Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego już od 25 lat w Lini| ZDJĘCIA

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Już od 25 lat w Lini odbywa się Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego. Z tej okazji w Gminnym Domu Kultury w Lini odbyła się uroczystość oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. W ramach tegorocznej edycji zgłoszone zostało 436 prac.

W środę, 16 września w Gminnym Domu Kultury w Lini odbyła się uroczystość z okazji XXV – lecia Wojewódzkiego Konkursu Haftu Kaszubskiego – Linia 2020 oraz otwarcie pokonkursowej wystawy przez wójt gminy Bogusławę Engelbrecht. Uroczystość poprowadziła dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini Kamila Soroko.

Po raz pierwszy konkurs zorganizowany został w gminie linia w roku 1996 z inicjatywy ówczesnego dyrektora Gminnego Domu Kultury w Lini.

To liński konkurs pozwalał i nadal pozwala upowszechniać piękno oraz oryginalność wszystkich szkół haftu kaszubskiego. Konkurs pozwala zapoznać się z elementami kompozycji wzorów w poszczególnych szkołach haftu, zapoznać się z techniką wykonywania haftów barwnych i czepcowych, a także poznać umiejętności kompozycyjne poszczególnych hafciarzy

– informuje Kamila Soroko, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini.

W trakcie 25 lat
trwania konkursu wpłynęły na niego prace od 279 osób. Łącznie na wystawach pokonkursowych znalazło się ich 7444.

Od 2019 roku prezentowane są hafty gdańskie, wykonane w trzech odcieniach niebieskiego koloru. O upowszechnienie tego interesującego haftu zabiegała przez wiele lat nieżyjąca już wejherowska hafciarka Anna Konkel

– informuje dyrektor GDK.

Konkurs ma na celu upowszechnienie wartości i atrakcyjności różnych szkół haftu kaszubskiego, aktywizowanie środowiska twórczego zajmującego się haftem kaszubskim i pozyskiwanie nowych twórców oraz młodych talentów, popularyzacja ich hafciarskiej twórczości oraz stwarzanie im możliwości prezentacji swoich prac, upowszechnianie wartości sztuki ludowej wśród społeczeństwa.

Prace konkursowe wystawiane były m.in. w Wejherowie, Lęborku, Warszawie, Gorzycach, a nawet w Ansbach (Bawaria). Wystawa pokonkursowa każdego roku organizowana jest w Żukowie.

W tegorocznej edycji konkursu, która ze względu na pandemię koronawirusa odbyła się w późniejszym terminie oraz w zmienionej formie, udział wzięło łącznie 196 osób (85 dorosłych oraz 113 dzieci i młodzieży). Liczba przekazanych prac to 436.

Prace oceniane były przez komisję konkursową w składzie: Elżbieta Ball- Szymroszczyk – etnograf, Ewa Gilewska – kustosz Muzeum Etnograficznego w Gdańsku, etnograf, Benita Grzenkowicz – Ropela – starszy kustosz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Teresa Hirsz – przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy Linia, Jadwiga Sommer – członek Komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy Linia , Edmund Szymikowski – pomysłodawca konkursu, hafciarz.

Pod uwagę brana była zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu kaszubskiego, właściwa kolorystyka elementów wzorów, oryginalność kompozycji oraz poziom wykonania pod względem technicznym.

Wśród laureatek konkursu znalazły się panie z Małego Trójmiasta Kaszubskiego. W kategorii dorośli pierwsze miejsce zdobyły: Teresa Domnik i Teresa Dembkowska, drugie - Wanda Mironkiewicz, Małgorzata Szmidtka, Mirosława Dargacz i Ludwika Wesserling, a trzecie - Maria Michałowska.

Teresa Dembkowska, Wanda Mironkiewicz, Ludwika Wesserling i Teresa Domnik otrzymały także nagrody w postaci jubileuszowych statuetek w uznaniu za uzyskanie w konkursach haftu wysokich miejsc oraz promowanie piękna kaszubskiego haftu.

Lareatkami I miejsca nagrodzonymi ze względu na atrakcyjność i kunszt wykonania prac z haftem czepcowym są rumianki: Beata Butowska (I miejsce), Beata Kitowska-Lisowska (I miejsce). Irena Bartczak zajęła II miejsce w kategorii dorośli. Laureatką I miejsca w kategorii Dorośli została także Zofia Magulska z Redy

Patronat nad jubileuszową edycją konkursu objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Powiatu Wejherowskiego oraz Burmistrz Miasta Żukowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto