Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wejherowo: kolejna próba oszukania starszej osoby

Joanna Kielas
Próby oszustw osób starszych to ostatnio prawdziwa plaga
Próby oszustw osób starszych to ostatnio prawdziwa plaga Fot. policja
Wejherowo: kolejna próba oszukania starszej osoby. Pomimo licznych ostrzeżeń w mediach, do policji wciąż wpływają zgłoszenia, dotyczące próby wyłudzenia pieniędzy od starszych osób. Starszą panią z Wejherowa próbowano oszukać metodą "na funkcjonariusza".

Wejherowo: kolejna próba oszukania starszej osoby. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie otrzymał zgłoszenie o tym, że doszło do próby oszustwa metodą „na funkcjonariusza”. Z przekazu telefonicznego wynikało, że na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który przestawił się za funkcjonariusza i poinformował, żeby przygotować złoto i pieniądze, bo są fałszywe i za chwilę przyjedzie je odebrać. Następnie mężczyzna rozłączył się. Kobieta, która rozmawiała z oszustem natychmiast zadzwoniła na policję.

Od kilku lat policjanci z Wejherowa prowadzą działania profilaktyczne, które mają na celu zapobieganie oszustwom metodą na tzw wnuczka/policjanta. Funkcjonariusze rozmawiają z mieszkańcami i przekazują informacje o sposobach działania sprawców.

- Z dotychczasowych doświadczeń policji wynika, że jedyny skuteczny sposób, aby ustrzec się przed tego typu przestępstwem, to nie przekazywać pieniędzy ani kosztowności osobom, których nie znamy - radzi asp. sztab. Anetta Potrykus, rzeczniczka wejherowskiej policji. - Sprawcy modyfikują swoje metody działania, wymyślają nowe historie, podają się za krewnych, kurierów, policjantów, funkcjonariuszy CBŚ czy ostatnio także duchownych. Wszystko po to, aby uwiarygodnić swoje działanie, oszukać starsze osoby i zdobyć pieniądze.

Metoda działania zazwyczaj jest podobna. Na telefon stacjonarny dzwoni osoba i przedstawia się jako członek rodziny. Głos w słuchawce informuje swego rozmówcę, że nie pamięta adresu cioci/wujka/babci/dziadka i prosi o przypomnienie go, bo chce koniecznie się spotkać i porozmawiać, po czym rozłącza się. Po chwili z danym numerem telefonu łączy się mężczyzna, przedstawiający się za funkcjonariusza, najczęściej Centralnego Biura Śledczego Policji.

Fałszywy funkcjonariusz informuje, że ściga przestępców, którzy kontaktują się telefonicznie z pokrzywdzonymi, w związku z czym są mu potrzebne pieniądze. Nakłania pokrzywdzonego, aby przekazał mu swoje oszczędności czy też kosztowności, które rzekomo mają przyczynić się do zatrzymania przestępców.

Podobne próby oszustw miały miejsce już wcześniej w powiecie wejherowskim. Oszuści podawali się za funkcjonariuszy. W kilku przypadkach próbowali dowiedzieć się gdzie trzymają pieniądze osoby z którymi rozmawiają, w jakich bankach i jakie kwoty. Ponadto próbowali namówić osobę by wyszła z domu, pod pretekstem stawiennictwa w jednostce Policji. W takiej sytuacji należy natychmiast zakończyć rozmowę, rozłączyć się i dopiero wtedy zadzwonić pod numer 997. W takich przypadkach policjanci reagują na każdy sygnał. Warto też zadzwonić do kogoś bliskiego i opowiedzieć mu o swoich wątpliwościach opowiedzieć o sytuacji. Odbierający rozmowę funkcjonariusz wyjaśni, co należy zrobić w takiej sytuacji oraz gdzie należy się zgłosić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto