Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXII Konkurs Wiedzy o Kaszubach rozstrzygnięty. Laureaci odebrali nagrody ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
Konkurs Wiedzy o Kaszubach od 22 lat organizuje "Dziennik Bałtycki" we współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim Oddział Kartuzy i Zarządem Głównym ZKP.
Konkurs Wiedzy o Kaszubach od 22 lat organizuje "Dziennik Bałtycki" we współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim Oddział Kartuzy i Zarządem Głównym ZKP. Lucyna Puzdrowska
Konkurs Wiedzy o Kaszubach od 22 lat organizowany jest przez "Dziennik Bałtycki", przy współpracy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Kartuzy i Zarządu Głównego ZKP. Konkurs odbywa się pod patronatem Jana Kleinszmidta, przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego. Na XXII Konkurs Wiedzy o Kaszubach wpłynęły odpowiedzi od 423 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i placówek ponadgimnazjalnych. Do tego należy doliczyć trzydzieści prac w ramach zadania dodatkowego, gdzie mocą słowa, plastycznej wyobraźni trzeba było przedstawić moment niezwykłych zaślubin Polski i Bałtyku. Uroczystość rozdania nagród odbyła się w tym roku w gościnnych progach Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

Gości - laureatów konkursu z opiekunami oraz członków jury i Jana Kleinszmidta, przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego, powitała Janina Stefanowska, redaktor prowadzący "Dziennika Bałtyckiego Oddział w Kartuzach. Wśród gości była też Bogdana Wachowska, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego".

Najwięcej prac nadesłali najmłodsi

- Po podliczeniu wszystkich nadesłanych odpowiedzi okazało się, że najwięcej, bo aż 152 pochodziły od uczniów klas I-III - mówiła Janina Stefanowska. - Grupa dzieci starszych z klas IV-VI nadesłała 146 odpowiedzi, gimnazjaliści przysłali ich 111, a najstarsza grupa uczniów - 14. W tym roku najaktywniejszą grupą zostali najmłodsi. Brawo! Liczymy, że zostaną z nami przez kolejne edycje konkursu. Trzeba też przyznać, że liczba odpowiedzi w grupie najstarszej jest dwukrotnie wyższa niż przed rokiem.

Wśród uczestników dzieci i młodzież z całego Pomorza

W konkursie wzięli udział uczniowie z całego województwa, z różnych pomorskich szkół. Uczestnikami konkursu zostali uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach, w Nakli, Lisich Jamach, Kiełpinie, Łebuni, Gowidlinie, Miechucinie, Sierakowicach, Łapalicach, Miszewie, ZKiW w Stężycy, Gołubiu, Klukowej Hucie, Tuchlinie, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bukowinie w gminie Cewice, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Koleczkowie, ZS w Kamienicy Królewskiej, ZKiW w Dziemianach, Szkoły Podstawowoej nr 5 w Bytowie, Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi, SP w Gostkowie, Publicznej Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi, Powiatowego Zespołu Placówek Oswiatowo - Wychowawczych w Wejherowie - koło regionalne, Szkoły Podstawowej nr 6 w Koscierzynie, Gimnazjum nr 2 w Bytowie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie, I LO w Kościerzynie, LO w Bytowie, ZSP w Sierakowicach, ZSZiO w Kartuzach, szkoły w Kolbudach.

- W tym roku po raz pierwszy wpłynęły prace uczniów Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Stowięcinie, Społecznego Gimnazjum w Szczypkowicach oraz przedstawiciela Szkoły Podstawowej nr 5 w Gdańsku Zaspie - referowała Janina Stefanowska. - 82 prace nadeszły z ZKiW w Stężycy, kartuska Dwójka dostarczyła 55 odpowiedzi, szkoła z Nakli 33 prace. - Trzeba przyznać, że zadanie dodatkowe pobudziło wasze twórcze umiejętności. Były to rysunki, malowanki, wyklejanki, kartki z kalendarza, pracowicie wykonana wyszywanka na styropianie. Można je obejrzeć na naszej małej wystawie. Pojawiły się też, w tym roku dość licznie, wiersze patriotyczne - kontynuowała Janina Stefanowska. - Ponadto mamy dziś na sali wyjątkową rodzinę, z której aż troje dzieci wzięło udział w konkursie. To Fabian, Konrad i Anastazja Stosik z Kiełpina. Anastazja dzieliła odpowiedzi nawet w dwóch kategoriach wiekowych. Za Waszą postawę chcemy was uhonorować w specjalny sposób - dodała redaktor prowadząca kartuskiego oddziału "Dziennika Bałtyckiego".

Laureaci XXII Konkursu Wiedzy o Kaszubach

Klasy I-III SP

Natalia Todys z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bukowinie
Fabian Stosik z SP w Kiełpinie
Wiktoria Formela z SP w Łebuni

Klasy IV-VI SP

Nikola Dułak z ZKiW w Gołubiu,
Alicja Komorowska z SP nr 10 w Rumi im. Jana Brzechwy
Martyna Peplińska z SP w Nakli
Weronika Konkol z SP nr 2 w Kartuzach
Sandra Hinca z Miechucina

Klasy VII szkoły podstawowej i gimnazja

Martyna Drewing z ZKiW w Klukowej Hucie,
Romina Molska z Gimnazjum Publicznego w Nakli
Maksymilian Okroj ze Społecznego Gimnazjum w Szczypkowicach

Szkoły ponadgimnazjalne

Zuzanna Syldatk z ZSZiO w Kartuzach,
Tomasz Szreder z ZSZiO w Kartuzach
Natalia Jażdziewska z LO w Sierakowicach

Nagrody specjalne

Kaja Dudkiewicz ze Szkoły Podstawowej im. Jakuba Wejhera w Górze - za sugestywną kartę z kalendarza, ujmującą generała Jóżefa Hallera w błękitnym mundurze

Nagrodę przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskeigo - Jana Kleinszmidta otrzymała Mikołaj Garstka ze Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi im. M. Kopernika w Bolszewie - za rodzinną opowieść z elementami nawiązującymi do obecności Józefa Hallera w Górze

Nagrodę redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego" Mariusza Szmidki - za wiersz otrzymała Marta Toporek z ZSZiO w Kartuzach

Nagroda prezesa zarządu głównego ZKP trafiła do Tymona Drzewieckiego ze Szkoły Podstawowej w Miszewie

Nagrodę prezesa oddziału ZPK w Kartuzach otrzymała Agnieszka Bronk z ZSZiO w Kartuzach

Uroczystość z wieloma atrakcjami dodatkowymi

Tegoroczna gala wręczania nagród w Konkursie Wiedzy o Kaszubach odbyła się w wyjątkowym miejscu, stosownie do wyjątkowego roku, w którym obchodzimy 100-lecie Niepodległości Polski. Gościło nas Muzeum Kaszubskie w Kartuzach wraz z jego dyrektor, Barbarą Kąkol. Nasi laureaci mieli więc możliwość, wielu po raz pierwszy, zwiedzić to to klimatyczne miejsce i poczuć jego atmosferę. Ponadto muzeum przygotowało dla dzieci specjalne warsztaty z malowania wzorów kaszubskich w drewnie oraz teatrzyk marionetkowy w wykonaniu Ireny Brzeskiej. Były też oczywiście słodkości i napoje.
Gdzie odbędzie się gala za rok, nie wiadomo. Na pewno podobnie jak przez wszystkie minione lata, czekać będziemy wiosną 2019 r. na wasze odpowiedzi i prace. Oby było ich jeszcze więcej niż w tym roku.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto