Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wejherowie pojawią się tablice w języku kaszubskim "Wejherowo – duchowa stolica Kaszub" |ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
W Wejherowie mają pojawić się tablice w języku kaszubskim „Wejrowò dëchòwô stolëca Kaszëb witô („Wejherowo – duchowa stolica Kaszub”). Inicjatorem akcji jest jeden z wejherowskich radnych. Tablice miałyby znajdować się na rogatkach miasta.

Tablice w języku kaszubskim to pomysł wiceprzewodniczącego rady miasta Wejherowa Marcina Drewy. W najbliższym czasie radny zamierza zwrócić się z projektem uchwały Rady Miasta Wejherowa dotyczącym postawienia tablic z informacją „Wejrowò dëchòwô stolëca Kaszëb witô („Wejherowo – duchowa stolica Kaszub”). Tablice znajdowałyby się na rogatkach naszego miasta.

- Pomysł pewnie, gdzieś już krążył. Ja postanowiłem się za to zabrać i oficjalnie napisać pisma - mówi Marcin Drewa.

Podobne tablice umiejscowiono przy wjazdach do m.in. takich miast jak Gdańsk „Gdańsk–historyczna stolica kaszub” ("Gduńsk – stolëca Kaszëb witô") oraz Kartuzy „Kartuzy – stolica Kaszub wita”("Kartuze – stolëca Kaszëb witô").

- Wejherowo to miasto położone w samym sercu Kaszub. Od zawsze nierozerwalnie związane z kulturą, historią i językiem swych ojców. Z takimi miejscami kultu religijnego, jak unikalna Kalwaria Wejherowska, zwana również Kaszubską Jerozolimą (część Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego), wejherowska Kolegiata (kościół pw. Trójcy Świętej), Klasztor ojców franciszkanów (kościół pw. Św. Anny z obrazem Matki Bożej Wejherowskiej) oraz nekropolią w lesie piaśnickim (oddalonej ok. 10 km od Wejherowa) - podkreśla Marcin Drewa. - Prawdziwą skarbnicą kaszubskiej tożsamości w mieście jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie. W tym urokliwym obiekcie stajemy się uczestnikami wspaniałych wydarzeń kulturalnych związanych z m.in. muzyką, haftem, wydawnictwem i sztuką kaszubską. Prężnie działa i propaguje język i historię wejherowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Powstała Filharmonia Kaszubska, figury z kaszubskim abecadłem, pomnik grającego Kaszuby. Powstaje książnica śp. Profesora Gerarda Labudy.

Drewa przypomina, że Wejherowo jako stolica duchowa Kaszub przedstawiana jest w wielu pozycjach książkowych, reportażach lub w środkach masowego przekazu.

- Uważam iż, inicjatywa postawienia tablic z napisem w języku kaszubskim „Wejherowo duchowa stolica Kaszub” przyczyni się do jeszcze większego propagowania kultury kaszubskiej oraz Wejherowa - mówi Marcin Drewa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto