MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wejherowo. Konsekracja kościoła parafii św. Leona Wielkiego

JOANNA KIELAS
Ks. abp. Tadeusz Gocłowski w ramach konsekracji namaścił ołtarz olejem krzyżma św. FOT. JOANNA KIELAS
Ks. abp. Tadeusz Gocłowski w ramach konsekracji namaścił ołtarz olejem krzyżma św. FOT. JOANNA KIELAS
Choć mija już sto lat od czasu budowy kościoła parafii św. Leona Wielkiego w Wejherowie, dopiero teraz został on konsekrowany, czyli przeznaczony na wyłączny użytek wspólnoty rzymskokatolickiej.

Choć mija już sto lat od czasu budowy kościoła parafii św. Leona Wielkiego w Wejherowie, dopiero teraz został on konsekrowany, czyli przeznaczony na wyłączny użytek wspólnoty rzymskokatolickiej. Ten ewenement wynika z faktu, że kościół zbudowali Ewangelicy, parafia rzymskokatolicka powstała tu po drugiej wojnie światowej, a dopiero teraz udało się spełnić wszystkie wymogi niezbędne do konsekracji kościoła.

Konsekracja miała miejsce podczas uroczystej mszy, której przewodniczył ks. abp. Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański. On też dokonał głównych czynności związanych z konsekracją, m.in. namaszczenia ołtarza i ścian świątyni olejem krzyżma św.

- Jest to trzecia konsekracja wejherowskiego kościoła w naszym pokoleniu, ale ta jest szczególna - mówił w homilii abp. Gocłowski. - Dokonujemy jej w świątyni, która od stu lat jest miejscem modlitwy. Jesteśmy wdzięczni naszym braciom Ewangelikom za wzniesienie tej pięknej, gotyckiej świątyni

Jak wyjaśnia ks. proboszcz parafii św. Leona, Marian Dettlaff, aby kościół był konsekrowany, trzeba spełnić szereg wymagań technicznych, m.in. na stałe musi być przymocowany ołtarz.

- Po latach doposażania, dozdabiania świątynia jest wreszcie gotowa do konsekracji - mówił ks. dettlaff. - Nie budowaliśmy tego kościołaq, ale zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by służył on Panu. Dzięki ludziom dobrej woli nie podzielił on losu innych kościołów, które zostały po II wojnie rozebrane albo przeznaczone np. na magazyny.

Konsekrowany kościół istnieje od 100 laty. Dopiero po II wojnie światowej, w 1957 roku biskup chełmiński ustanowił tu parafię rzymskokatolicką pw. św. Leona Wielkiego, na pamiątkę papieża i doktora kościoła. Pierwszym proboszczem był ks. Władysław Mówka, drugim ks. Adam Tracz, a trzecim ks. Jerzy Deja. Od 17 lat proboszczem parafii jest ks. Marian Dettlaff.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto