Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wejherowo. Społeczność OSW dla Niesłyszących i Słabosłyszących nagrała piosenkę "Język życia"

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Screenshot/ Fragment nagrania na YouTube
Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych społeczność Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie nagrała Hymn Niesłyszących. Jego twórcy śpiewają o tym w jaki sposób komunikują się ze światem i jak ważny jest dla nich język.

Nauczyciele oraz uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie stworzyli piosenkę „Język życia”, w której śpiewają o tym, jak ważny dla nich jest język i w jaki sposób komunikują się ze światem. Hymn Niesłyszących powstał z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych obchodzonego w ostatnią niedzielę września. Autorem tekstu piosenki „Język życia” jest Tomasz Fopke, muzyki – Weronika Korthals.

Mimo rozwoju technologii, pojawiających się na rynku coraz nowocześniejszych aparatów słuchowych, wiele osób z dysfunkcją słuchu żyje w izolacji

– mówi Ewelina Lulińska, dyrektor OSW dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie.

Jedną z barier, jakie napotykają, jest bariera językowa. Tylko niewielka część społeczeństwa potrafi posługiwać się językiem migowym, naturalnym dla głuchych. To niesłyszący, dzięki intensywnej pracy, rehabilitacji i wysiłkom terapeutów, starają się zintegrować z otoczeniem

– podkreśla.

Wejherowski OSW dla Niesłyszących i Słabosłyszących funkcjonuje już ponad 100 lat. W Ośrodku dzieci uczą się tego, że głuchy nie oznacza gorszy, nabywają umiejętności, ale także pewności siebie oraz przygotowują się do startu w dorosłość. W placówce pracuje pięcioro niesłyszących nauczycieli, w tym troje absolwentów placówki.
Pracownicy OSW w Wejherowie starają się także wzbudzać zrozumienie i akceptacje w społeczeństwie, którego część zakłada, że z osobami niesłyszącymi nie można się porozumieć.

To nieprawdziwe i krzywdzące przekonanie

– mówi Ewelina Lulińska.

Niesłyszący posługują się mową dźwiękową oraz, w sprzyjających warunkach, odczytują wypowiedzi z ruchu warg. To trudne umiejętności, ale uczymy ich, gdyż mamy świadomość, jak bardzo są potrzebne w życiu

– zaznacza Lulińska.

Naturalnym elementem mowy, również dla osób niesłyszących, jest gestykulacja. Jak podkreśla dyrektor ośrodka niesłyszący zamienili gesty w język. Stanowi to dla nich łatwiejszy, choć nie wykluczający mowy dźwiękowej sposób komunikacji.

oprac. na podst. komunikatu UM Województwa Pomorskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto