Wyłudzili zasiłki z ZUS na ponad 6,5 mln zł. Spółka działała w Wejherowie

OPRAC.:
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
pixabay.com
Udostępnij:
Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 146 osobom oskarżonym m.in. o przestępstwa dotyczące doprowadzenia oraz usiłowania doprowadzenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wyłudzenie nienależnych zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Spółka prawa handlowego z siedzibą w Warszawie, a faktycznie działającej w Wejherowie wyłudziła ponad 6,5 mln zł.

Jak informuje prokuratura przestępczy proceder trwał od połowy 2015 r. Organizatorzy procederu - trzy oskarżone osoby reprezentujące spółkę prawa handlowego z siedzibą w Warszawie, a faktycznie działającej w Wejherowie, oferowały kobietom będącym w ciąży założenie na ich dane fikcyjnej działalności gospodarczej w celu uzyskania zasiłków macierzyńskich i chorobowych.

- Oskarżeni podejmowali szereg czynności faktycznych i prawnych zmierzających do stworzenia pozorów prowadzenia działalności gospodarczych przez będące w ciąży kobiety. Udzielali pomocy kobietom w rejestrowaniu działalności gospodarczych na ich dane, a następnie zgłaszali je do ubezpieczeń społecznych. W imieniu kobiet, z własnych środków opłacali zazwyczaj tylko jedną, wysoką składkę, celem nabycia praw do zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Następnie składali lub pomagali w złożeniu wniosków o przyznanie tych świadczeń. Podejmowali także czynności mające na celu stworzenie pozorów prowadzenia przez wnioskujące o zasiłki, działalności gospodarczych w sposób zorganizowany, ciągły i w celu zarobkowym - informuje Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

Wprowadzając w ten sposób w błąd pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co do faktycznego prowadzenia działalności gospodarczych, doprowadzali do wypłaty nienależnych świadczeń.

- Na skutek działania organizatorów procederu i współpracujących z nimi kobiet, 149 z nich uzyskało lub usiłowało uzyskać nienależne świadczenia z tytułu zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Ze względu na fakt, iż opłacano zazwyczaj składkę w najwyższej kwocie, świadczenia macierzyńskie były wysokie i wynosiły przeciętnie około 83.000 złotych - czytamy w komunikacie prokuratury.

Po otrzymaniu świadczeń, kobiety zwracały organizatorom procederu kwotę opłaconej składki, a następnie przekazywały połowę uzyskiwanych zasiłków. Szkoda wyrządzona Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych na skutek przyznania nienależnych świadczeń wyniosła 6.524.338,79 zł. Ponadto usiłowano wyłudzić świadczenia w łącznej kwocie 2.979.805, 54 zł.

Zarzuty prania pieniędzy

Oskarżonym, reprezentującym spółkę, która organizowała przestępczy proceder przedstawiono nadto zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw z art. 299 § 1 i 6 kk polegających na przyjęciu środków płatniczych w łącznej kwocie ponad 1.2 mln zł., pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem na szkodę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czynów zabronionych z art. 286 § 1 kk, polegających na wyłudzeniu nienależnych zasiłków macierzyńskich i chorobowych.

Podrabiali i posługiwali się podrobionymi dokumentami

Prokuratura tłumaczy, że kilkudziesięciu spośród oskarżonych, przedstawiono także zarzuty popełnienia przestępstw z art. 270 § 1 kk polegających na podrobieniu dokumentów oraz posłużeniu się nimi poprzez ich przedłożenie w inspektoratach i oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w związku z ubieganiem się o nienależne świadczenia.

Składali fałszywe zeznania

31 podejrzanych usłyszało także zarzuty popełnienia przestępstw z art. 233 § 1 kk polegających na złożeniu fałszywych zeznań w toku postępowań sprawdzających przeprowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a dwóch innych zarzuty z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 233 § 1 kk dotyczące nakłaniania do składania fałszywych zeznań.

- Na wcześniejszym etapie postępowania, w związku ze złożeniem przez część podejrzanych wniosków o dobrowolne poddanie się karze, wyłączono do odrębnych postępowań materiały przeciwko pięciu podejrzanym o przestępstwa z art. 286 § 1 kk oraz jednej podejrzanej o przestępstwo z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 286§1 kk na szkodę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zakresie tych osób skierowano do właściwych miejscowo sądów rejonowych wnioski o wydanie w trybie art. 335 § 1 kpk wyroków skazujących bez przeprowadzenia rozprawy - informuje Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

Przestępstwa zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu wejherowskiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected] lub [email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Trzaskowski zarobił mniej niż wiceprezydenci Warszawy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie