Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dzień Kaszubski w bibliotece" za nami. W Somoninie fantastycznie bawili się młodsi i starsi

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Organizatorkami kaszubskiego święta w Gminnym Ośrodku Kultury w Somoninie były Karolina Szmołda, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Somoninie.
Organizatorkami kaszubskiego święta w Gminnym Ośrodku Kultury w Somoninie były Karolina Szmołda, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Somoninie. Lucyna Puzdrowska/GOK Somonino
To była wspaniała okazja, by choć w pigułce poznać kulturę kaszubską. W siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie można było wziąć udział w ciekawych warsztatach, spotkać się i poznać wyroby rękodzielników kaszubskich, posłuchać muzyki kaszubskiej i zobaczyć jak tańczą i śpiewają dzieci z kaszubskiego zespołu. Wisienką na torcie było spotkanie z pisarką Darią Kaszubowską, a na deser film "Tam, gdzie ptaki są farwné". Wszystko to za sprawą Karoliny Szmołdy i pań z Gminnej Biblioteki Publicznej w Somoninie.

Karolina Szmołda jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W 2023 roku wzięła udział w konkursie o stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację przedsięwzięć z zakresu upowszechniania kultury na rok 2024. W naborze wpłynęło 1 769 wniosków. Minister podjął decyzję o przyznaniu stypendiów 289. osobom, w tym Karolinie Szmołdzie z Somonina, na realizację koncepcji działań promujących czytelnictwo pn. "Karawana kreatywności".

Od tego czasu organizuje w Somoninie wydarzenia promujące czytelnictwo. Większość podejmowanych działań jest skierowana do dzieci wokół polskiej literatury w formie warsztatowej.

- Jedno z zadań, które sobie wymyśliłam, pasujące do mojej koncepcji "Karawany" to właśnie organizacja "Dnia Kaszubskiego w bibliotece". Uważam, że to dobra inicjatywa, ponieważ sama poszukuję swojej tożsamości i być może inni również mają takie dylematy - mówi Karolina Szmołda. - Zastanawiam się, co to dla mnie znaczy być Kaszubką i jak chcę to w sobie pielęgnować. Takie wydarzenia może pomogą mi i innym bardziej zrozumieć siebie i swoje korzenie.

"Dzień Kaszubski w bibliotece" rozpoczął się 13 kwietnia już o godzinie 10

Na początek można było zwiedzić stoiska z kaszubskim rękodziełem. Swoje wyroby zaprezentowali m.in.: Farwa, Alicja Serkowska, hafciarka Wanda Krzymińska, OKolczyki, kaszubski.knot.

Była to okazja, by obejrzeć i kupić przepiękne, haftowane haftem kaszubskim, w tym złotnicą wyroby czy obrazy z kaszubską kulturą i historią w tle. Nie brakowało też ręcznie wykonywanej biżuterii, haftowanych krawatów czy malowanych w kaszubskie wzory trampków, o które najbardziej dopytywali odwiedzający stoiska. Aż szkoda, że daleko do sezonu i nie dotarli do nas jeszcze turyści. Byłaby to dla nich nie lada gratka!

Stoiska z rękodziełem kaszubskim można było podziwiać do godziny 16.

Zespół Mali Hopowianie wciąż pełen utalentowanych dzieciaków

Cieszyłoby się serce śp. Jerzego Walkusza, gdyby mógł dziś zobaczyć jak kolejne pokolenie śpiewa i tańczy w zespole Mali Hopowianie, działającym przy Szkole Podstawowej w Egiertowie. Dumna była też Iliada Kwaszyńska, dyrektor szkoły, która specjalnie przyjechała na występ dzieci. My byliśmy tylko na próbie, ale już tam widać było, że młodzi artyści radzą sobie znakomicie.

Daria Kaszubowska o swoich ostatnich książkach

Z wykształcenia pedagog, z potrzeby serca działaczka społeczna, z poczucia misji dziennikarka w "Pomeranii", z zamiłowania pisarka. W Somoninie opowiadała o książkach "Smak tabaki" oraz " "Franc i tajemnica jantaru". Nie będziemy ich streszczać, bo naprawdę warto te książki kupić i przeczytać - pierwszą nieco starsi, drugą młodsi czytelnicy.

Na finał film "Tam, gdzie ptaki są farwné"

Ten film stanowi kontynuację przygód bohaterek z "Tam, gdzie kwitną malënë", filmu wyprodukowanego w 2022 roku, z gościnnym udziałem Danuty Stenki. W drugiej części, tak jak w pierwszej, młodzi filmowcy z fundacji "Aby chciało się chcieć", po raz kolejny udowodnili, że posiadają talent, ale też warsztat, by kamerą uwieczniać dla potomnych to, co na Kaszubach najpiękniejsze.

Karolina Szmołda zadowolona z przedsięwzięcia

- Najbardziej cieszy mnie to, że tyle osób wzięło udział w warsztatach, bo aż 60 i to od sześciolatków po osoby dorosłe - podsumowuje Karolina Szmołda. - Co dwie godziny grupy się wymieniały, a każda uczyła się i ćwiczyła coś innego, od malowania koszulek poprzez wyszywanie makatek i poznawanie dawnych zabawek i zabaw kaszubskich, aż po makatki z Farwą dla dorosłych. Więc oczywiście, jak najbardziej jestem zadowolona, tym bardziej, że nasza biblioteka powiększyła się o nowe grono czytelników.

Jak dodaje pani Karolina, niektóre osoby, które dziś zapisały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Somoninie, to nowi mieszkańcy gminy, którzy przyszli z ciekawości, żeby zobaczyć jak Somonino z kulturą stoi.

- Przy okazji zapisali się do naszej biblioteki i wypożyczyli pierwsze książki - kontynuuje Karolina Szmołda. - Mam nadzieję, że już z nami pozostaną - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto