Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w powiecie wejherowskim. Po pomoc już nie do Falcka

Joanna Kielas
Szpital przejmuje nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w Wejherowie i okolicach
Szpital przejmuje nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w Wejherowie i okolicach Fot. J. Kielas
Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w powiecie wejherowskim. Od 1 grudnia zmieniają się miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki chorych w naszym powiecie. Nocne i weekendowe przyjmowanie pacjentów od Falka z ul. Gdańskiej, gdzie udawaliśmy się do tej pory od wielu lat, przejmuje wejherowski szpital.

Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w powiecie wejherowskim. Od piątku, 1 grudnia od godz. 18 w razie nagłego zachorowania udajemy się do szpitala. Ale nie do szpitalnego oddziału ratunkowego, a do punktu nocnej i świątecznej opieki, który utworzono w budynku oddziału chorób płuc, czyli na tzw. górnym tarasie. Telefon do dyspozytora NiŚOZ pozostaje ten sam: (58) 57-27-844.

Czy szpital jest gotowy na zmiany i przyjmowanie dodatkowych pacjentów?
- Wykonaliśmy już prace remontowe pomieszczeń przeznaczonych na potrzeby Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, która od teraz mieści się w szpitalu, w budynku znajdującym się vis a vis wejścia do głównego budynku lecznicy - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich. - Znajdą się tu m.in. dwa gabinety lekarskie, gabinet pielęgniarski, rejestracja.

Dodajmy też, że zmiany nie dotyczą mieszkańców Rumi - tutaj tak jak do tej pory pomoc medyczna w nocy i w święta jest świadczona przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 na ul. Derdowskiego 23.

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są to świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej, udzielane w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia - od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do godziny 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do godziny 8.00 dnia następnego.

Pomoc lekarza i pielęgniarki

Pacjentom, tak jak do tej pory, przysługują zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne (dla osób ubezpieczonych).

Przypomnijmy, że wielkie zmiany w opiece zdrowotnej nastąpiły w całym kraju, w większości miejsc już 2 miesiące temu, od 1 października. Ta najważniejsza dla pacjenta była taka, że nocną i świąteczną opiekę zdrowotną przejęły szpitale. Jednak wejherowski szpital wynegocjował odroczenie tego terminu o 2 miesiące, właśnie do początku grudnia.

- Z uwagi na wszystkie zmiany, które u nas teraz zachodzą porozumieliśmy się z firmą Falck, która do tej pory świadczyła pomoc mieszkańcom wieczorami i w dni wolne, żeby przez 2 miesiące jeszcze tym się zajmowała - mówiła we wrześniu Bożena Czepułkowska, dyrektor ds. medycznych szpitala.

Wideo:
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - Gdańsk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto