Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobaczcie wideo ze zderzenie lokomotywy z samochodem!. Na przejeździe kolejowym w Wejherowie zachęcali do "Bezpiecznego przejazdu"

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Do 7 wypadków na przejazdach kolejowych w województwie pomorskim doszło w 2021 roku. A pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na torach. W wyeliminowaniu tych zagrożeń ma pomóc kampania "Bezpieczny przejazd" prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. O jej celach ambasadorzy akcji opowiedzieli na przejeździe kolejowym przy ul. Sienkiewicza w Wejherowie.

23 czerwca 2022 roku widzowie po raz pierwszy mogli na żywo uczestniczyć w zderzeniu lokomotywy z osobowym vanem, dzięki bezpośredniej transmisji online.

Wszystko to w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. „Bezpieczny Przejazd”, której celem jest zwiększanie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz korzystania z Żółtej Naklejki PLK. O tej akcji ambasadorzy bezpieczeństwa opowiedzieli podczas briefingu prasowego, który odbył się przy przejeździe kolejowym na ul. Sienkiewicza w Wejherowie.

- Jednym z priorytetów PLK jest podnoszenie bezpieczeństwa na przejazdach. Szkolimy naszych pracowników odpowiedzialnych za kwestie bezpieczeństwa. A od 2005 roku prowadzimy kampanię "Bezpieczny przejazd". W jej ramach organizujemy warsztaty dla instruktorów nauki jazdy oraz spotkania edukacyjne w szkołach i przedszkolach - mówi Przemysław Zieliński, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Według danych PLK aż za 90 proc. niebezpiecznych sytuacji, do których dochodzi na przejazdach są odpowiedzialni kierowcy. Zdaniem kolejarzy pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku to największe grzechy popełnianie przez kierujących.

- W naszym województwie w 2021 roku doszło do 7 wypadków na przejazdach. Poszkodowanych było 5 osób. W tym roku, jak na razie, było jedno takie zdarzenie bez poszkodowanych - informuje Zieliński.

Natomiast zastępca komendanta posterunku Straży Ochrony Kolei w Gdyni Klaudia Demarkowska przypomina kierowcom, że "pociąg zawsze ma pierwszeństwo".

- Podstawowymi błędami kierowców to nie zatrzymywanie się przed znakiem "Stop", przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami i omijanie pół rogatek - mówi Demarkowska. - Nie zależnie od tego, czy jest znak "Stop", czy nie, to apelujemy o to, aby kierowca zatrzymał się jednak przed tym przejazdem, rozejrzał i wtedy bezpiecznie przejechał.

Ambasadorzy akcji przypomnieli też, gdzie znajduje się żółtka naklejka, na której zawarte są informacje przydatne podczas ewentualnego zagrożenia.

- Żółta naklejka znajduje się na wewnętrznych stronach napędu rogatkowych albo wewnętrznej stronie krzyża Św. Andrzeja. Znajdują się na niej numer i kilometr linii, a także numer alarmowy 112 i numer do dyspozytora - wyjaśnia Maciej Hasse, zastępca naczelnika Sekcji Eksploatacji PLK w Lęborku.

Od 2018 roku, jak informuje PKL PLK, zarejestrowano 24 tys. reakcji na zagrożenia. W ponad 650 przypadkach wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc. A w ponad 1600 sytuacji ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom na przejeździe.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu wejherowskiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected] lub [email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto