Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

KGP/AC
Archiwum PolskaPress
Co roku w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny dochodzi do kradzieży oraz wlamań. Biuro prewencji KGP podpowiada, jakich zasad należy przestrzegać, aby nie dopuścić do takich sytuacji.

Dzień Wszystkich Świetych oraz Zaduszki to czas, gdy odwiedzamy groby naszych bliskich lub wyjeżdżamy w tym celu na kilka dni. Wówczas możemy paść ofiarą przestępstwa. Co robić, aby tego uniknąć? Funkcjonariusze zwracają uwagę na kilka zasad:

Przed opuszczeniem domu należy sprawdzić, czy czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone oraz czy wyłączone są piecyki elektryczne. W przypadku budynków wolnostojących należy dodatkowo pamiętać o tym, aby zamknąć okna dachowe, piwniczne, drzwi od garażu oraz innych pomieszczeń gospodarczych.

Nie zapominajmy także o włączeniu alarmu. Można także poprosić zaufanego sąsiada o to, aby zwrócił uwagę na lokal a w przypadku, gdy zauważy coś niepokojącego od razu skontaktował się z właścicielami
Nie należy nagłaśniać informacji o tym, że wyjeżdżamy (w tym np. nie pozostawiać wiadomości o tym na automatycznej sekretarce). W mieszkaniu nie należy zostawiać wartościowych przedmiotów, warto także pomyśleć nad zdeponowaniem gotówki w banku.

Kiedy wybieramy się na cmentarz nie zabierajmy ze sobą większej ilości gotówki oraz przedmiotów wartościowych. Pieniądze, najlepiej w odliczonej kwocie, warto trzymać w innych miejscu niż portfel i dokumenty. Gotówkę, dokumenty oraz telefon najlepiej jest trzymać w wewnętrznych kieszeniach – utrudni to kradzież. Podczas płacenia za zakupy, np. na przycmentarnych straganach nie pokazujmy ile mamy pieniędzy przy sobie.

Korzystając z komunikacji miejskiej należy zachować szczególną czujność, szczególnie przy wsiadaniu do pojazdu i podczas opuszczania go. Zapięte torby czy plecaki należy trzymać zapięciem do ciała. Warto dodatkowo przytrzymać je ręką od góry. Jeżeli natomiast przemieszczamy się na cmentarz własnym samochodem nie zapomnijmy o wcześniejszym zapoznaniu się ze zmianami w organizacji ruchu.

Samochód parkujmy na parkingach strzeżonych, dozorowanych, w miejscach, które są oświetlone i często uczęszczane. Wysiadając z pojazdu upewnijmy się, że wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte. Nie zostawiajmy toreb, sprzętów elektronicznych czy wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie.
Podczas porządkowania grobów swoich bagaży nie należy także zostawiać nawet na chwilę bez nadzoru. Warto wybrać się na cmentarz z osobą towarzyszącą.

Należy także pamiętać, aby zwracać szczególną uwagę na dzieci. Jeżeli nasz podopieczny posiada telefon komórkowy zadbajmy o to, żeby w jego kontaktach pod hasłem ICE znajdował się kontakt do rodzica lub opiekuna prawnego. Mniejsze dzieci powinny mieć przy sobie kartkę z danymi kontaktowymi do rodzica lub opiekuna. Taka kartka może okazać się pomocna także w przypadku osób starszych, które cierpią na zaburzenia pamięci. Na seniorów należy także zwracać szczególną uwagę, tak aby nie zagubili się w tłumie.
Warto także nauczyć najmłodszych tego, że w przypadku gdy będą potrzebowały pomocy mogą zgłosić się do funkcjonariuszy policji, straży miejskiej czy straży pożarnej.

Przypomnijmy, że w okolicach Dnia Wszystkich Świętych służbę będzie pełnić większa ilość patroli policji. Nie tylko zadbają oni o bezpieczeństwo, ale także mogą służyć pomocą. Należy stosować się do poleceń i wskazówek przedstawicieli służb mundurowych pełniących funkcję w rejonach nekropolii.

-

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto