Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wichury wróciły na Pomorze. Setki interwencji strażaków. Tak obecnie wygląda sytuacja w województwie pomorskim. 21.02.2023 r.

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Silny wiatr po raz kolejny w ostatnich dniach nawiedza Pomorze. W poniedziałek 20 lutego w południe wichura powróciła. Tylko do godz. 19 odnotowano ponad 100 interwencji w całym województwie pomorskim. Wiatr w porywach może przekraczać nawet 100 km/h. Jak obecnie wygląda sytuacja? W których miejscach jest najgorzej?

7:21 21.02 2023 r.

Od godz. 22:00 (20.02.2023 r.) do godz. 6:00 (21.02.2023 r.) pomorscy strażacy odnotowali 13 zgłoszeń zakwalifikowanych jako atmosferyczne. Z tego 7 razy zastępy były wzywane do powalonych drzew lub konarów.

22:00 20.02 2023 r.

Od godziny 8:00 do godziny 22:00 strażacy na Pomorzu odnotowali w sumie 205 interwencji związanych z silnymi podmuchami wiatru.

Najwięcej zdarzeń miało miejsce w powiatach wejherowskim, słupskim i puckim.

21:30 20.02.2023 r.

Tysiące odbiorców na Pomorzu pozostaje bez prądu. Awarie spowodowane są w większości przypadków wichurami, które występują na terenie całej północnej Polski. Najgorzej jest na Kaszubach, w powiatach lęborskim, wejherowskim, kartuskim, kościerskim, bytowskim i puckim.

Aktualną sytuację dot. przerw w dostawie prądu można śledzić na wirtualnej mapie.

21:00 20.02.2023 r.

IMGW wydało ostrzeżenia przed sztormem na Bałtyku. Obowiązują one do wtorku 21 lutego do godziny 9:00. Ostrzeżenia dotyczą obszaru strefy brzegowej w środkowej i wschodniej części kraju.

- Wiatr zachodni do północno-zachodniego 6 do 7 w porywach 8 do 9 w skali B. - informuje IMGW.

20:40 20.02.2023 r.

Przypomnijmy, to kolejna fala porywistych wiatrów na Pomorzu. Wcześniej, od piątku 18 lutego, zmagaliśmy się z układem niżowym Ulf. Ten przyniósł nad województwo pomorskie podmuchy przekraczające momentami nawet 150 km/h.

Strażacy w ciągu dwóch dni interweniowali blisko 2 tys. razy. Do bardzo groźnego incydentu doszło m.in. w miejscowości Długie Pole (pow. gdański), gdzie druhowie zostali zadysponowani do hali garażowej, która została porwana przez silny wiatr.

20:30 20.02.2023 r.

Silny wiatr będzie towarzyszył mieszkańcom Pomorza jeszcze przez kilkanaście godzin. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, rozpogodzenia w całym kraju mają nastąpić dopiero od środy 22 lutego.

20:10 20.02.2023 r.

Silny wiatr nie odpuszcza. Strażacy z OSP Wiślina (powiat gdański), tylko w poniedziałek kilkukrotnie interweniowali przy powalonych na drogę drzewach, a także zerwanych liniach energetycznych.

Wichury wracają na Pomorze. Setki interwencji strażaków. Tak obecnie wygląda sytuacja w województwie pomorskim
Wichury wracają na Pomorze. Setki interwencji strażaków. Tak obecnie wygląda sytuacja w województwie pomorskim OSP Wiślina

19:00 20.02.2023 r.

W poniedziałek 20 lutego od godz. 8:00 do 19:00 w całym województwie pomorskim odnotowano 180 interwencji zakwalifikowanych jako te wynikające z gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Najwięcej zdarzeń w powiatach:

  • wejherowski - 41,
  • słupski - 26,
  • kartuski - 18.

Na tę chwilę nie odnotowano informacji o osobach poszkodowanych wz. z silnym wiatrem.

Charakter interwencji strażaków przedstawia się następująco:

  • powalone drzewa lub konary - 101 interwencji,
  • uszkodzony dach - 14 interwencji,
  • zerwany całkowicie dach - 0 interwencji.

Wcześniej pisaliśmy: Wiatr w porywach do 150 km/h, sztorm, padające drzewa, intensywne opady deszczu. Orkan Otto uderzył w polskie wybrzeże

Niż Willy dotarł nad Pomorze. Taka będzie prognoza pogody

Układ niżowy Ulf przestał doskwierać mieszkańcom Pomorza i marynarzom ze statków na Bałtyku, ale tuż za nim, niemal w identycznej konfiguracji, nadciąga kolejny niż, nazwany Willym.

Od poniedziałku 20 lutego odczuwamy jego skutki.

- Mimo tego, że Willy raczej nie osiągnie siły orkanu spodziewany jest sztorm z kierunków zachodnich. I to nie byle jaki bo do około 10 stopni w skali Beauforta. Jest to wiatr osiągający nad otwartymi wodami prędkości 88 - 102 km/h. Najbardziej wietrznie zapowiada się ponownie na linii Darłowo - Ustka - Hel. W poniedziałek będzie wiać, szczególnie mocno pomiędzy godzinami 12 - 18:00. Silniejszy wiatr da się odczuć również w innych regionach poza Pomorzem – tłumaczył Piotr Kowalkowski z portalu Info Meteo Północ PL.

Czytaj także: Znowu będzie wiało na Pomorzu. Willy może być groźniejszy od Ulfa. Na dodatek będzie padał śnieg lub śnieg z deszczem

Kowalkowski wyjaśnił ponadto „mechanikę” nadciągających z zachodu wichur, z którymi mieliśmy do czynienia w roku ubiegłym (orkany Nadia i Zeyntep) czy niedawny Ulf. Także to, jak oddziałowuje na Pomorze.

- Zachodni kierunek wiatru najbardziej smaga plaże Wybrzeża Słowińskiego, rozchodząc się następnie po wzniesieniach kaszubskich, docierając do Trójmiasta, następnie ześlizgując się nad Zatokę Gdańską, Zatokę Pucką w kierunku Helu. W przypadku sztormów z zachodu wzgórza morenowe powodują jego zaostrzenie. Dlatego Mierzeja Wiślana, czy Żuławy ostatecznie notują poryw słabszy z uwagi topograficzną depresję. Wiatr nasila się później nad Wysoczyznami Warmińskimi ale nie osiąga takich porywów jak nad samym morzem – mówi meteorolog.

Kowalkowski zaznacza ponadto, że Willy, choć nieco słabszy od Ulfa, może stanowić większe zagrożenie. O niedawna wichura miała miejsce w warunkach „czystego nieba”, bez opadów, to Willy’emu będą towarzyszyć opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Opad, rozpędzony do 80 km/h może być niebezpieczny dla infrastruktury np. energetycznej i drzew.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto