Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Wyjątkowe wnętrza kamienicy przy Noakowskiego. Zachowały się imponujące zdobienia

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
O niezwykłym odkryciu poinformowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Biuro wraz z ZGN w Dzielnicy Śródmieście przygotowuje wytyczne do remontów lokali mieszkalnych, obecnie pustostanów, należących do miasta. Wśród takich miejsc znalazła się kamienica przy ul. Noakowskiego 10.

W jej wnętrzu znajdują się wielkie mieszkania, których powierzchnia sięga nawet 200 metrów kwadratowych. Mają dwa wejścia z klatki głównej i kuchennej. Kiedyś bowiem wejście od kuchni przeznaczone było dla służby. Wyjścia mają formę dwuskrzydłowych drzwi. One także prezentują się wyjątkowo. Sami zobaczcie.

Warszawa. Wyjątkowe wnętrza kamienicy przy Noakowskiego. Zac...

Drzwi w kilku miejscach posiadają kryształowe szybki okienek doświetlających

Pod farbą, znajduję się natomiast pierwotna dekoracja, która ma formę zdobień i obrazów na powierzchni przy użyciu drewna. To tak zwana intarsja. Oprócz tego zdobienia są na suficie, łazienkach, kuchniach i prowadzących do nich korytarzach zachowała się w różnym stanie glazura i posadzki. W jednej z łazienek zachowała się oryginalna wanna. W kuchniach lodownie, które kiedyś służyły zamiast lodówek czy zamrażarek.

Oprócz tego usytuowane w szafkach podokiennych i drewniana zabudowa pawlaczy i służbówek. Każde mieszkanie ma swoje indywidualne zdobienia, które sprawiają wrażenie wręcz pałacowych. Wszystko uzupełniają kolumny na najwyższym piętrze. Znajdują się na balkonach, a zdobienia kolumn przypominają styl koryncki.

Burżuazja warszawska tak kiedyś mieszkała

Widać też dokładną i różną stolarka drzwiowa, w tym czteroskrzydłowe drzwi pomiędzy pokojami czy ścianki biegnące po łuku. Z okien rozciąga się widok na miasto, w tym zabudowania Politechniki Warszawskiej.

Kamienica znajdująca się pod adresem Noakowskiego 10 powstała w latach 1910-1912. Zaprojektował się Leon Słanisław Drews dla rodziny Oppenheimów. W budynku wciąż da się dostrzec pierwotny układ pokoi i pomieszczeń. Jest wyraźny podział części reprezentacyjnej i kuchennej, w której znajdują się pomieszczenia dla służby. Lokale wymagają one generalnego remontu konserwatorskiego. Pod tym adresem mieści się między innymi Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto