Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wejherowskie Zeszyty Krajoznawcze". Mieszkaniec Mieczysław Wojecki pisze o urokach miasta

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
O urokach Wejherowa, wydarzeniach kulturalnych w mieście i nie tylko pisze w swojej publikacji mieszkaniec Mieczysław Wojecki. Nakładem swoich sił wydał "Wejherowskie Zeszyty Krajoznawcze". Mieszkaniec ma nadzieję, że swoją pracą zainteresuje potencjalnych wydawców.

"Poznawanie wartości tradycji, duchowości i kultury małej ojczyzny w której się mieszka, jest wręcz naszym obowiązkiem. Pozwala to na zrozumienie ludzi przebywających wokół nas. Daje to nam szansę wejścia w czar ziemi na której przyszło nam żyć" - czytamy w publikacji "Wejherowskie Zeszyty Krajoznawcze".

Jej autor Mieczysław Wojecki odwiedził naszą redakcję, aby zaprezentować pierwszy egzemplarz wydany własnym nakładem.

- W "Wejherowskich Zeszytach Krajoznawczych" zafascynowany Kaszubami piszę o urokach naszego miasta. Wspominam szereg osób, które poznałem w Wejherowie. Wymieniam imprezy turystyczne i inne, w których uczestniczyłem i wygłaszałem prelekcje - opowiada pan Mieczysław.

Z 35 stron publikacji dowiemy się też m.in. o etymologii nazwy Kaszub.

- Wymieniam cechy zbiorowego charakteru Kaszubów - dodaje Wojecki.

Uzupełnieniem treści jest wiersz Alicji Orszulak poświęcony autorowi oraz zdjęcia i mapki dotyczące drogi życiowej Wojeckiego w latach 1949-2020.

O autorze

Mieczysław Wojecki od niedawna mieszka w Wejherowie. Po studiach geograficznych w Gdyni pracował na ziemi lubuskiej jako nauczyciel akademicki. Będąc na emeryturze poświęcił swój czas na pisanie wspomnień i działalność społeczną. Jest wiceprezesem oddziału Morskiego PTTK w Gdyni, członkiem Pomorskiej Komisji Krajoznawczej oraz członkiem Stowarzyszenia Wejherowskiego Uniwersytetu III Wieku.

O naszym mieście w "Bedekerze Wejherowskim"

Publikacja Mieczysława Wojeckiego nie jest pierwszą poświęconą Wejherowu. O ciekawostkach dotyczących miasta możemy dowiedzieć się m.in. z "Bedekeru Wejherowskiego" autorstwa Reginy Osowickiej. "Bedeker wejherowski" mówi o miejscach, wydarzeniach i ludziach. Można w nim przeczytać o godnych legendy okolicznościach ufundowania tego miasta, o barokowych kapliczkach wejherowskiej kalwarii, o okupacyjnym losie ostatniego przedwojennego burmistrza, o hitlerowskim ludobójstwie w lasach pobliskiej Piaśnicy, o współczesnym obliczu tego miasta.

Osoby, które chciałyby zapoznać się z publikacją "Wejherowskie Zeszyty Krajoznawcze" proszone są o kontakt pod adresem mailowym [email protected].

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto