Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXII Konkurs Wiedzy o Kaszubach dla uczniów Pomorza - na odpowiedzi czekamy do 16.04. Zawalcz o nagrody i atrakcje

Janina Stefanowska
archiwum Lucyna Puzdrowska
Zapraszamy uczniów pomorskich szkół do udziału w XXII edycji Konkursu Wiedzy o Kaszubach. To nie jest takie zwyczajne sprawdzenie wiedzy - to zaproszenie do zgłębiania niezwykłej historii regionu, poznawania jej bohaterów, tradycji i mowy. Konkurs organizuje kartuska redakcja "dziennika Bałtyckiego" we współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim - Zarządem Głównym i oddziałem w Kartuzach.

Przed nami XXII edycja Konkursu Wiedzy o Kaszubach. Ten konkurs zainicjowano na łamach „Dziennika Bałtyckiego”, który towarzyszy mieszkańcom Pomorza od 19 maja 1945 roku. To właśnie nasza gazeta w trosce o kolejne pokolenia zaangażowane w kaszubszczyznę razem z Zarządem Głównym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i jego oddziałem w Kartuzach dociera z dodatkiem „Norda” do lokalnej społeczności powiatów bytowskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, gdańskiego z siedzibą w Pruszczu Gdańskim, puckiego, wejherowskiego, do czytelników w Trójmieście.

Od lat sprzyja nam w tej idei przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Kleinszmidt, udzielając wsparcia honorowego i materialnego. Dzięki naszym Czytelnikom - babciom, dziadkom, rodzicom oraz zaangażowanym nauczycielom trafiamy do najmłodszych mieszkańców regionu.

Oto pytania konkursowe.

Kategoria klasy I-III SP
1. Podaj w języku kaszubskim pięć nazw ptaków przylatujących do nas na wiosnę.
2. Kto jest autorem słów „Mòje stronë, mòjë stronë są nôlepszé z wszëtczich strón”, a kto napisał muzykę do tych słów?
3. Z jakim zwierzątkiem kojarzone są „JASTRË”- podaj nazwy części jego ciała w języku kaszubskim.
4. Wymień co najmniej trzech autorów bajek i baśni kaszubskich.
5. Wymień nazwy kaszubskich miast położonych nad Morzem Bałtyckim. Jeśli znasz, podaj je także w pisowni kaszubskiej.
6. Przetłumacz na język kaszubski słowa: szpital, łazienka, biblioteka

Kategoria klas IV-VI SP
1. Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest na pamiątkę pierwszej wzmianki o Kaszubach- podaj jej datę.
2. Kto i gdzie wrzucił pierścień do morza w 1920 r.
3. Czym zasłużył się dla Kaszub Antoni Abraham i jak nazwali go Kaszubi?
4. Wymień zwyczaje i obrzędy związane z nocą świętojańską.
5. Gdzie na Kaszubach znajduje się szlak „Trzech akweduktów”?
6. Wymień pięć ginących zawodów na Kaszubach.

Kategoria klas VII SP oraz gimnazjum
1. Kim był dowódca „Błękitnej Armii” i gdzie znajduje się jedyne (na Pomorzu) muzeum poświęcone jego pamięci?
2. Podaj imię i nazwisko bohatera, którego pomnik stoi na Placu Kaszubskim w Gdyni, a który zaangażowany był szczególnie mocno w starania o przyłączenie po I wojnie światowej Kaszub do odradzającej się Polski. Jego wyprawa na konferencje pokojową w Paryżu w 1919 r. przeszła do legendy.
3. Podaj imię i nazwisko, działacza młodokaszubskiego, prawnika i jednocześnie bankowca, który kierował po zakończeniu I wojny światowej Organizacją Wojskową Pomorza. Uznany został przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie patronem roku 2018.
4. Podaj imię i nazwisko duchownego rzymskokatolickiego, związanego ze środowiskiem młodokaszubskim, którego kazanie podczas Zaślubin Polski z Morzem w 1920 r. nazywane jest Manifestem Kaszubów.
5. Podaj nazwę miasta na Kaszubach, w którym w 1913 r., przy głównej ulicy otwarto Muzeum Kaszubsko-Pomorskie.
6. Podaj imię i nazwisko autora powieści „Wiatr od Morza”, w której występuje bardzo wiele wątków kaszubskich.

Kategoria szkół średnich
1. Podaj datę dzienną podpisania przez Niemcy Traktatu Wersalskiego, który walnie przyczynił się do ukształtowania zachodniej granicy II RP, przyłączenia znacznej części Kaszub do Polski i utworzenia Wolnego Miasta Gdańska.
2. Podaj imiona i nazwisko polskiego męża stanu, który 25 grudnia 1918 r. przypłynął do Gdańska na brytyjskim krążowniku, spotkał się z przedstawicielami miejscowej ludności kaszubskiej/polskiej, a następnie przez Poznań udał się do Warszawy, gdzie 16 stycznia 1919 r. stanął na czele rządu polskiego.
3. Podaj imię i nazwisko posła z Kaszub do Reichstagu, który w latach 1919-1920 był pierwszym w historii II RP wojewodą pomorskim, a od 1922 r. jednym z prezesów Najwyższego Trybunału Administracyjnego.
4. Podaj imię i nazwisko lekarza, jednego z liderów gdańskich Polaków, zaangażowanego po I wojnie światowej w tworzenie polskich Rad Ludowych, który 10 lutego 1920 r. na Dworcu Głównym w Gdańsku witając gen. Józefa Hallera wręczył mu dwa pierścienie wykorzystane następnie do zaślubin Polski z Morzem. W II RP został pierwszym Pomorskim Starostą Krajowym.
5. Podaj nazwę miejscowości w powiecie bytowskim, w której w 1929 r. miejscowi Kaszubi skupieni w Związku Polaków w Niemczech doprowadzili do uruchomienia szkoły polskiej. Dziś mieści się tam Muzeum Szkoły Polskiej.
6. Podaj imię i nazwisko bankowca związanego ze środowiskiem młodokaszubskim, zaangażowanego w starania o przyłączenie Pomorza do Polski po I wojnie światowej, który w 1919 r. nabył majątek Kolibki (między Sopotem a Gdynią), zamordowanego przez hitlerowców w Piaśnicy w 1939 r.

Zadanie dodatkowe - dla chętnych
Rok 2018 jest wyjątkowy dla Polski - obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. W tym ważnym wydarzeniu wydarzeniu brali udział wielcy Kaszubi - i im autorzy pytań poświęcili pytania konkursowe.
Zapraszamy w podróż w przeszłość. Spróbujcie sobie wyobrazić Zaślubiny Polski z Morzem. Może być to Twoja plastyczna wizja uroczystości nad Bałtykiem, historyjka czy opowiadanie fantastyczne oparte o te wydarzenia, wyjątkowa kartka z kalendarza, patriotyczna piosenka czy wiersz. Piszcie, malujcie, twórzcie.

Ważne terminy
Na Wasze odpowiedzi czekamy do 16 kwietnia (decyduje data wpływu do redakcji).
Swoje odpowiedzi możecie dostarczyć osobiście lub przysyłać pocztą - na adres redakcji „Dziennika Bałtyckiego” w Kartuzach, ul. Jeziorna 2/2, 83-300 Kartuzy lub pocztą mailową na adres: [email protected].

Odpowiedzi poznacie 20 kwietnia. Opublikujemy je razem z listą nagrodzonych.
Z laureatami spotkamy się w sobotę, 21 kwietnia w Kartuzach, w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Już dziś rezerwujcie sobie czas na wiosenny wypad do Kartuz! Pierwszy raz przenosimy finał i wręczenie nagród do tej zasłużonej placówki - a jest ku temu dodatkowa okazja. Właśnie w ten kwietniowy weekend w Kartuzach i w Żukowie planowana jest akcja promocyjna „Rozsmakuj się w Metropolii. Weekend za pół ceny”. Będzie to doskonała sposobność spędzić rodzinnie czas, a przy okazji poznać zabytki stolicy powiatu kartuskiego i sprawdzić jej kulinarne specjały. Mamy nadzieję, że laureaci dotrą do nas albo z rodzicami, albo z opiekunami ze szkół. Aktywną niespodziankę dla nagrodzonych szykuje Muzeum Kaszubskie. A my - dzięki sponsorom - nagrody rzeczowe i książkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto