Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Luzino: W lasach też na nas czeka rozrywka. Naucz się posługiwać mapą lub znajdź skarb

ts
Nadleśnictwo Strzebielino
Gra terenowa "Zielony Punkt Kontrolny" oraz geocaching, to atrakcje jakie czekają na nas w lasach na terenie Nadleśnictwa Strzebielino. W jednej grze możemy sprawdzić swoje umiejętności w czytaniu mapy, a w drugiej szukamy skarbu.

"Zielony Punkt Kontrolny", to projekt polegający na odnajdywaniu przy pomocy mapy rozmieszczonych w ciekawym terenie stałych punktów kontrolnych.

Na terenie 5,5 km kw. umieszczonych zostało 25 stałych punktów kontrolnych (drewniane słupki), a każdy punkt ma swój numer i znak perforatora. Potwierdzeniem odnalezienia (zaliczenia) punktu jest odbicie na mapie znacznika perforatora znajdującego się przy słupku.

- Dzięki temu projektowi, można zdobyć nową umiejętność, jak posługiwać się mapą w terenie, jednocześnie poznając urokliwe zakątki naszych lasów - podkreślają leśnicy z Nadleśnictwa Strzebielino. - W naszym projekcie mamy propozycję 3 typów tras: biegowej, rowerowej i narciarskie.

Aby skorzystać z Zielonego Punktu Kontrolnego należy:
- pobrać bezpłatnie plik z odpowiednią mapą a następnie ją wydrukować
- udać się na początek trasy (ul. Wilczka, 84-242 Luzino, parking przy Ścieżce Zdrowia)
- pokonać trasę odbijając znaczniki perforatora na karcie startowej na mapie

Mapy można pobrać i wydrukować ze strony Nadleśnictwa Strzebielino. Kliknij TUTAJ

Poszukiwanie skarbu

Geocaching, to gra terenowa polegająca na poszukiwaniu, przede wszystkim z użyciem GPS, „skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. „Skarbami" są skrzynki - wodoszczelne pojemniki, zawierające drobne przedmioty oraz dziennik.

- Na początek musimy wybrać skrzynkę, której będziemy poszukiwać. Bazy skrzynek znajdziemy w serwisach internetowych, takich jak opencaching.pl czy geocaching.pl - wyjaśniają leśnicy. - Na początku warto wybrać skrzynkę tradycyjną (czyli taką, której położenie jest dokładnie określone) i o niezbyt wysokim poziomie zadań i trudności terenu (określane są one w pięciostopniowej skali). Jeśli wybierzemy skrzynkę, którą niedawno ktoś odnalazł, mamy większą szansę, że nie została jeszcze zniszczona. Warto więc sprawdzić w bazie ostatnie zapisy jej dotyczące.

Leśnicy podkreślają, że podczas zabawy w geocaching w lesie trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej sprawie.

- Skrzynek nie można zakopywać! Rozkopywanie gruntu, a nawet rozgarnianie ściółki to niszczenie lasów. Jest to wykroczenie karane grzywną - ostrzegają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto