Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żmija w lasach w powiecie wejherowskim. Gada zauważono też w centrum Choczewa

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Nadleśnictwo Choczewo/Facebook
Spacerując po lasach powinniśmy uważać, gdzie stawiamy kroki, bo możemy natrafić na jadowitą żmiję. Ale jak się okazuje te gady można także spotkać w miastach czy wsiach. Nadleśnictwo Choczewo w swoich mediach społecznościowych opublikowało zdjęcie jednego z internautów przedstawiającą żmiję w okolicach centrum Choczewa.

Żmije prowadzą dość skryty tryb życia, są bardzo płochliwe, w momencie zagrożenia najczęściej uciekają do nor, w sterty gałęzi bądź kamieni. Jednak gad ten atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki. Dlatego podczas bliskiego spotkania ze żmiją, należy zachować ostrożność, ominąć i pozwolić wygrzewać się w promieniach słońca. Ulubionym środowiskiem żmii zygzakowatej życia są polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych.

Jednak, jak się okazuje, te gady można także spotkać na terenach zabudowanych, czyli w miastach i na wsiach. Nadleśnictwo Choczewo w swoich mediach społecznościowych opublikowało zdjęcie jednego z internautów przedstawiającą żmiję w okolicach centrum Choczewa. Leśnicy wyjaśniają, jak odróżnić żmiję od zaskrońca.

- Odróżnienie tych dwóch gatunków nie jest dla wszystkich takie oczywiste. Najpewniejszym sposobem na odróżnienie tych gadów jest spojrzenie im w oczy. Niegroźne zaskrońce, pomimo tego że są większe (nawet do 150cm) mają okrągłe źrenice i dwie jaskrawe plamy na tyle głowy. Natomiast żmije mają wąskie, pionowe źrenice oraz charakterystyczny zygzak na grzbiecie. W tym przypadku akurat mamy do czynienia z jadowitą żmiją zygzakowatą - tłumaczą leśnicy z Nadleśnictwa Choczewo.

Co robić, gdy ukąsi nas żmija zygzakowata? Sama rana od ukąszenia żmii jest często niezauważalna; dwa drobne otarcia naskórka, które jednak wkrótce zaczynają puchnąc i boleć, pojawiają się duszność.

- Przede wszystkim trzeba zgłosić się do lekarza. Miejsce ukąszenia warto obłożyć zimnym okładem oraz założyć opaskę uciskową powyżej, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się toksyn - mówi dr Adam Hermann ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu:

  • uszkadzającym układ nerwowy,
  • powodującym martwicę tkanek,
  • zmniejszającym krzepliwość krwi,
  • zmiany rytmu pracy serca.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto