18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Święci Kaszub" w wejherowskim muzeum

Artykuł internauty
Głównym wydarzeniem była konferencja naukowa na temat Błogosławionych i Sług Bożych - kandydatów na ołtarze, osób, które zapisały wyjątkową kartę historii Kaszub.

Przedstawiono wybitne postaci, które zginęły śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej, a które znacząco wpłynęły na rozwój życia duchowego, kulturowego, społecznego i gospodarczo-politycznego regionu. Były to m. in. postaci błogosławionych księży działających w Wolnym Mieście Gdańsku – F. Rogaczewskiego i B. Komorowskiego, czy osoba pierwszego biskupa Kaszuby – Konstantyna Dominika. Przybliżona została również tematyka kultu Bożego w kaszubskich sanktuariach. Udowodniono, iż święci są nam potrzebni, abyśmy potrafili pracować nad naszym człowieczeństwem i kształtem ludzkiej miłości.

Prelegentami byli J.E. ks. bp dr hab. Wiesław Śmigiel, prof. KUL, ks. kan. dr Wiesław Mazurowski – postulator generalny II grupy polskich męczenników, ks. prałat dr Piotr Tisler – postulator generalny w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Sługi Bożego bp. K. Dominika z Watykanu, ks. dr Krzysztof Koch – dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie, ks. prałat Marian Szczepiński – kustosz Kościerskich Sanktuariów Maryjnych, ks. prałat Zdzisław Wirwicki - proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Brusach, ks. Jan Flisikowski – kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiego w Wielu, dr Tomasz Siemiński i Gabriela Pluto-Prądzyńska - kustosze z Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie, referat wygłosiła także Izabela Katarzyna Bukowska, adiunkt Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, która jednocześnie była kuratorem wystawy, pomysłodawczynią i główną realizatorką całego przedsięwzięcia.

Spotkanie dopełniły ciekawe wspomnienia i relacje, przybyłych z całego kraju, rodzin oraz znajomych Błogosławionych i Sług Bożych.

Oprawę artystyczną podczas konferencji zapewnił zespół połączonych kapel „Zaboracy z Czyczków” i „Kaszuby” z Wiela i Karsina. Uroczystość zakończył występ chóru DISCANTUS z Gowidlina.
Projekt „Święci Kaszub” zrealizowany został dzięki wsparciu:
- Burmistrza Miasta i Gminy Brusy,
- Wójta Gminy Wejherowo,
- Wójta Gminy Cewice,
- Urzędu Miejskiego w Kartuzach,
- Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck,
- Powiatowego Cechu Rzemiosł Małych
i Średnich Przedsiębiorstw w Wejherowie,
- Banku Spółdzielczego w Sierakowicach,
- Wójta Gminy Karsin.

Zebranie tak szerokiego grona znamienitych osób zaowocowało w różnorodne pomysły i już narodziły się rozległe, bardzo oryginalne plany dotyczące kontynuacji rozpoczętego dzieła, ale jeszcze za wcześnie, by je Państwu zdradzać…

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Święci Kaszub" w wejherowskim muzeum - Wejherowo Nasze Miasto

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto