Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXIV Wielki Przejazd Rowerowy 2022. Z Wejherowa wystartuje peleton północny

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
archiwum PolskaPress
W niedzielę, 12 czerwca, uczestnicy 24. edycji Wielkiego Przejazdu Rowerowego (oraz hulajnogowego, rolkowego i longboardowego) w czterech barwnych peletonach wyruszą na pomorskie trasy, aby spotkać się na Pikniku Finałowym na Sopockich Błoniach. Peleton północny tradycyjnie wystartuje z Wejherowa. Tutaj ciekawostka dla cyklistów. Ta trasa po raz pierwszy w historii WPR pobiegnie m.in. fragmentem Estakady Kwiatkowskiego.

W Wielkim Przejeździe Rowerowym 2022 wyruszą cztery peletony: północny, gdański, południowy oraz zachodni. Cykliści łącznie pokonają dystans 170 km po pomorskich trasach.

- Celem wydarzenia jest promocja i zachęcanie użytkowania roweru jako najzdrowszego środka komunikacji przyjaznego miastu i środowisku. Tego dnia - przez około 20 minut - droga krajowa nr 6 należy wyłącznie do rowerzystów - mówi Arkadiusz Szczygieł, prezes Wejherowskiego Towarzystwa Cyklistów.

Rowerzystów z powiatu wejherowskiego przede wszystkim powinien interesować peleton północny. Bo ten wystartuje z Wejherowa. Zbiórkę zaplanowano na godz. 9.30 na pl. Jakuba Wejhera. O godz. 9.55 uczestnicy WPR wyruszą do Redy, gdzie na rogu ul. Gdańskiej i Cechowej dołączą kolejni cykliści (godz. 10.35) i dalej będą pedałować do dworca PKP w Rumi (zbiórkę w tym miejscu zaplanowano około godz. 11.15).

Kolejny przystanek odbędzie się na Skwerze Kościuszki. W Gdyni organizatorzy WPR planują dyskusję o infrastrukturze rowerowej. Wszystkie cztery peletony połączą się u wjazdu w Drogę Zieloną, gdzie następnie wspólnie dojadą na Piknik Finałowy na Sopockich Błoniach.

Dodajmy, że udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym jest całkowicie darmowy. W trakcie wydarzenia wszyscy uczestnicy chcący wesprzeć organizację WPR, będą mogli zrobić to poprzez nabycie tzw. szprychówek, czyli barwnych, numerowanych kart pamiątkowych Wielkiego Przejazdu Rowerowego.

Przyznają szprychy

Od 2006 roku podczas Wielkiego Przejazdu Rowerowego wręczane są nagrody Złotej Szprychy dla instytucji lub osób, które zasłużyły się dla rozwoju komunikacji rowerowej na terenie Gdańska. Od 2013 roku Nagroda Złotej Szprychy przyznawana jest wspólnie przez organizacje rowerowe metropolii gdańskiej zrzeszone w Federacji Organizacji Rowerowych Trójmiasta. Od 2014 roku przyznawane są również wyróżnienia Srebrne Szprychy.

Przeciwieństwem tej nagrody jest Zardzewiała Szprycha, która od 2013 roku przyznawana jest osobom i instytucjom, których działania, postawy bądź zaniechania w sposób istotny szkodzą rozwojowi komunikacji rowerowej w naszej metropolii. Zardzewiała szprycha nie ma jednak stanowić wyrazu napiętnowania, ale przyczynić się do mobilizacji nominowanego i zmiany działań krytycznie ocenianych przez trójmiejskich rowerzystów.

Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy 2019. Peleton Północny wys...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto