Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym roku obchodzimy 102. urodziny autora kaszubskiej pieśni "Kaszëbsczé jezora"

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Autorami książki „Żeby wracał ten czas. O życiu, pieśniach i poezji ks. Antoniego Peplińskiego” są Tomasz Fopke (na zdjęciu) oraz Jaromir Szroeder
Autorami książki „Żeby wracał ten czas. O życiu, pieśniach i poezji ks. Antoniego Peplińskiego” są Tomasz Fopke (na zdjęciu) oraz Jaromir Szroeder Archiwum prywatne
„Kaszëbsczé jezora” to popularna kaszubska pieśń ludowa, której autorem jest ks. Antoni Pepliński. W tym roku ksiądz obchodziłby 102 urodziny. O życiorysie i twórczości duchownego możemy przeczytać w książce „Żeby wracał ten czas. O życiu, pieśniach i poezji ks. Antoniego Peplińskiego”, która powstała spod pióra Tomasza Fopke oraz Jaromira Szroedera.

Książkę z dwoma płytami wydały w 2017 roku Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. Jak mówi Tomasz Fopke, jeden z autorów publikacji, pierwsza część tytułu ,,Żeby wracał ten czas”nawiązanie do jednej z pieśni ks. Antoniego Peplińskiego „Żebë wrócył ten czas”.

- Piszę „najwyraźniej”, gdyż tytuł i lwia część zawartości dzieła pochodzi od głównego jej autora, Jaromira Szroedera, który zaprosił mnie do jej współtworzenia. W rezultacie powstała książka, w której do mnie należało pochylenie się nad najbardziej znanym utworem ks. Peplińskiego, słynnymi „Kaszëbsczima jezorama” - mówi Fopke.

Przypomnijmy, że ks. Antoni Pepliński urodził się w Nowym Klinczu koło Kościerzyny. Posługę kapłańską pełnił w parafiach w Pawłowie, Czarnowie i Mściszewicach. W swojej twórczości wyrażał piękno i niezwykłość Kaszub. W książce znaleźć można teksty utworów skomponowanych przez duchownego.

- Każdy znajdzie w życiu ks. Antoniego jakiś fascynujący fragment. Zajmująca jest chociażby historia grającej szafy, która podążała za jej właścicielem, by ostatecznie znaleźć się w domu Celiny Rubin-Leszczyńskiej, krewnej, wychowanki i gorącej orędowniczki jego twórczości. Ciekawe są także dzieje współpracy księdza i red. Leona Roppla, który skutecznie „przeprowadził” księdza przez meandry wydawnicze i zachęcał do tworzenia - przekonuje Tomasz Fopke.

Jedną z najbardziej znanych twórczości księdza jest popularna dzisiaj kaszubska pieśń ludowa „Kaszëbsczé jezora”.

- Tego autora kojarzymy z wieloma piosenkami, choćby z piękna dumką „Czemù lecysz?”, elegijną „Nie je cë żôl?” czy jakże radosnym „W kaszëbsczich stronach”. Historia powstania utworu pt. „Kaszëbsczé jezora”, czyli w oryginale „Stëdzyńsczé jezora” jest w książce dokładnie opisana. Nie znamy drugiej takiej piosenki, którą nuty zapisano na korze brzozowej - mówi współautor książki, który podkreśla, że „niezmiernie istotne i ciekawe jest połączenie działalności Antoniego Peplińskiego jako księdza i twórcy.” - Swoistym fenomenem jest kariera jego utworów, o prostej melodii i słowach, które tak mocno utrwaliły się w świadomości Kaszubów - zaznacza Tomasz Fopke.

Ostatnie lata życia ksiądz Antoni Pepliński spędził w Mściszewicach, w gminie Sulęczyno. Tam zmarł 6 sierpnia 1995 r. 26 kwietnia obchodziliśmy 102 rocznicę jego urodzin.

„Kaszëbsczé jezora” w wykonaniu Weroniki Korthals.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto