Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wejherowo: W środę 19 października odbędzie się projekcja filmu "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy"

Red.
Archiwum
W Wejherowie odbędzie się bezpłatna projekcja filmu pt. „Pamięć.Tajemnice lasów Piaśnicy”. Projekcja dokumentu odbędzie się w środę 19 października o godzinie 18.00 w auli Gimnazjum nr 1 w Wejherowie.

Jest to średniometrażowy film dokumentalny z fabularyzowanymi inscenizacjami historycznymi opowiadający o zbrodniach hitlerowskich na Kaszubach na Pomorzu Gdańskim od jesieni 1939 do wiosny 1940 roku. Film jest nie tylko opowieścią historyczną, to uniwersalny moralitet o potrzebie wspierania pamięci narodowej i osobistej, na której współcześni Polacy budują swoją tożsamość i przyszłość. Dokument został zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento z inicjatywy i dzięki dotacji celowej Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W filmie wzięło udział kilkudziesięciu aktorów i statystów oraz członków grup rekonstrukcyjnych.

Akt pierwszy to rekonstrukcja tragicznych wydarzeń, drugi to pełna tajemnic, niedomówień historia pamięci o piaśnickiej zbrodni w czasach komunizmu, natomiast trzeci opowiada o tych, którzy starają się przywrócić tym wydarzeniom prawdziwy wymiar historyczny, a ofiarom nazwiska. Film jest nie tylko opowieścią historyczną, to uniwersalny moralitet o potrzebie wspierania pamięci narodowej i osobistej, na której współcześni Polacy budują swoją tożsamość i przyszłość.

- Chcieliśmy, aby film oddał grozę tamtych dni, ukazywał wojnę w całym jej okrucieństwie, które w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji na Pomorzu Gdańskim objawiło się z niespotykaną gdzie indziej siłą – mówi Mirosław Krzyszkowski, jeden z reżyserów filmu. - Ta precyzyjnie zaplanowana i zrealizowana zbrodnia wprost poraża. Jeśli widz, po obejrzeniu filmu pozostanie z pytaniem, jak mogło do tego dojść, będzie to oznaczało, że jako twórcy osiągnęliśmy cel.

- Piaśnica jako symbol niemieckich zbrodni na Pomorzu powinna znaleźć należne miejsce w świadomości zbiorowej Polaków – mówi Bogdan Wasztyl, producent filmu. – Długo zastanawialiśmy się, jak dotrzeć do młodzieży. Stąd inscenizacje, próby odwoływania się do emocji. Doświadczeniem niezwykłym, uzmysławiającym ogrom strat, jakie poniosło społeczeństwo Pomorza Gdańskiego w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej, były rozmowy ze świadkami historii, dziećmi pomordowanych. Wymordowano całą elitę Pomorza.

- Dzieci zamordowanych opowiadały nam, jak po wojnie ostrzegano je, by nie przyznawały się, że ich bliscy zginęli w Piaśnicy – wspomina Dariusz Walusiak, współreżyser filmu. – Dlaczego? Bo ofiary Piaśnicy były dla komunistów wrogami klasowymi. Ktoś przytacza opinię jednego z funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa: „Niemcy za nas dobrą robotę zrobili”.

Stowarzyszenie Auschwitz Memento ma nadzieję, że film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” trafi przynajmniej do pomorskich szkół. Dlatego przygotowuje przykładpwe scenariusze lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. – Jesteśmy przekonani, że pokazy filmu połączone ze spotkaniem ze świadkiem historii będą interesującą ofertą dla młodzieży, a dla zakorzenienia Piaśnicy w świadomości zbiorowej mogą mieć w dłuższej perspektywie wielkie znaczenie – dodaje Paulina Wądrzyk, prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Zdjęcia z planu filmowego "Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy".


„Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”

Czas trwania: 41 minut
Scenariusz: Mirosław Krzyszkowski, Dariusz Walusiak, Bogdan Wasztyl
Realizacja: Mirosław Krzyszkowski, Dariusz Walusiak

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto