Zbigniew Stefaniak z Wejherowa na wózku pokonał 43. Półmaraton Wiązowski | ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
archiwum prywatne Z. Stefaniaka
Półmaraton Wiązowski to jeden z najstarszych biegów ulicznych w Polsce. Za nami 43. jego edycja. Z trasą zmierzył się m.in. niepełnosprawny mieszkaniec Wejherowa. Zbigniew Stefaniak trasę na dystansie 21,0975 km pokonał na specjalistycznym wózku inwalidzkim.

Wejherowianin na wózku wystartował w 43. Półmaratonie Wiązowskim

Trasa głównego biegu na dystansie 21,0975 km prowadziła wśród malowniczych lasów, pół i łąk Gminy Wiązowna na Mazowszu. Z półmaratonem zmierzyło się 1940 zawodników. Natomiast ukończyły go 1932 osoby. Wśród nich był niepełnosprawny mieszkaniec Wejherowa Zbigniew Stefaniak, dla którego był to pierwszy start w 2023 roku.

Dystans 21 km pokonał w czasie 01:48:03. Na przejechanie pierwszych 5,5 km potrzebował nieco ponad 30 minut. Na 10 km zameldował się z czasem 00:54:29, natomiast na pomiarze na 15,6 km miał czas 01:21:28. Prędkość wejherowianina na wspomnianych check pointach wyniosła od 10,95 do 11,72 km/h.

Dodajmy, że zwycięzcami głównego dystansu w 43 Półmaratonie Wiązowskim zostali Krystian Zalewski oraz Iwona Bernardelli.

Kim jest Zbigniew Stefaniak?

Zbigniew Stefaniak urodził się w 1974 roku z dziecięcym porażeniem mózgowym. Do dziewiątego roku życia w ogóle nie chodził, a lekarze nie dawali mu żadnej gwarancji, że kiedykolwiek będzie w stanie chodzić. Jako dziecko trafił do ośrodka dla niepełnosprawnych ruchowo w Policach pod Szczecinem. Tam poznał wychowawcę Janusza Chmielewskiego, który zaszczepił w nim sportowego bakcyla.

- Swoje pierwsze aktywności fizyczne zaczynałem od treningów po Polickich lasach przez 2/3h, co drugi dzień. Po jakimś czasie wystartowałem w pierwszych zawodach na historycznych Wałach Chrobrego w Szczecinie na dystansie 5 km. Zająłem wówczas drugie miejsce, co stało się dla mnie motywacją do dalszego działania i przyczyniło się do tego, że sport jest moją pasją. Dotychczas zdobyłem już wiele nagród, których ilość sięga blisko 350 medali, pucharów i dyplomów. Każdy mój wyjazd pomagali mi zorganizować ludzie dobrej woli oraz firmy, bez których nie mogłoby się to odbyć - wspomina Zbigniew Stefaniak.

Wejherowianin od lat bierze udział w różnych biegowych zawodach. Startuje w nich na specjalistycznym wózku inwalidzkim.

Zbigniew Stefaniak z Wejherowa na wózku pokonał 43. Półmarat...