MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jest zgoda na badania geologiczne pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Prace geologiczne rozpoczną się w maju i będą prowadzone w lokalizacji inwestycji w gminnie Choczewo, na powierzchni ok. 30 hektarów.
Prace geologiczne rozpoczną się w maju i będą prowadzone w lokalizacji inwestycji w gminnie Choczewo, na powierzchni ok. 30 hektarów. Przemysław Świderski/Janusz Częstkowski
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję otwierającą Polskim Elektrowniom Jądrowym rozpoczęcie pogłębionych badań geologicznych pod pierwszą elektrownię jądrową w Polsce, w gminie Choczewo. Prace geologiczne rozpoczną się w maju a ich wyniki są konieczne do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Ministerstwo dało zielone światło na pogłębione badania geologiczne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało zgodę na rozpoczęcie przez Polskie Elektrownie Jądrowe pogłębionych badań geologicznych w lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Decyzja wydana przez MKiŚ potwierdza, że przedłożony przez spółkę PEJ Projekt Robót Geologicznych spełnia wymogi stawiane tego typu inwestycjom i jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. To kolejne ważne zadanie zrealizowane w procesie pozwoleniowym całego projektu.

Prace ruszą w maju. Ich wyniki potrzebne do uzyskania zgody

Prace geologiczne rozpoczną się w maju i będą prowadzone w lokalizacji inwestycji w gminnie Choczewo, na powierzchni ok. 30 hektarów. Wykonane zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od ok. 20 do ok. 210 metrów. Za badania geologiczne w projekcie Polskich Elektrowni Jądrowych odpowiada spółka Bechtel - członek amerykańskiego konsorcjum odpowiedzialnego za realizację projektu.

Dane otrzymane podczas badań uszczegółowią przeprowadzone dotychczas rozpoznanie warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. Wyniki badań zostaną wykorzystane w pracach nad Raportem lokalizacyjnym, koniecznym do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną także wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni, który odbywa się w ramach umowy na prace inżynieryjne zawartej przez PEJ z konsorcjum Westinghouse-Bechtel. W szczególności chodzi o zaprojektowanie głównych obiektów budowlanych, tj. trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej oraz kanału zrzutowego wód pochłodniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto