Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wejherowo: Pracownicy socjalni obchodzili swoje święto |ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
21 listopada swoje święto obchodzą pracownicy socjalni. W wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej po raz pierwszy zorganizowano powiatowo-miejskie obchody.

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990r. Nowa ustawa z 2004 roku (z późn. zm.) podtrzymała zapis o święcie, zgodnie z art. 121 ust. 4 tejże ustawy „ Dzień 21 listopada ustanawia się Dniem Pracownika Socjalnego” .
Ustanowienie tego dnia przez Parlament w Polsce jest szczególnym wyrazem uznania dla grupy zawodowej pracowników socjalnych i pomocy społecznej.

Po raz pierwszy w Wejherowie zorganizowano Powiatowy i Miejski Dzień Pracownika Socjalnego. Uroczystość odbyła się w Filharmonii Kaszubskiej.

- Święto jest bardzie zauważalne przez pracowników socjalnych, jeśli jest ono zorganizowane wspólnie. Dlatego, gdy pani starosta przedstawiła taki pomysł od razu się zgodziłem. Tego dnia możemy podziękować pracownikom socjalnym za bardzo odpowiedzialną pracę - mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

- To bardzo trudna praca, która wymaga bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem niepełnosprawnym, czy borykającym się z różnymi problemami - mówi z kolei Gabriela Lisius, starosta wejherowski. - Ta praca wymaga odpowiedniego podejścia, otwarcia ze strony pracownika socjalnego. To on dobrym słowem i radą może pomóc wyjść z trudnej sytuacji wskazując na przykład z jakich programów można skorzystać lub wskazać różne ośrodki wsparcia.

Natomiast jak dodaje Iwona Romanowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie, wrażliwość i empatia, to cechy, które są wpisane w zawód pracownika socjalnego. Ale też do pewnego stopnia.

- Pracownik socjalny ma kontakt z ludźmi, którzy mają różnego rodzaju problemy. Czasami wynikają one z lenistwa. W takich sytuacjach pracownik socjalny musi wyznaczać granice i stawiać przed tymi osobami małe cele do zrealizowania - uważa Romanowska. - A czego mogę życzyć tego dnia pracownikom socjalnym? Życzę przede wszystkim tym pracownikom pracującym w terenie i mający kontakt z drugim człowiekiem, który nie zawsze jest łatwy, żeby wzajemnie traktowali siebie z szacunkiem.

Dlaczego obchody są właśnie 21 listopada?

21 listopada 1989 r. odbyło się w miejscowości Charzykowy w Borach Tucholskich spotkanie pracowników pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego z Jackiem Kuroniem i dr Joanną Staręga-Piasek. Było to trzydniowe spotkanie, w którym uczestniczyli delegaci urzędów wojewódzkich ds. społecznych i zdrowia oraz zaproszeni goście. Województw było wtedy 49. Stwierdzono wówczas, że w nowej sytuacji społecznej w okresie transformacji pomoc społeczna to nie tylko wspieranie słabych, chorych i niepełnosprawnych, to również pomoc ubogim, bezrobotnym czy bezdomnym. Między innymi dlatego na tym spotkaniu padła propozycja przejęcia przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej spraw pomocy społecznej, które dotąd były w gestii Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. To był początek dzisiejszej pomocy społecznej.

Podczas tego spotkania stwierdzono także konieczność opracowania projektu nowej ustawy o pomocy społecznej i stworzenie ośrodków pomocy społecznej. Dla uczestników spotkania dzień 21 listopada urósł do rangi symbolu, dlatego postanowiono go uczcić. Ważną rolę w ustanowieniu 21 listopada świętem pracowników socjalnych odegrało również Polskie Towarzystwo Pracowników Socjalnych.

Jakkolwiek tradycja zawodu pracownika socjalnego sięga początków XX wieku, do 1990 r. pomoc społeczna w Polsce funkcjonowała na marginesie życia społecznego, wąski był jej zakres przedmiotowy i podmiotowy, brak uregulowań prawnych. Wspomniany tu rok 1989 i konieczność stworzenia efektywnego systemu łagodzenia skutków transformacji były podstawą gruntownych zmian w pomocy społecznej.

Dzięki tym zmianom oraz ustanowieniu Dnia Pracownika Socjalnego możemy się dzisiaj tutaj spotkać i wyrazić swoją wdzięczność tym wszystkim , którzy pracują na rzecz osób najbardziej potrzebujących.

W powiecie mamy 90 pracowników socjalnych

Zadania z zakresu pomocy społecznej, wsparcia rodziny i pieczy zastępczej na terenie powiatu wejherowskiego realizują Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz 10 ośrodków pomocy społecznej, w tym 3 miejskie i 7 wiejskich. Instytucje te łącznie zatrudniają 350 pracowników, w tym: 90 pracowników socjalnych, 23 asystentów rodziny, 11 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, 13 psychologów , 9 pedagogów, 26 opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz 176 pracowników administracji i obsługi. Całodobową opiekę 372 osobom chorym i niepełnosprawnym zapewniają 3 publiczne domy pomocy społecznej ( 2 w Wejherowie i 1 w Strzebielinku), które zatrudniają 268 osób, w tym 8 pracowników socjalnych i 4 psychologów.

Dodatkowo na terenie naszego powiatu funkcjonuje 19 niepublicznych domów opieki z około 540 miejscami. Ponadto osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnością zapewnia się możliwość uczestnictwa w 4 warsztatach terapii zajęciowej, w których przez 5 dni w tygodniu bierze udział 120 uczestników. W zajęciach Środowiskowego Domu Samopomocy ( tylko 1 w naszym powiecie) uczestniczy 15 osób. Usługi zapewniające dzienny pobyt osobom starszym, niepełnosprawnym i chorym zdecydowanie nie pokrywają potrzeb w tym zakresie. Jest to zadanie, które zarówno Gminy jak i Powiat powinny wspólnie w niedalekiej przyszłości rozwiązać.

Powiat zapewnia pieczę zastępczą 433 dzieciom przebywającym w 207 rodzinach zastępczych i 8 placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W roku 2016 w placówkach opiekuńczo-wychowawczych umieszczono 50 dzieci. Łącznie w instytucjach pomocy społecznej zatrudnionych jest 850 osób, w tym 90 pracowników socjalnych, co stanowi ok. 10%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto