a dla nas jest to najważniejsze - podkreśla Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo. - W przypadku atomówki komunikacja z PEJ i rządem się poprawiła. Zaczęli z nami rozmawiać.

A na nasze pytanie, czy dzięki tej inwestycji gmina może stać się jedną najbogatszych gmin w Polsce wójt odpowiada:

- Pieniądze to nie wszystko. Trzeba pamiętać o tym, że gmina z pięknie turystycznej z najpiękniejszymi lasami i plażami stanie się niestety gminą turystyczno-przemysłową. Musimy znaleźć najlepsze rozwiązanie, żeby w tej nowej rzeczywistości się odnaleźć. Będzie ona całkiem inna. Gmina w obecnej formie będzie zniszczona. Liczę na to, że rząd pomoże nam zbudować taką gminę, w której mieszkańcy będą chcieli mieszkać - mówi Gębka.

O wariantach przebiegu drogi krajowej do elektrowni jądrowej

Budowa atomówki wymagać będzie również inwestycji towarzyszących, o czym w trakcie spotkania w starostwie przypomnieli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi mianowicie o skomunikowanie ekspresowej drogi S6 z miejscem, w którym ma powstać elektrownia.

- Są dwa warianty drogi. Jeden czerwony, który przebiega po wschodniej części miejscowości Żelazno, a drugi fioletowy przebiegający przez zachodnią część - mówi Jarosław Sobolewski, kierownik GDDKiA w Gdańsku.

O wariantach przebiegu drogi krajowej do elektrowni jądrowej mieszkańcy będą mogli posłuchać podczas spotkań informacyjnych. Pierwsze odbędzie się w poniedziałek, 7 listopada 2022 roku, o godz. 18 w Urzędzie Gminy Choczewo przy ul. Pierwszych Osadników 17. A na drugie drogowcy zapraszają dzień później, 8 listopada 2022 roku o godz. 18 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łęczycach przy ul. Topolowej 1.

Co ważne, podczas spotkań mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje opinie. Jak dodają drogowcy skrzyżowania oraz drogi dojazdowe do przyległych nieruchomości będą zaprojektowane na dalszym etapie i zaprezentowane mieszkańcom obu gmin Choczewo i Łęczyce w drugiej turze spotkań informacyjnych, które zostaną zorganizowane w 2023 roku.

Elektrownia jądrowa w "Lubiatowo-Kopalino". Zobaczcie zdjęci...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto