Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wanoga - kilkunastu doświdczonych podróżników podzieli się wrażeniami ze zwiedzania świata

Redakcja
Fot. festiwal Wanoga
Już dziś o godz. 17 startuje Festiwal Podróży Wanoga. Będą opowiadania z wypraw, ciekawych podróży, zdjęcia i pokazy slajdów. Przeczytaj poniżej, kto opowie o swoich wyjazdach.

MICHAŁ WITKIEWICZ - podróżnik, wykładowca trójmiejskich uczelni wyższych, doradca samorządowy, dziennikarz, fotografik, wiceprezes Polskiego Klubu Przygody. Członek wielu organizacji naukowych i podróżniczych (m.in. National Geographic Society). Od wielu lat aktywnie uprawia turystykę. Przemierzył ponad 100 krajów świata na pięciu kontynentach. Wędrował po bezludnej, lodowatej tundrze i walczył o życie w kazachskim stepie, pił archi z mongolskimi notablami i jadł świnki morskie z peruwiańskimi przemytnikami, brodził po pas w błocie w syberyjskiej tajdze i przedzierał się przez las na... chińskim murze. Do jego największych osiągnięć należy zaliczyć pieszo-pontonowe, samotne ekspedycje - wzdłuż granicy Europy z Azją i w poprzek Ameryki Południowej.

KRZYSZTOF KUCHARSKI - z wykształcenia geograf, z zamiłowania podróżnik. Członek Polskiego Klubu Przygody. Przemierzył kilkadziesiąt krajów na trzech kontynentach. Instruktor rekreacji ruchowej w specjalnościach: kajakarstwo i snowboard. Miłośnik sportów wodnych. Doświadczony pilot wycieczek zagranicznych.

TOMASZ STOBIECKI - sportowiec, trener i instruktor wielu specjalności (m.in. gimnastyki sportowej, kitesurfingu, narciarstwa, piłki nożnej, żeglarstwa). Wieloletni pracownik dydaktyczny trójmiejskich uczelni wyższych. Założyciel i współwłaściciel szkoły narciarskosnowboardowej Skitersi w stacji narciarskiej Kotlinka w pomorskim Szymbarku. Do jego ulubionych dyscyplin sportowych poza narciarstwem należą sporty wodne, a zwłaszcza różne odmiany surfingu.

MARCIN GIENIECZKO - z wykształcenia dziennikarz, z przeznaczenia podróżnik i fotograf. Z zamiłowania żeglarz. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz europejskiej International Federation of Journalist. Specjalizuje się w fotografii outdoorowej.
Jeden z najbardziej aktywnych obieżyświatów w Polsce, członek Polskiego Klubu Przygody. Niestrudzony organizator samotnych wypraw. Konno przejechał północne rejony Mongolii. Koleją transsyberyjską podróżował po Rosji. Kurdystan podziwiał wraz ze stacjonującym tam wojskiem tureckim. W Chinach dla prasy polskiej przygotowywał materiał o klasztorze Shaolin. W trakcie tego pobytu uczył się kung-fu i zgłębiał filozofię Zen. W Iranie był bezpodstawnie przetrzymywany w więzieniu. Syberię Przybajkalską przeszedł pieszo ― trzysta kilometrów przez rzeki, tajgę i góry. Tam rozpaczliwie modlił się do Boga. Zagubiony w tajdze walczył o przetrwanie. U boku syberyjskiego trapera i myśliwego opanował survival ― sztukę przetrwania. Jednak jego największą miłością jest Daleka Północ. Jest jedynym Polakiem, który ma przepłynięte trzy największe rzeki półkuli północnej: Jukon na Alasce, Mackenzie w Kanadzie i Lenę na Syberii.

ROMUALD KOPERSKI - członek Polskiego Klubu Przygody, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach tego obszaru, pilot samolotowy, pisarz, dziennikarz, fotograf, nurek oraz muzyk pianista – rekordzista Guinessa. Autor książek: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia odyseja zimna”, wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej. Ma za sobą dziesiątki eksploracyjnych wypraw: m.in. Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Góry Czerskiego, Mamskie, Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, polarne rejony Syberii. Odbył pierwszą w historii udaną ekspedycję samochodową na trasie Zurych – Nowy Jork. Trasa tej pionierskiej wyprawy wiodła przez bezkresne obszary Syberii oraz Ameryki Północnej. Pomysłodawca oraz organizator trzech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”, a także kierownik najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej, z Przylądka Roca w Portugalii przez Syberię, na dalekie krańce Czukotki. Jako pierwsza w historii motoryzacji spięła zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Dotychczas nikt nie dotarł dalej pojedynczym pojazdem.

MONIKA WITKOWSKA - podróżuje zawodowo (jest dziennikarką i pilotką wycieczek), jak i prywatnie (jej ulubione wędrówki to te spontaniczne, na własną rękę, często w pojedynkę, autostopem i z namiotem, przy czym zdążyła odwiedzić już ponad 150 krajów na wszystkich kontynentach). Do najważniejszych z pośród jej licznych pasji zalicza góry, zwłaszcza te wysokie (na koncie większość szczytów Korony Ziemi, a w planach wyprawa na Everest), nurkowanie i żeglarstwo morskie. Trzykrotnie brała udział w wyprawach żeglarskich wyróżnionych nagrodami „Rejs Roku” (półroczny rejs przez Pacyfik i Atlantyk na żaglowcu „Zawisza Czarny”, rejs na jachcie „Stary” z opłynięciem Przylądka Horn i dotarciem do Polskiej Stacji Antarktycznej, pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie „Solanus”).

ALEKSANDER DOBA - podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał, a także całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. „Na liczniku kajakowym” ma ponad 60 tysięcy kilometrów, w tym kilkanaście tysięcy przepłyniętych po morzach i oceanach. Laureat międzynarodowej nagrody „Conrady”, a także prestiżowej nagrody za największe osiągnięcia podróżnicze przyznawane przez internautów – Złote Stopy.

KONRAD SPUŁA - jest podróżnikiem amatorem. Wielokrotnie odwiedził Indie, gdzie badał fenomen największej kinematografii świata. Kultura tego kraju jest też tematem jego pracy doktorskiej, którą realizuje w Uniwersytecie Gdańskim. Kiedy nie jest w trasie pracuje jako prezenter i dziennikarz telewizyjny w lokalnej telewizji TTM. Współzałożyciel stowarzyszenia promocji kultury „RADAR”.

KAROLINA SYPNIEWSKA - z wykształcenia lingwistka, z pasji - pilot wycieczek i „backpacker”, wyznająca zasadę „kto się waha traci wiele”. Nie zastanawia się dwa razy. Po ukończeniu studiów spakowała się i w większości drogą lądową dotarła do Australii. Cała podróż zajęła jej 2 lata, czego rezultatem jest wystawa fotografii „W kręgu obrzędów. Azja i Oceania”. Od kilku lat pokazuje ludziom świat zabierając ich w najdalsze zakątki naszego globu. Podróże to jej życiowa pasja, a pozytywne nastawienie do ludzi i wszechobecny uśmiech doprowadziły ją do miejsc rzadko dostępnych i niezwykle autentycznych. Inicjatorka Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy”.

PIOTR TRYBALSKI - od kilkunastu lat podróżuje, pisze i fotografuje. Jest dziennikarzem i fotografem. W latach 1999-2008 był kierownikiem serwisu turystycznego w portalu internetowym Onet.pl. Aktualnie prowadzi blog dla fotografujących podróżników (www.FotografWpodrozy.pl) oraz serwis internetowy dla pasjonatów sprawdzonych podróży (www.GoPlanet.pl). Uczestniczył i współorganizował wyprawy ekspedycyjne do Australii, Wenezueli, Mali, na Madagaskar, Indii i Nepalu, Gwatemali. Jego pasją jest odkrywanie podwodnego świata, śledzenie znikających kultur i podróże szlakami world music. Jest współautorem przewodnika „Podróże z adrenaliną” i autorem bestsellerowego „Fotografa w podróży” (wyd. Helion). Od 2004 roku organizuje „Festiwal Podróżników Trzy Żywioły” i „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata”.

ARTUR LABUDDA- pochodzi z Helu, miasta odwiecznie związanego z morzem. Jest nurkiem i sternikiem motorowodnym. Od najmłodszych lat wielkim miłośnikiem kolei wąskotorowych. Wierny swojej pasji był jednym z inicjatorów i czynnym uczestnikiem odbudowy kolejki wąskotorowej na terenie Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.
W wyniku wypadku kolejowego 23 lata temu stracił obydwie nogi i od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Ma na swoim koncie m.in. wyprawę na Syberię radzieckim UAZ-em 452, a także wyprawę kajakową „Z prądem pod prąd” z Bieszczad do Szczecina. Najbardziej spektakularnym osiągnięciem była jego samotna ekspedycja quadem dookoła granic Polski, za którą został wyróżniony w konkursie Kolosy.

PIOTR STRZEŻYSZ - z wykształcenia archeolog, bibliotekarz i anglista. Jak sam o sobie pisze należy do niezbyt licznej grupy włóczykijów. Jest jednym z najbardziej doświadczonych współczesnych polskich podróżników rowerowych. Od lat realizuje swoje marzenie zwiedzenia świata, łącząc pasję podróżowania z fotografią i pisaniem. Za swoje zimowe, rowerowe podróże przez Himalaje i Andy został dwukrotnie wyróżniony na prestiżowych „Kolosach”. Pokłosiem tych wypraw są książki: „Campa w sakwach, czyli rowerem na Dach Świata” oraz „Makaron w sakwach”, która będzie mieć swoją premierę w październiku br.

PIOTR KURYŁO – przebiegł w życiu kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, zdarł setki par butów, startował w najtrudniejszych ultramaratonach świata. Podczas biegu z Aten do Sparty, na dystansie 246 km, był drugi. Nie udało się to wcześniej żadnemu Polakowi. Przebiegł kilka razy do Grecji, przemierzył w ten sposób Polskę, dotarł truchtem nad Balaton. W 2010 r. postanowił wyruszyć w swój ostatni maraton - dookoła świata. Przez 365 dni pokonał ponad 20 tysięcy kilometrów na trzech kontynentach. Samotnie, ciągnąc za sobą cały swój ekwipunek. Za to osiągnięcie w 2012 r. został uhonorowany Kolosem.

TOMASZ GRZYWACZEWSKI – z wykształcenia prawnik, a z pasji podróżnik i reporter. Z Berberami w górach Atlas jadał kuskus z jednej miski, a na bezkresnych stepach zażywał mongolską tabakę. Gdyby nie pewna opowieść teraz zapewne pracowałby w jednej z dużych kancelarii radcowskich. W 2010 r. zainspirowany książką „Długi marsz” postanowił zorganizować wraz z Bartoszem Malinowskim i Filipem Drożdżem Long Walk Plus Expedition - wyprawę śladami grupy więźniów, którzy w 1941 r. uciekli z syberyjskiego łagru i przez Mongolię, Tybet i Nepal, dotarli do Indii. Jest współautorem filmu „Długi marsz 70 lat później” i autorem książki „Przez dziki Wschód”. Jako dziennikarz współpracował m.in. z Wprost i Dziennikiem Gazetą Prawną, publikował w National Geographic Traveler i Reader’s Digest. Nie znosi rutyny, a najlepiej czuje się w drodze, kiedy każdy kolejny dzień stanowi nową przygodę i wyzwanie.

ROBERT SZYMCZAK- jest himalaistą, doktorem nauk medycznych, specjalistą medycyny ratunkowej. Należy do Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Górskiej (International Society for Mountain Medicine) oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Był lekarzem kilku polskich wypraw zimowych w pasma Himalajów i Karakorum. Jest też zdobywcą trzech ośmiotysięczników: Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) w 2008 roku, Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) w 2010 roku i Mount Everest (8848 m n.p.m.) w 2012 roku.

WOJCIECH SUCHY - członek Polskiego Klubu Przygody, prezes gdańskiego Bractwa Przygody Almanak, podróżnik, pilot wycieczek, instruktor kajakarstwa i surwiwalu. Współwłaściciel Kawiarenki Podróżniczej „Południk 18” w Gdańsku. Jest dziesięciokrotnym laureatem ekstremalnego rajdu na orientację Harpagan oraz kilkunastokrotnym laureatem podobnych zawodów w Polsce. Pomysłodawca i główny organizator Ekstremalnego Rajdu „Próba Mamuta”, a także zawodów na orientację o nazwie „Tułacz”. Miłośnik gór. Na swoim koncie ma zdobycie m.in. Mont Blanc (zimą i latem), Elbrus (trzykrotnie) oraz Aconcagua. Brakuje mu jednego szczytu do zdobycia zaszczytnego tytułu Śnieżnej Pantery.

ALEKSANDRA DZIK - alpinistka młodego pokolenia. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim, obecnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przewodnik górski, współprowadzi firmę turystyczną BluEmu. Na swym koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Ustanowiła kobiecy rekord wysokości na trudnym siedmiotysięczniku Kongur Shan w Chinach. Uprawia także skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie oraz biegi.

PIOTR PUSTELNIK- alpinista i himalaista, instruktor Polskiego Związku Alpinizmu. Zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Dokonał tego jako trzeci Polak w historii (po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim) i dwudziesty himalaista na świecie. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) w 2010 r. Jest twórcą projektu „Trzy Korony”, czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) oraz Korony Himalajów i Karakorum. Do 2007 był redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego „n.p.m.”. W 2007 r. został nagrodzony nagrodą Explorera, przyznawaną co roku, podczas Explorers Festival w Łodzi, światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski - Cho Oyu (droga norm), Annapurna Wschodnia (wschodnia grań), Broad Peak (droga normalna). W 2011 r. otrzymał nagrodę „Super Kolosa”. Znany jest ze swojej nienagannie etycznej postawy podczas wypraw wysokogórskich, co zostało zauważone przez Polski Komitet Olimpijski, który przyznał mu wyróżnienie indywidualne „Fair Play” za całokształt kariery sportowej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto