Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Motocyklowy Rajd Piaśnicki. Miłośnicy jednośladów po raz kolejny uczczą pamięć pomordowanych w Piaśnicy

Artur Baran
Artur Baran
Motocykliści wyruszą spod Placu Jakuba Wejhera w Wejherowie o godz. 12 w niedzielę 10 września 2023 r.
Motocykliści wyruszą spod Placu Jakuba Wejhera w Wejherowie o godz. 12 w niedzielę 10 września 2023 r. Tomasz Smuga
Miłośnicy jednośladów ponownie oddadzą hołd poległym osobom w Lesie Piaśnickim. W niedzielę, 10 września 2023 r. odbędzie się VI Motocyklowy Rajd Piaśnicki. W galerii możecie zobaczyć zdjęcia z poprzednich edycji wydarzenia.

VI Motocyklowy Rajd Piaśnicki (10.09.2023 r.)

Rajd rozpocznie się o godz. 12 w Wejherowie. Uczestnicy tradycyjnie będą przemieszczać się zwartą kolumną motocyklową w kierunku Lasu Piaśnickiego. Na miejscu o godz. 13 odprawiona zostanie uroczysta msza święta przez kapelana zmotoryzowanych MIVA Polska ks. Jerzego Kraśnickiego.

— Motocyklowy Rajd Piaśnicki odbędzie się już po raz szósty. W niedzielę, 10 września w samo południe spotkamy się na wejherowskim rynku, skąd przejedziemy do Lasu Piaśnickiego. Między innymi dzięki takim wydarzeniom jak to, pamięć o piaśnickim mordzie trwa, a o tych strasznych wydarzeniach dowiadują się kolejne pokolenia - mówi organizator wydarzenia Marcin Drewa.

Wydarzenie organizowane jest nieprzerwanie od 2018 r. W każdej edycji bierze udział kilkudziesięciu motocyklistów. Ich przejazd ulicami Wejherowa i sąsiednich miejscowości, aż do Lasu Piaśnickiego, wzbudza zainteresowanie mieszkańców i mediów.

— O tym co wydarzyło się w Piaśnicy z przekazów medialnych dowiadują się mieszkańcy nie tylko Pomorza, ale też całej Polski. Motocykliści, uczestnicy rajdu, przyjeżdżają nierzadko z najdalszych zakątków naszego kraju. To właśnie jest nasz cel – sprawić, żeby piaśnicki mord nie został zapomniany. Po to jedziemy – dodaje Marcin Drewa

.

Głównym celem wydarzenia jest rozwijanie wiedzy i świadomości o zbrodni dokonanej w Lesie Piaśnickim wśród mieszkańców całej Polski, tak aby pamięć o ofiarach zbrodni ludobójstwa przetrwała i była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Uczestnicy to motocykliści, którym na sercu leży propagowanie wiedzy o Martyrologii Piaśnicy z wielu miejsc naszego województwa i kraju.

Przypomnijmy, że pod koniec października 1939 roku rozpoczął się szereg zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w lasach piaśnickich w pobliżu Wejherowa. Masowe egzekucje trwały do początku kwietnia 1940 roku. Liczbę ofiar szacuje się od 12 do 14 tys. osób.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto