Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setne urodziny por. rezerwy Aleksandra Pawelca [ZDJĘCIA]

Joanna Kielas
Setne urodziny por. Aleksandra Pawelca
Setne urodziny por. Aleksandra Pawelca Fot. starostwo w Wejherowie
Setne urodziny por. rezerwy Aleksandra Pawelca. Na ORP „Błyskawica" świętowano wyjątkowy jubileusz 100. urodzin por. rez. Aleksandra Pawelca. Ten wspaniały, pełen radości i wzruszeń dzień, jubilat spędził w towarzystwie licznie zebranych gości oraz najbliższej rodziny.

Setne urodziny por. rezerwy Aleksandra Pawelca. Wśród obecnych przedstawicieli samorządów byli m.in. Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Etatowy Członek Zarządu Jacek Thiel, Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, Przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz, Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło, Wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht. Siły zbrojne reprezentowali m.in.: Inspektor Marynarki Wojennej Wiceadmirał Marian Ambroziak, Dowódca 3.Flotylli Okrętów Kontradmirał Mirosław Mordel, Pułkownik Zbigniew Krzywosz z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz oficerowie MW.

Przybyli goście złożyli na ręce solenizanta serdeczne życzenia, obdarowali go honorowymi odznaczeniami i wyjątkowymi prezentami. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek do Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera".

Porucznik Aleksander Pawelec urodził się 13 grudnia 1915 r. w Lututowie w powiecie Wieluńskim. W 1926 r. wraz z rodziną przeprowadził się do wsi Dąbrowa Rusiecka, a w 1931 r. wyemigrowali do Gdyni. W latach 1930-1931 zdobył I i II stopień przysposobienia wojskowego. Wiosną 1939 r. zgłosił się do służby wojskowej i został skierowany do Oddziału Zwiadu I Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie. We wrześniu 1939 r. brał udział w obronie Redy i Rumi. Po poddaniu się Niemcom trafił do obozu jenieckiego w Stargardzie Szczecińskim.

We wrześniu 1940 r. uciekł z przymusowych robót i dostał się do Lututowa, gdzie przebywała jego matka z rodzeństwem. W 1941 r. nawiązał kontakt z dowódcą siatki AK w gminie lututowskiej i został żołnierzem AK o pseudonimie „Karol”. W maju 1943 r. został dowódcą AK w gminie Lututów. W 1945 r. wrócił do Gdyni w poszukiwaniu pracy i zapewnieniu warunków do życia dla swojej rodziny. Ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Sopocie.

W latach powojennych poświęcił się zbieraniu i gromadzeniu dokumentów dotyczących historii jego rodziny i Lututowa. Swoje wojenne losy opisał w książce pt. "Wspomnienia z lat młodości i II wojny światowej (1934 – 1945)". Jest kombatantem II Wojny Światowej, a w 2001 r. uzyskał prawo do zaszczytnego tytułu Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Obecnie mieszka w Gdyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto