Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Czy 1 sierpnia 2022 r. w Wejherowie zawyją syreny alarmowe?

ab / Przemysław Swiderski / Magdalena Gębka-Scuffins
archiwum wejherowo.naszemiasto.pl
1 sierpnia 2022 r. przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Przyjęło się, że w tym dniu o godz. 17 praktycznie w całej Polsce załączane są syreny alarmowe w geście pamięci i oddania hołdu warszawskim powstańcom. W tym roku jednak nie wszędzie zawyją ze względu na uchodźców z Ukrainy, dla których dźwięk syren kojarzony jest z tragedią, jaka spotkała ich naród. Jak będzie w powiecie wejherowskim? W galerii możecie zobaczyć, jak obchodzono rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w poprzednich latach w Wejherowie.

78. rocznica Powstania Warszawskiego w powiecie wejherowskim. Czy zawyją syreny?

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przesłał do jednostek samorządu terytorialnego na Pomorzu prośbę o włączenie 1 sierpnia br. o godz. 17.00 syren alarmowych. Według przesłanego pisma, syreny alarmowe mają być włączone tego dnia „w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (…)”.

W Wejherowie, zgodnie z prośbą Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, zawyją syreny 1 sierpnia o godz. 17.

- Zgodnie z poleceniem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku syreny zostaną dzisiaj uruchomione w Wejherowie - zapewnia Inspektorat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskego w Wejherowie.

Trwa głosowanie...

Włączać syreny w rocznicę Powstania Warszawskiego?

dziennikbaltycki.pl

Podobnie będzie w Rumi. Z informacji jakie przekazał nam sekretarz UM Rumia, wynika że 1 sierpnia w mieście zawyją syreny alarmowe.

- Dzisiaj wspominamy jedną z najważniejszych dat w historii Polski XX wieku, czyli 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie widzę żadnych przeciwskazań - sygnały dźwiękowe zostaną uruchomione jak co roku - mówi Marcin Kurkowski, sekretarz Urzędu Miasta Rumi.

W Sopocie i Pucku inaczej niż w większości miast na Pomorzu

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Sopocie rozpoczną się 1 sierpnia br. pod pomnikiem Armii Krajowej o godzinie 12.00. W uroczystościach weźmie udział wojskowa asysta honorowa Garnizonu Gdynia. Prezydent Sopotu zdecydował o niewłączaniu tego dnia syren alarmowych na terenie miasta. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej, około godziny 12.15, uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Sanitariuszki Inki, gdzie również zostaną złożone wiązanki kwiatów.

– Zdecydowałem o tym w trosce o naszych nowych mieszkańców, którzy uciekli przed koszmarem wojny z Ukrainy. Mam nadzieję, że służby państwowe to uszanują i syren nie będzie – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Ludziom, którzy pamiętają jak bombardowano ich miasta wycie syren kojarzy się z nalotami i przywołuje najczarniejsze wspomnienia. Nie możemy im zafundować takiego koszmaru. Przypominam, że na terenie Sopotu mieszka ich ponad 2 tys., a są to głównie kobiety i dzieci – dodaje.

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Czy 1 sierpnia 2022 r....

Podobnie jak w Sopocie, także i Pucku syreny mają nie zawyć.

- Szanowni Mieszkańcy, w związku ze zbliżającą się 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia 2022 r. na terenie miasta Puck w tym roku wyjątkowo nie zostaną uruchomione syreny - czytamy w ogłoszeniu burmistrz miasta Puck. - Ma to związek z goszczeniem uchodźców z Ukrainy, dla których dźwięk syren kojarzony jest z ucieczką po ich usłyszeniu oraz tragedią, jaka spotkała naród ukraiński. Jednocześnie mam prośbę, aby tego dnia w godzinie „W”, czyli o 17.00 zatrzymać się na minutę, w ciszy uczcić pamięć uczestniczek i uczestników Powstania Warszawskiego.

Decyzja m.in. prezydenta Sopotu i burmistrz Pucka nie wyklucza tego, że w tych miastach jednak usłyszymy dźwięk syren alarmowych. Urządzenia, które są zainstalowane na terenie całego województwa pomorskiego są bowiem częścią systemu wczesnego alarmowania i ostrzegania województwa pomorskiego i w związku z tym mogą zostać załączone zdalnie, z centrali mieszczącej się w Urzędzie Wojewódzkim.

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Udział w nim brali nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale także żołnierze i cywile z całej Polski – w tym z Pomorza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto