Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty w 2024 roku? To możliwe!

KK
Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty w 2024 roku? To możliwe!
Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty w 2024 roku? To możliwe! 123rf
Zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu pełni funkcję prewencyjną. Jak pokazują wyroki polskich sądów, w tym decyzje Trybunału Konstytucyjnego, zatrzymanie dokumentu jest również skuteczną drogą do odzyskania środków od dłużnika. W jakich przypadkach zabranie prawa jazdy za alimenty jest dopuszczalne i jakie warunki trzeba spełnić, by odzyskać uprawnienia?

Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty w 2024 roku. Co na to prawo?

Niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego stanowi poważny problem społeczny w Polsce. W odpowiedzi na rosnącą liczbę dłużników alimentacyjnych ustawodawca wprowadził mechanizmy mające na celu skuteczniejsze egzekwowanie zaległych płatności.

Jednym z takich rozwiązań jest możliwość zatrzymania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym. Ustawa z 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów umożliwia wszczęcie procedury, która może skutkować odebraniem prawa jazdy w określonych przypadkach.

Procedura ta może zostać uruchomiona, gdy dłużnik alimentacyjny nie płaci co miesiąc przynajmniej 50 proc. należnej kwoty przez ostatnie 6 miesięcy, odmawia zarejestrowania się w Powiatowym Urzędzie Pracy, odmawia złożenia oświadczenia majątkowego, odmawia przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego, lub odmawia przyjęcia pracy bez uzasadnionej przyczyny.

Warto podkreślić, że w 2014 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa ta jest zgodna z konstytucją, argumentując, że odebranie prawa jazdy jest możliwe tylko w przypadku osób, które nie współpracują z gminą i nie podejmują żadnego wysiłku, by płacić alimenty.

Zabranie prawa jazdy za alimenty. Jak wygląda cały proces?

Proces zatrzymania prawa jazdy jest skomplikowany i może zostać uruchomiony tylko w przypadku, gdy obowiązek alimentacyjny wynika z orzeczenia sądowego. Wniosek o zatrzymanie prawa jazdy składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca zamieszkania dłużnika.

Wniosek musi zawierać zaświadczenie od komornika o bezskutecznym postępowaniu komorniczym. Następnie przeprowadzany jest wywiad mający na celu ustalenie sytuacji zawodowej i rodzinnej dłużnika, a także odbierane jest oświadczenie majątkowe. Jeśli dłużnik nie współpracuje na którymkolwiek etapie procedury, może zostać uznany za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, co prowadzi do zatrzymania prawa jazdy.

Jak odzyskać prawo jazdy zatrzymane za niepłacenie alimentów w 2024 roku?

Aby odzyskać prawo jazdy zatrzymane za niepłacenie alimentów, dłużnik musi dopełnić szeregu formalności. Po pierwsze, musi zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy, złożyć oświadczenie majątkowe i udzielić wywiadu alimentacyjnego.

Następnie, przez kolejnych 6 miesięcy, musi płacić alimenty w kwocie nie niższej niż 50 proc. ustalonych przez sąd. Ważne jest, aby płatności były dokonywane regularnie, gdyż tylko wtedy możliwe jest uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. Ponadto warto zaznaczyć, że dłużnik alimentacyjny, który odzyska prawo jazdy po spłaceniu zaległości, nie musi ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.

Zobacz również: Alimenciarze poszukiwani przez policję. To oni nie płacą na własne dzieci! Zobacz aktualną listę osób z listem gończym!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto