Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli w Wejherowie 2023 | ZDJĘCIA cz. 2

ab
W korowodzie, którego trasa wiodła od Pałacu Przebendowskich do kolegiaty pw. Trójcy Świętej w Wejherowie, jak zwykle uczestniczyły setki mieszkańców
W korowodzie, którego trasa wiodła od Pałacu Przebendowskich do kolegiaty pw. Trójcy Świętej w Wejherowie, jak zwykle uczestniczyły setki mieszkańców Franciszek Sychowski
Już po raz dziesiąty wejherowianie hucznie celebrowali jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego. W piątek, 6 stycznia 2023 r., ulicami Wejherowa przeszedł barwny korowód, a wydarzenie zwieńczył koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Kolegiacie pw. Trójcy Świętej w Wejherowie. W galerii możecie zobaczyć zdjęcia z wydarzenia w obiektywie Franciszka Sychowskiego i Zygmunta Pałasza.
W korowodzie, którego trasa wiodła od Pałacu Przebendowskich do kolegiaty pw. Trójcy Świętej w Wejherowie, jak zwykle uczestniczyły setki mieszkańców

Orszak Trzech Króli w Wejherowie 2023. Uroczystość Objawieni...

Orszak Trzech Króli, Wejherowo 6.01.2023 r.

Niechaj prowadzi nas gwiazda!” - takie hasło przeświecało Orszakom Trzech Króli, które 6 stycznia 2023 roku przemaszerowały ulicami Wejherowa i wielu miast w Polsce.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego kolędowania przy siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, czyli Pałacu Przebendowskich w Wejherowie.

Następnie, po krótkiej inscenizacji przygotowanej przez Stowarzyszenie Misterników Kaszubskich, barwny korowód przemaszerował ulicami miasta do szopki bożonarodzeniowej znajdującej się na wejherowskim rynku.

Tam, zgodnie z tradycją, Mędrcy ze Wschodu wręczyli nowonarodzonemu Jezusowi dary: złoto (od Melchiora jako symbol władzy), kadzidło (od Kacpra jako symbol boskości) oraz mirrę (od Baltazara jako symbol goryczy, cierpienia)

Wydarzenie uświetnił koncert kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą dyrygenta Tomasza Labunia w Kolegiacie pw. Trójcy Świętej w Wejherowie.

- W tym roku obchodzimy taką małą rocznicę, bo Orszak Trzech Króli w Wejherowie organizujemy już po raz dziesiąty. Zawsze staramy się, aby całość wieńczyła się koncertem w kolegiacie. Poprzednim razem przyjechali do nas górale, a w tym roku - Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego - mówił Wojciech Rybakowski, prezes Stowarzyszenia Misterników Kaszubskich.

Całą rozmowę możecie obejrzeć poniżej.

WIDEO: Święto Trzech Króli w Wejherowie. Rozmowa z Wojciechem Rybakowskim, organizatorem orszaku.

Orszak Trzech Króli na świecie

Pierwszy korowodów z okazji Święta Objawienia Pańskiego odbył się w Warszawie w styczniu 2009 roku, a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce. Od kilku lat pojawia się również poza Polską na kilku kontynentach. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej.

W każdym z miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z kulturą, obyczajami, pogodą i frekwencją. Odbywa się w siarczystym mrozie, czy w słonecznej letniej aurze, uczestniczą w nim dorośli i dzieci ze szkół oraz całe parafie.

Wszystkim przyświeca wspólny cel – świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd. W rytmie lokalnych kultur wędruję, aby zaznaczyć, że Bóg przyszedł do każdego człowieka.

Orszak na świecie odbywa się najczęściej w dniach poprzedzających 6 stycznia, gdyż nie wszędzie Uroczystość Objawienia Pańskiego jest dniem wolnym od pracy.

Pierwszym krajem, który dołączył do Polski w organizacji Orszaku była Ukraina. Podczas srogiej zimy w Kamieńcu Podolskim na zakończenie pierwszego poza granicami Polski Orszaku Trzech Króli, miejscowy biskup wyrażał wdzięczność za inicjatywę, która stała się wyrazem jedności chrześcijan.

Do orszaku bowiem dołączyli tam grekokatolicy, a wyznawcy prawosławia pomogli w organizacji wydarzenia odśnieżając plac, na którym odbył się orszak. Na Ukrainie Orszak odbył się również we Lwowie oraz sześciokrotnie w Żytomierzu.

W kolejnych latach Orszak Trzech Króli odbył się w wielu innych krajach Europy, w tym m.in.: w Anglii, w Edynburhu w Szkocji (Edynburg), Niemczech (Monachium), Austrii (w dwóch miejscowościach, jedną z nich jest Weisenkirschen in der Wachau) w Rumunii (w dwóch miejscowościach, jedną z nich jest stolica Bukareszt), we Francji (Lissieu), we Włoszech (Palermo) oraz w słowackiej Bratysławie i na Węgrzech.

W Zgorzelcu z kolei odbywa się orszak, który łączy Polskę i Niemcy. Dzięki uczestnikom orszaków po raz pierwszy od 500 lat na ulicach Gerlitz śpiewane były kolędy.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto