MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Gniewinie wręczą odznaczenia państwowe Krzyż Wolności i Solidarności działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej

OPRAC.:
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
W niedzielę, 15 sierpnia, w Centrum Kultury w Gniewinie odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. Tego dnia otwarte zostaną także wystawy poświęcone stanowi wojennemu, rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oraz pracom Andrzeja Trzaski pod tytułem "Męskie twarze".

W Gniewinie Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczonych zostanie 9 osób, w tym 2 pośmiertnie. W imieniu prezydenta RP j Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski. Krzyże otrzymają: Andrzej Stanisław Bysewski, Mirosław Feliks Kamieński, Stanisław Oleszczuk, Maria Ałła Walentynowicz, Leon Gerard Wiczanowski, Andrzej Mirosław Zarębski, Stanisław Roman Zwolicki oraz pośmiertnie Zenon Baranowicz i Witold Walentynowicz.

Wyjaśnijmy, że Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II Rzeczypospolitej.

Dodajmy, że cała uroczystość odbędzie się w ramach Spotkania Strzebielinkowców. Stowarzyszenie Strzebielinek skupia byłych internowanych i ich potomków oraz wszystkich, którzy „utożsamiają się z tradycjami walki o wolność, solidarność i niepodległość Narodu Polskiego” (według statutu). Celem stowarzyszenia jest inspirowanie i propagowanie polskiego patriotyzmu, prowadzenie działań i akcji o charakterze patriotycznym i narodowym oraz promowanie walki Narodu Polskiego o wolność, solidarność i niepodległość. Stowarzyszenie Strzebielinek konsekwentnie forsuje formułę organizacji otwartej na wszystkich, funkcjonującą ponad bieżącymi podziałami politycznymi.

Harmonogram: Spotkanie Koleżeńskie Strzebielinkowców w Strzebielinku i w Gniewinie:

  • Godzina 10.00 Strzebielinek, Dom Pomocy Społecznej – tablica pamiątkowa. Spotkanie przy tablicy pamiątkowej na murze dawnego obozu internowanych. Przemówienia przedstawicieli Strzebielinkowców i zaproszonych gości. Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.
  • Godzina 11.30 Gniewino, Kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika. Msza św. w intencji Ojczyzny i zmarłych Kolegów celebrowana będzie przez ks. Dziekana Mariana Miotk. Msza będzie transmitowana na żywo przez internet (http://www.parafia-gniewino.pl/). Organizatorzy proszą o zachowanie środków ostrożności zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Godzina 13.00 Gniewino, Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteka. Otwarcie wystaw poświęconych tematyce: Stanu Wojennego, Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz prac Andrzeja Trzaski pt. „Męskie twarze”. Wręczanie odznaczeń KWiS nadanych przez Prezydenta RP.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto